Ball 3 a
03 Nov 2010

The ball starts rolling in Oman. Egypt and Morocco hit first.


The Omani capital, Muscat, is getting ready for the Asian Beach Games coming up next month (8th-16th December) and the Al Musannah Sports Complex is these days hosting an International Beach Soccer Worldwide Tour as an excellent preliminary for that great appointment. As for this Wednesday, 3rd of November, to Friday 5th of November, four top National Beach Soccer teams are clashing on the sand, giving a little taste of what Beach Soccer is capable of...

Three African powerhouses such as Egypt, Nigeria and Morocco are facing hosts Oman in a round-robin, three-day competition. After their brilliant victory in last month’s GCC Beach Games, held in Bahrain, the Omani will keep their senses switched on to take the best advantage of this tournament, which is going to offer them the possibility to reach The Beach Games in their best shape.

 

Egypt, first leader

In their first match, though, Thalib’s lads have seen how Morocco clinched the victory from the 9-meters spot. After a final 5-5 draw, the Northern African team have proved more accurate at the penalty shootout to earn their first two points. In the other game of the day, Egypt has knocked Nigeria down (3-5), what leaves the pharaohs on top of the table.

 

These are the matches scheduled for the Beach Soccer Worldwide Tour of Oman:

Day 1

- 14:00-15:15            Nigeria 3 vs. 5 Egypt

- 15:30-16:45            Morocco 5 (2) vs. 5 (1) Oman

 

Day 2

 

- 14:00-15:15            Nigeria vs. Morocco

- 15:30-16:45            Oman vs. Egypt

 

Day 3

 

- 14:00-15:15            Egypt vs. Morocco

- 15:30-16:45            Oman vs. Nigeria

 

Overall standings

 

Points

Goal Diff

Egypt

3

+

Morocco

2

0

Oman

0

0

Nigeria

0

-

 

 

RESULTS & SCHEDULE
May 23, 2016 - May 29, 2016
Prev
Next
Women - Play-off for 5th place
Domusbet catania bs CATW 7 - 5 DTS'35 Dts ede
Sogesport SOG 1 - 3 PTML Portsmouth ladies bs
Domusbet catania bs CATW 4 - 6 PTML Portsmouth ladies bs
Women - Play-off for 9th place
Htc zwolle HTCZ 5 - 4 UKSD Uks sparta daleszyce
Asd lady terracina TERL 4 - 1 NMK Nomme  kalju copia
Htc zwolle HTCZ 7 - 4 TERL Asd lady terracina
Women - Play-off for 11th place
Uks sparta daleszyce UKSD 1 - 0 NMK Nomme  kalju copia
Women - Group Stage - Gr. A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sogesport SOG 3 2 0 1 21 10 11 6
Dts ede DTS'35 3 2 0 1 17 10 7 6
Domusbet catania bs CATW 3 2 0 1 14 14 0 6
Uks sparta daleszyce UKSD 3 0 0 3 7 25 -18 0
Women - FINAL
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 1 1 0 0 5 4 1 3
Beachkick berlin logo BLB 1 0 0 1 4 5 -1 0
Women - Group Stage - Gr. B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 3 3 0 0 17 9 8 9
Portsmouth ladies bs PTML 3 2 0 1 12 10 2 6
Asd lady terracina TERL 3 1 0 2 14 14 0 3
Htc zwolle HTCZ 3 0 0 3 10 20 -10 0
Women - Group Stage - Gr. C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc zvezda WFCZ 3 2 1 0 21 8 13 7
Beachkick berlin logo BLB 3 2 0 1 19 10 9 6
Catanzaro beach soccer CTZ 3 1 0 2 20 11 9 3
Nomme  kalju copia NMK 3 0 0 3 2 33 -31 0
Women - Quarter-finals
Portsmouth ladies bs PTML 3 - 4 BLB Beachkick berlin logo
Fc zvezda WFCZ 15 - 2 DTS'35 Dts ede
Sogesport SOG 3 - 5 CTZ Catanzaro beach soccer
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 9 - 7 CATW Domusbet catania bs
Women - Semi-finals
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 4 - 3 WFCZ Fc zvezda
Catanzaro beach soccer CTZ 5 - 8 BLB Beachkick berlin logo
Women - Play-off for 7th place
Sogesport SOG 5 - 4 (AET) DTS'35 Dts ede
Women - Play-off for 3rd place
Catanzaro beach soccer CTZ 3 - 5 WFCZ Fc zvezda
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 22 5 17 9
Bateborisov BAT 3 2 0 1 16 9 7 6
Atlas ao AAO 3 1 0 2 9 15 -6 3
Pelikan bs zwolle ZWO 3 0 0 3 6 24 -18 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 20 5 15 9
Cd melistar MEL 3 2 0 1 16 11 5 6
La grande motte GMP 3 1 0 2 12 12 0 3
Cartel waterloo CWT 3 0 0 3 8 28 -20 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Viareggio VBS 3 3 0 0 19 9 10 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 19 10 9 6
Rostockerrobben RRB 3 0 1 2 12 17 -5 2
Bfk zep forevers ZEP 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Itlay   asd terracina bs TER 3 3 0 0 18 10 8 9
Israel   falfala kfar qassem bs club FKQ 3 2 0 1 17 9 8 6
Fc odesos FCO 3 1 0 2 10 15 -5 3
Winti panthers WIP 3 0 0 3 6 17 -11 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Arturmusic AMS 3 2 0 1 25 8 17 6
Omida hemako sztutowo HMS 3 2 0 1 5 6 -1 6
Bsc peugeot BPE 3 1 0 2 5 20 -15 3
Dinamo batumi DNB 3 1 0 2 13 14 -1 3
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Grembach GLZ 3 3 0 0 16 7 9 9
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 2 0 1 22 4 18 6
Alanyaspor ANT 3 1 0 2 11 17 -6 3
Bsc igol IGO 3 0 0 3 6 27 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga SCB 3 3 0 0 35 2 33 9
Cs djoker DJO 3 2 0 1 11 14 -3 6
Acs performer constanta PFC 3 1 0 2 13 21 -8 3
Wkr santos bsc logo WSA 3 0 0 3 6 28 -22 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc chargers baselland1 CHA 3 3 0 0 34 11 23 9
Esc gyongyos EGY 3 2 0 1 23 10 13 6
Portsmouth ladies bs PMB 3 1 0 2 15 31 -16 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 10 30 -20 0
Round of 16
Bsc chargers baselland1 CHA 8 - 3 MEL Cd melistar
Sporting clube braga SCB 5 - 2 BAT Bateborisov
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 - 0 HMS Omida hemako sztutowo
Arturmusic AMS 4 - 3 GLZ Grembach
Itlay   asd terracina bs TER 11 - 3 DJO Cs djoker
Viareggio VBS 6 - 4 FKQ Israel   falfala kfar qassem bs club
Bsc kristall KRS 5 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Domusbet catania bs CAT 5 - 3 EGY Esc gyongyos
Play-off for 7th Place
Itlay   asd terracina bs TER 5 - 5 (5 - 4) (PSO) KSV Bsc krylya sovetov
Play-off for 5th Place
Russia   lokomotiv moscow LOK 6 - 3 KSV Bsc krylya sovetov
Bsc chargers baselland1 CHA 6 - 5 TER Itlay   asd terracina bs
Bsc chargers baselland1 CHA 7 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Itlay   asd terracina bs TER 4 - 6 AMS Arturmusic
Viareggio VBS 5 - 3 LOK Russia   lokomotiv moscow
Bsc krylya sovetov KSV 3 - 3 (2 - 3) (PSO) SCB Sporting clube braga
Domusbet catania bs CAT 2 - 1 CHA Bsc chargers baselland1
Semi-finals
Viareggio VBS 3 - 3 (5 - 4) (PSO) SCB Sporting clube braga
Domusbet catania bs CAT 3 - 4 (AET) AMS Arturmusic
Play-off for 3rd place
Domusbet catania bs CAT 4 - 5 SCB Sporting clube braga
Final
Arturmusic AMS 6 - 6 (6 - 7) (PSO) VBS Viareggio
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER BALLS
Banner pilotes
BEACH BABES
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC