Web

Euro Beach Soccer League Superfinal & Promotion Final Terracina 2017



The Euro Beach Soccer League returns for its 20th edition this year, complete with two extra regular stages.

Belgrade will host its first Euro Beach Soccer League leg between June 23rd and 25th, having been the setting for the Euro Beach Soccer Cup last year, as Russia, Spain, Germany and France contest Division A, Group One.

Division B will include home nation Serbia along with Czech Republic, Estonia and Norway, before the competition heads to Moscow for another year.

In Division A, rivals Spain and Russia boast 10 titles between them while France and Germany have also tasted success – in 2004 and 1998 respectively.

All eight teams will be seeking to gain a head start on their rivals before the second stage in Nazaré, Portugal.

That’s where holders Ukraine join the party between July 7th and 9th, facing Spain, European champions Poland and Greece in Group One. Division A, Group Two will feature hosts Portugal, Italy, Switzerland and France, before things move to Moscow.

The competition has headed to the Russian capital regularly over the past decade and the four-time champions will take on Belarus, Switzerland and Greece on home sand this time around, with the third stage of the Euro Beach Soccer League taking place between 28th and 30th of July.

Between 11th and 13th August, Portugal, Belarus, Poland and Azerbaijan contest Division A, Group One alongside four teams in Division B in Siofok, Hungary, before the final leg of the regular stage takes place in Warnemünde, northern Germany, where the final positions will be confirmed.

Holders Ukraine, Italy, Germany and Azerbaijan are among the Division A teams competing along with four more in the second tier.

The fifth leg runs from August 25th to 27th and not long after, the Superfinal and Promotion Final will take place in Terracina, Italy.

Running from August 31st to September 3rd, the overall Euro Beach Soccer League champions will be crowned while the winner of the second-tier final will secure promotion to Division A.

 

Stage One - Belgrade, Serbia (23rd - 25th June 2017)

Division A - Group One: Russia, Spain, Germany, France

Division B: Estonia, Czech Republic, Norway and Serbia 

 

Stage Two - Nazaré, Portugal (7th - 9th July 2017)

Division A - Group One: Ukraine, Spain, Poland, Greece

Division A - Group Two: Portugal, Italy, Switzerland, France

 

Stage Three - Moscow, Russia (28th - 30th July 2017)

Division A - Grop One: Russia, Belarus, Switzerland, Greece

Division B: Turkey, Moldova, Kazakhstan

 

Stage Four - Siofok, Hungary (11th - 13th August)

Division A - Group One: Portugal, Belarus, Poland, Azerbaijan 

Division B: Hungary, Denmark, Andorra and Bulgaria

 

Stage Five - Warnamunde, Germany (25th - 27th August)

Division A - Group One: Ukraine, Italy, Germany, Azerbaijan

Division B: England, Romania, Netherlands and Lithuania

 

Superfinal and Promotion Final - Terracina, Italy (14th-17th September)

Teams TBC


Date K.O Time Heat Match Result
14/Sep/2017
09:30
Division B - Group 2 England England - Turkey Turkey 2 - 4 (AET)
14/Sep/2017
10:45
Division B - Group 1 Estonia Estonia - Bulgaria Bulgaria 4 - 2
14/Sep/2017
12:00
Division B - Group 2 Moldova Moldova - Hungary Hungary 3 - 8
14/Sep/2017
13:15
Division B - Group 1 Romania Romania - Greece Greece 4 - 8
14/Sep/2017
14:30
Division A - Group 1 Spain Spain - Switzerland Swizerland 7 - 2
14/Sep/2017
15:45
Division A - Group 2 Belarus Belarus - Russia Russia 1 - 4
14/Sep/2017
17:00
Division A - Group 1 Poland Poland - Portugal Portugal 4 - 6
14/Sep/2017
18:15
Division A - Group 2 Italy Italy - Ukraine Ukraine 11 - 4
15/Sep/2017
09:30
Division B - Group 2 England England - Moldova Moldova 4 - 2
15/Sep/2017
10:45
Division B - Group 1 Estonia Estonia - Romania Romania 5 - 2
15/Sep/2017
12:00
Division B - Group 2 Hungary Hungary - Turkey Turkey 4 - 6
15/Sep/2017
13:15
Division B - Group 1 Greece Greece - Bulgaria Bulgaria 4 - 3
15/Sep/2017
14:30
Division A - Group 1 Spain Spain - Poland Poland 8 - 5
15/Sep/2017
15:45
Division A - Group 2 Ukraine Ukraine - Russia Russia 3 - 4
15/Sep/2017
17:00
Division A - Group 1 Portugal Portugal - Switzerland Swizerland 8 - 7
15/Sep/2017
18:15
Division A - Group 2 Belarus Belarus - Italy Italy 5 - 6
16/Sep/2017
09:30
Division B - Group 2 Turkey Turkey - Moldova Moldova 3 - 2
16/Sep/2017
10:45
Division B - Group 1 Bulgaria Bulgaria - Romania Romania 3 - 1
16/Sep/2017
12:00
Division B - Group 2 Hungary Hungary - England England 6 - 4
16/Sep/2017
13:15
Division B - Group 1 Greece Greece - Estonia Estonia 1 - 2
16/Sep/2017
14:30
Division A - Group 1 Swizerland Switzerland - Poland Poland 8 - 6
16/Sep/2017
15:45
Division A - Group 2 Ukraine Ukraine - Belarus Belarus 0 - 2
16/Sep/2017
17:00
Division A - Group 1 Portugal Portugal - Spain Spain 4 - 3
16/Sep/2017
18:15
Division A - Group 2 Russia Russia - Italy Italy 4 - 2
17/Sep/2017
09:30
Play-off for 7th Place Romania Romania - Moldova Moldova 3 - 5
17/Sep/2017
10:45
Play-off for 5th Place Bulgaria Bulgaria - England England 3 - 5
17/Sep/2017
12:00
Play-off for 7th Place Poland Poland - Ukraine Ukraine 4 - 4 (1 - 2) (PSO)
17/Sep/2017
13:15
Play-off for 5th Place Swizerland Switzerland - Belarus Belarus 6 - 4
17/Sep/2017
14:30
Play-off for 3rd place Greece Greece - Hungary Hungary 1 - 3
17/Sep/2017
15:45
Promotion Final Estonia Estonia - Turkey Turkey 2 - 4
17/Sep/2017
17:00
Play-off for 3rd place Spain Spain - Italy Italy 2 - 2 (0 - 2) (PSO)
17/Sep/2017
18:15
Superfinal Portugal Portugal - Russia Russia 1 - 3
Country TV
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Division A - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Portugal Portugal 3 3 0 0 18 14 4 9
Spain Spain 3 2 0 1 18 11 7 6
Swizerland Switzerland 3 1 0 2 17 21 -4 3
Poland Poland 3 0 0 3 15 22 -7 0
Division A - Group 2
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia Russia 3 3 0 0 12 6 6 9
Italy Italy 3 2 0 1 19 13 6 6
Belarus Belarus 3 1 0 2 8 10 -2 3
Ukraine Ukraine 3 0 0 3 7 17 -10 0
Division B - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Estonia Estonia 3 3 0 0 11 5 6 9
Greece Greece 3 2 0 1 13 9 4 6
Bulgaria Bulgaria 3 1 0 2 8 9 -1 3
Romania Romania 3 0 0 3 7 16 -9 0
Division B - Group 2
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Turkey Turkey 3 2 1 0 13 8 5 8
Hungary Hungary 3 2 0 1 18 13 5 6
England England 3 1 0 2 10 12 -2 3
Moldova Moldova 3 0 0 3 7 15 -8 0
Play-off for 7th Place
Romania ROM 3 - 5 MOL Moldova
Poland POL 4 - 4 (1 - 2) (PSO) UKR Ukraine
Play-off for 5th Place
Bulgaria BUL 3 - 5 ENG England
Swizerland SUI 6 - 4 BLR Belarus
Promotion Final
Estonia EST 2 - 4 TUR Turkey
Play-off for 3rd place
Greece GRE 1 - 3 HUN Hungary
Spain ESP 2 - 2 (0 - 2) (PSO) ITA Italy
Superfinal
Portugal POR 1 - 3 RUS Russia


Final standings


Individual Awards

Best Goalkeeper: Maksim Chuzhkov (RUS) Top Goalscorer: Noel Ott (Nine goals) (SUI) MVP: Artur Paporotnyi (RUS)

Final Euro Beach Soccer League Standings

1st: Russia, 2nd: Portugal, 3rd: Italy, 4th: Spain, 5th: Switzerland, 6th: Belarus, 7th: Ukraine, 8th: Poland, 9th: France, 10th: Germany, 11th: Azerbaijan, 12th: Turkey, 13th: Estonia, 14th: Hungary, 15th: Greece, 16th: England, 17th: Bulgaria, 18th: Moldova, 19th: Romania, 20th: Norway, 21st: Serbia, 22nd: Kazakhstan, 23rd: Denmark, 24th: Lithuania, 25th: Czech Republic, 26th: Netherlands, 27th: Andorra

COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
Antonio Mayor Hernández ANTONIO Forward 20 Apr 1983
Jose Cintas CINTAS Defender 20 Sep 1987
Cristian Méndez CHRISTIAN Goalkeeper 05 Mar 1983
Eduard Suarez Molina EDUARD Forward 06 Aug 1990
Fernando Guisado FERNANDO Midfielder 06 Oct 1989
Riduan Dris R. DRIS Midfielder 21 Oct 1990
Llorenç Gomez LLORENç Forward 03 Nov 1991
Salavador Ardil CHIKY Winger 11 Sep 1970
Raul Plata Hernandez RAUL PLATA Forward 11 Jun 1984
Pablo Gonzalez Molina PABLO Goalkeeper 11 Dec 1998
Adrian Frutos Garcia ADRIAN Midfielder 25 Jul 1991
Tomas Lopez Sanchez SANCHEZ Midfielder 28 May 1996
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
Moritz Jaeggy MO Defender 8 01 Jan 1983
Dejan Stankovic STANKOVIC Forward 25 Aug 1985
Sandro Spaccarotella SPACCAROTELLA Defender 05 Aug 1982
Valentin Jäggy VALENTIN Defender 19 Oct 1986
Michael Misev MISEV Forward 15 Feb 1991
Noel Ott OTT Forward 15 Jan 1994
Glenn Hodel HODEL Forward 22 Nov 1996
Tobias Steinemann STEINEMANN Forward 05 Jun 1996
Angelo Wuest WUEST Forward 28 Mar 1990
Ivo Roos ROOS Goalkeeper 22 Oct 1991
Jan Ostgen OSTGEN Defender 11 Jun 1996
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
Rui Coimbra COIMBRA Defender 14 Apr 1986
Bruno Miguel Silva Torres TORRES Defender 21 Apr 1980
José Maria Fonseca Zé MARIA Forward 23 Jul 1982
Joao Vitor Tavares Saraiva MADJER Forward 22 Jan 1977
Jordan Santos JORDAN Forward 22 Jul 1991
Bernardo Barral Martins Santos BE Midfielder 29 Dec 1989
Tiago Petrony Ferreira PETRONY Goalkeeper 18 Nov 1988
Elinton Sanchotene Andrade ELINTON Goalkeeper 30 Mar 1979
Alan Cavalcanti ALAN Forward 21 May 1975
Leonardo Barral Martins Santos LEO Forward 29 Dec 1989
Ricardo Baptista RICARDINHO Midfielder 24 Jul 1989
Pedro Silva PEDRO SILVA Defender 28 Sep 1989
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
Yury Krasheninnikov KRASHENINNIKOV Defender 19 Dec 1984
Anton Shkarin SHKARIN Defender 15 Nov 1982
Ivan Ostrovskii OSTROVSKII Goalkeeper 25 May 1990
Kirill Romanov ROMANOV Defender 20 Jan 1990
Artur Paporotnyi PAPOROTNYI Defender 18 Nov 1985
Maxim Chuzhkov CHUZHKOV Goalkeeper 11 Apr 1987
Nikolai Kryshanov KRYSHANOV Forward 20 Sep 1988
Alexey Pavlenko PAVLENKO Defender 29 Jul 1984
Boris Nikonorov NIKONOROV Forward 03 Apr 1989
Viktor Kryshanov KRYSHANOV. V Defender 20 Sep 1988
Vladislav Aksenov AKSENOV Defender 13 Feb 1988
Iurii Kotov KOTOV Defender 24 Nov 1987
COACH: Marcin Stanislawski
Name Shirt Name Position Birth Date
Dariusz Slowinski SLOWINSKI Goalkeeper 10 Aug 1983
Dominik Depta DEPTA Forward 10 24 Sep 1986
Pawel Friszkemut FRISZKEMUT Forward 9 10 Jan 1987
Witold Ziober ZIOBER Forward 11 Jul 1987
Konrad Kubiak KUBIAK Forward 24 Oct 1992
Maciej Daniluk DANILUK Defender 23 May 1993
Jakub Jesionowski JESIONOWSKI Defender 06 Jul 1989
Karim Madani MADANI Defender 30 Nov 1992
Filip Gac GAC Defender 20 Sep 1996
Szymon Gasinski GASINSKI Goalkeeper 08 Jul 1983
Kamil Szloser SZLOSER Forward 25 Sep 1998
Wojciech Pietrzkiewicz PIETRZKIEWICZ Defender 16 Jan 1990
COACH: Massimo Agostini
Name Shirt Name Position Birth Date
Francesco Corosiniti COROSINITI Defender 06 Jul 1984
Paolo Palmacci PALMACCI Forward 11 17 May 1984
Dario Ramacciotti RAMACCIOTTI Defender 04 Oct 1987
Simone Marinai MARINAI Defender 09 Jul 1988
Alessio Frainetti FRAINETTI Midfielder 22 Jun 1986
Simone Del Mestre DEL MESTRE Goalkeeper 28 Aug 1983
Gabriele Gori GORI Forward 10 Oct 1987
Michele di Palma DI PALMA Midfielder 10 Aug 1988
Emmanuele Zurlo ZURLO Forward 27 Feb 1988
Andrea Carpita CARPITA Goalkeeper 12 27 May 1988
Alessandro Remedi REMEDI Midfielder 02 Nov 1992
Pietro Angelo Palazzolo PALAZZOLO Forward 01 Oct 1987
COACH: Yevhen Varenytsia
Name Shirt Name Position Birth Date
Vitalii Sydorenko SYDORENKO Goalkeeper 22 Dec 1981
Oleg Zborovskyi ZBOROVSKYI Forward 31 Mar 1982
Roman Pachev PACHEV Defender 10 Sep 1987
Volodymyr Hladchenko HLADCHENKO Goalkeeper 14 Nov 1984
Maksym Voitok VOITOK Forward 17 01 Nov 1991
Viktor Panteleichuk PANTELEICHUK Defender 30 Sep 1985
Kostiantyn Makeiev MAKEIEV Forward 09 Mar 1988
Ivan Glutskyi GLUTSKYI Defender 20 Oct 1987
Yurii Shcherytsia SHCHERYTSIA Defender 25 Feb 1994
Andrii Pashko PASHKO Defender 13 Sep 1998
Yaroslav Zavorotnyi ZAVOROTNYI Defender 16 Apr 1987
Oleksii Illichov ILLICHOV Defender 16 Jul 1987
COACH: Nicolas Alejandro Alvarado Caporale
Name Shirt Name Position Birth Date
Vadzim Bokach BOKACH Forward 25 Jan 1984
Ihar Bryshtel BRYSHTEL Forward 13 Jul 1987
Valery Makarevich MAKAREVICH Goalkeeper 03 Dec 1983
Ivan Kanstantsinau KANSTANTSINAU Forward 08 Jul 1989
Ivan Miranovich MIRANOVICH Defender 29 Jul 1985
Ilia Savich SAVICH Defender 02 Mar 1991
Aleh Slavutsin SLAVUTSIN Forward 21 Apr 1986
Dzianis Samsonov SAMSONOV Forward 20 Jul 1991
Dzmitry Kamzolau KAMZOLAU Defender 12 May 1983
Yury Cherkasau CHERKASOV Goalkeeper 14 Mar 1991
Mikita Chaikouski CHAIKOUSKI Defender 21 May 1998
Aleh Hapon HAPON Defender 11 Sep 1996
COACH: Mark Ughy
Name Shirt Name Position Birth Date
Laszlo Berkes BERKES Forward 27 Jan 1977
Ferenc Besenyei BESENYEI Forward 04 Oct 1979
László Szacksó SZACKSO Goalkeeper 01 Dec 1987
Péter Ábel ABEL Forward 27 Jan 1984
Balazs Rutai RUTAI Forward 12 Feb 1998
Tamas Szentes-Biro SZENTES-BIRO Defender 02 Jun 1996
Viktor Turos TUROS Midfielder 04 Nov 1996
Viktor Fekete FEKETE Forward 17 Nov 1981
Richard Patocs PATOCS Forward 05 Nov 1997
Norbert Ivancsik IVANCSIK Goalkeeper 23 Apr 1997
Kornel Genczler GENCZLER Forward 10 Jul 1997
Zoltan Menyhei MENYHEI Defender 28 Nov 1994
COACH: Stefanos Soilemes
Name Shirt Name Position Birth Date
Konstantinos Papastathopoulos PAPASTATHOPOULOS Midfielder 20 Jun 1979
Theofilos Triantafyllidis TRIANTAFYLLIDIS Midfielder 26 Oct 1974
Spyridon-Evangelos Gkritzalis-Papadopoulos GKRITZALIS Defender 03 Nov 1981
Stratis Papaefstratiou-Armagos PAPAEFSTRATIOU Defender 12 Jul 1986
Aristeidis Thomas THOMAS Goalkeeper 21 Oct 1986
Dimitrios Nikolaou NIKOLAOU Goalkeeper 26 Sep 1982
Michail Kafantaris KAFANTARIS Defender 01 Apr 1985
Anastasios Flengas FLENGAS Midfielder 27 Apr 1986
Leonidas Leontios Konstantakis KONSTANTAKIS Defender 03 Nov 1996
Michail Lympousis LYMPOUSIS Midfielder 14 Jan 1993
Lampros Tsinas TSINAS Forward 17 Dec 1996
Nikolaos Karatsikos KARATSIKOS Defender 05 May 1982
COACH: David Jones
Name Shirt Name Position Birth Date
Mitchell Day DAY Forward 18 Aug 1982
Terence Bowes BOWES Defender 13 Sep 1979
Aaron Clarke CLARKE Midfielder 10 Jun 1991
Scott Lawson LAWSON Midfielder 16 Dec 1991
Taylor Humm HUMM Goalkeeper 12 Apr 1996
Cameron O'Rourke O'ROURKE Forward 06 Apr 1999
Tommy Jackson JACKSON Goalkeeper 27 Apr 1999
Tom O'Neill O'NEILL Forward 07 Apr 1997
Joe Maxwell MAXWELL Forward 28 Nov 1989
Jaz Camara CAMARA Forward 16 Dec 1998
Jack Love LOVE Forward 21 Sep 1998
Jake Younie YOUNIE Defender 15 Dec 1992
COACH: Rando Rand
Name Shirt Name Position Birth Date
Priit Mäerog MäEROG Forward 09 Dec 1987
Markus Lukk LUKK Defender 09 Feb 1984
Roman Minlibajev ROMKA Midfielder 17 Mar 1987
Kevin Sooaluste SOOALUSTE Midfielder 06 Aug 1992
Ervin Stüf STüF Forward 03 Dec 1990
Rasmus Munskind MUNSKIND Forward 31 Aug 1989
Ragnar Rump RAKU Forward 12 Sep 1991
Sander Lepik LEPIK Forward 14 Feb 1993
Indrek Palm PALM Defender 23 Nov 1982
Joosep Juha JUHA Defender 05 Sep 1996
Erol Kigaste KIGASTE Midfielder 24 Oct 1990
Rauno Rahnik RAHNIK Goalkeeper 22 Mar 1990
COACH: Emrah Aykurt
Name Shirt Name Position Birth Date
Seyit Ahmed Süer SEYIT Defender 06 Oct 1983
Erkan Anzafioglu ERKAN Defender 02 May 1983
Baris Terzioglu BARIS Forward 28 Aug 1984
Cem Keskin CEM Goalkeeper 09 Sep 1988
Volkan Yesilirmak VOLKAN Defender 17 Mar 1990
Erkan Akbal AKBAL Forward 18 Mar 1992
Mehmet Aslamaci MEHMET Goalkeeper 13 Jan 1985
Recep Demir RECEP Defender 07 Apr 1988
Semíh Türkmen SEMíH Defender 23 Jan 1983
Yagizcan Gorgulu YAGIZCAN Goalkeeper 19 May 1992
Yasin Bagci YASIN Defender 17 Jan 1990
Sinan Uzen SINAN Defender 01 May 1989
COACH: Simeon Hristov
Name Shirt Name Position Birth Date
Konstadin Belinov BELINOV Goalkeeper 27 Sep 1978
Kaloyan Tsvetkov TSVETKOV Midfielder 27 Sep 1988
Dobromir Gospodinov GOSPODINOV Goalkeeper 29 Dec 1987
Pavel Adamov P. ADAMOV Forward 19 Sep 1985
Martin Velikov MARTI Defender 28 Dec 1992
Filip Filipov FILIPOV Forward 22 Sep 1985
Georgi Tuzakov TUZAKOV Defender 04 Apr 1993
Ivan Todorov MARTINOV Forward 22 Dec 1980
Iliyan Iliev ILIEV Defender 29 Oct 1986
Ilian Dimov ILIAN Defender 02 Jun 1983
Stanislav Dzhambazov DJAMBAZOV Midfielder 11 Dec 1996
Tseno Lozanov LOZANOV Forward 21 Jul 1984
COACH: Valeriu Ionita
Name Shirt Name Position Birth Date
Ionel Pousteca Pulhac I. POSTE Midfielder 10 Dec 1982
Iulian Ravoiu RAVI Defender 29 Jul 1987
Ionut Florea BOATA Forward 26 Aug 1984
Bogdan Ciocanel BOGDAN Forward 21 Feb 1983
Viorel Farcas JIMMI Forward 29 Mar 1972
Gabriel Dobre DOBRE Defender 14 Apr 1980
Andrei Paul Neag ANDREI PAUL Goalkeeper 26 Apr 1993
Virtan Cristian Emil VIRTAN Defender 04 Mar 1984
Voica Petru VOICA Defender 26 Jun 1987
Marius Dumitrascu DUMI Forward 26 May 1990
COACH: Arlet Vasilii
Name Shirt Name Position Birth Date
Ruslan Istrati ISTRATI Goalkeeper 08 Apr 1981
Grigorii Cojocari COJOCARI Defender 10 Sep 1991
Leonid Podlesnov PODLESNOV Forward 12 May 1989
Andrei Negara NEGARA Forward 27 Oct 1985
Alexei Capsamun CAPSAMUN Goalkeeper 05 Dec 1984
Deonis Ciopa CIOPA Midfielder 02 Mar 1993
Victor Iordachi IORDACHI Defender 25 Dec 1988
Sergiu Nicolaiciuc NICOLAICIUC Goalkeeper 09 Sep 1988
Nicolae Ignat IGNAT Forward 24 Mar 1993
Alexandr Arefiev AREFIEV Defender 22 Feb 1987
Alexandru Eremia EREMIA Defender 01 Sep 1990
Dumitru Ciubotaru CIUBOTARU Forward 05 Dec 1991
RESULTS & SCHEDULE
December 14, 2017 - December 17, 2017
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Corinthians COR 1 1 0 0 4 3 1 3
Russia   lokomotiv moscow LOK 1 1 0 0 6 1 5 3
Sportingportugal SCP 1 0 0 1 1 6 -5 0
Botafogo BFG 1 0 0 1 3 4 -1 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Flamengo FLA 1 1 0 0 6 0 6 3
Levante1 LEV 1 1 0 0 7 6 1 3
Rosariocentral1 CARC 1 0 0 1 0 6 -6 0
Web PAR 1 0 0 1 6 7 -1 0
Play-off for 7th Place
Play-off for 5th Place
Play-off for 3rd place
Final
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC