Alanya

Alanya Beach Soccer Cup 2018



A brand-new event will take place this Autumn in the Turkish city of Alanya. Local side Alanya Belediye Spor will host clubs travelling from Russia, Spain and Portugal to take part in a Round Robin BSWW Tour between the dates of October 5th and 7th.

 

The confirmed teams are:

Sporting CP (Portugal)

Lokomotiv Moscow (Russia)

Levante UD (Spain)

Alanya Belediye Spor (Turkey)

 

Each of these teams appeared in either the Nazaré Beach Soccer Cup or the Euro Winners Cup, in which Lokomotiv and Alanyaspor met in the group stages.

Both qualified, Lokomotiv finishing first and Alanya Belediye Spor second, but the Russians won 9-3 when the teams played each other – can the hosts seek a sweet revenge on home sand?

The match schedule for this event will be added to the event page on the Beach Soccer Worldwide website as soon as it is confirmed.

 

 


Date K.O Time Heat Match Result
05/Oct/2018
15:15
Round Robin Lokomotiv BSC Lokomotiv Moscow - Sporting Clube de Portugal Sportingportugal 6 - 3
05/Oct/2018
16:45
Round Robin Levante1 Levante UD - Alanya Belediye Spor 2019 alanya belediyespor 10 - 4
06/Oct/2018
15:15
Round Robin Lokomotiv BSC Lokomotiv Moscow - Levante UD Levante1 4 - 2
06/Oct/2018
16:45
Round Robin 2019 alanya belediyespor Alanya Belediye Spor - Sporting Clube de Portugal Sportingportugal 2 - 5
07/Oct/2018
16:00
Round Robin Sportingportugal Sporting Clube de Portugal - Levante UD Levante1 4 - 3
07/Oct/2018
16:45
Round Robin 2019 alanya belediyespor Alanya Belediye Spor - BSC Lokomotiv Moscow Lokomotiv 3 - 8
Country TV
Round Robin
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Lokomotiv BSC Lokomotiv Moscow 3 3 0 0 18 8 10 9
Levante1 Levante UD 2 1 0 1 12 8 4 3
Sportingportugal Sporting Clube de Portugal 2 1 0 1 8 8 0 3
2019 alanya belediyespor Alanya Belediye Spor 3 0 0 3 9 23 -14 0


Final standings


CHAMPION: BSC Lokomotiv Moscow

Runner-up: Sporting Clube Portugal

3rd place: Levante UD

4th place: Alanya Belediye Spor

 

Individual awards

MVP: Ostap Fedorov (BSC Lokomotiv Moscow)

Top scorer: Boris Nikonorov (BSC Lokomotiv Moscow)

Best goalkeeper: Eliott Mounoud (Levante UD)

COACH: Alexander Elizarov
Name Shirt Name Position Birth Date
Anton Shkarin SHKARIN Defender 15 Nov 1982
Maksim Rogovskii ROGOVSKII Goalkeeper 24 Jul 1987
Boris Nikonorov NIKONOROV Forward 03 Apr 1989
OSTAP FEDOROV FEDOROV Forward 18 Nov 1995
Aleksei Krutikov KRUTIKOV Forward 09 Sep 1991
KIRILL FILIPPOV FILIPPOV Forward 19 Jan 1986
Nikita Safronov SAFRONOV Defender 30 Mar 1993
PAVEL DRONOV DRONOV Goalkeeper 22 Mar 1993
Nuritdin Mamadiev MAMADIEV Forward 25 Sep 1970
Danil Shkarin SHKARIN D Forward 25 Sep 1970
COACH: Marco Octavio
Name Shirt Name Position Birth Date
Rui Coimbra COIMBRA Defender 14 Apr 1986
Nuno Miguel Belchior BELCHIOR Forward 09 Oct 1982
Joao Vitor Tavares Saraiva MADJER Forward 22 Jan 1977
Tiago Petrony Ferreira PETRONY Goalkeeper 18 Nov 1988
Ricardo Baptista RICARDINHO Midfielder 24 Jul 1989
Duarte Vivo DUARTE Midfielder 04 May 1990
Nelito Oliveira da Silva Junior NELITO Defender 16 Sep 1991
Rafael Amorim Silva RAFINHA Midfielder 10 Nov 1988
Diogo Catarino da Silva CATARINO Defender 09 Jan 1990
FILIPE OLIVEIRA FILIPE Goalkeeper 18 Jul 1997
COACH: Enrique Sánchez
Name Shirt Name Position Birth Date
Víctor Viala Madueño VIALA Goalkeeper 21 Jul 1978
Iván Latorre Pitarch IVáN Defender 24 Mar 1979
Enrique Moratal Pizá MORATAL Defender 13 Jul 1974
José Miralles Martínez MIRALLES Forward 11 Jan 1974
Eliott Mounoud ELIOTT Goalkeeper 10 Aug 1995
Adrian Frutos Garcia ADRIAN Midfielder 25 Jul 1991
Daniel Pajón Gómez PAJóN Winger 20 Oct 1984
Amir Hosein Akbari Fartkhouni A. AKBARI Defender 25 Jan 1995
Eduard Suarez Molina EDUARD Forward 06 Aug 1990
Domingo Cabrera Acosta DOMI Midfielder 26 Feb 1998
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
Mehmet Aslamaci MEHMET Goalkeeper 13 Jan 1985
Yasin Bagci YASIN Defender 17 Jan 1990
Ferit Yücel Ergün YüCEL Defender 27 Nov 1978
Cem Keskin CEM Goalkeeper 09 Sep 1988
Ismail Kerem Sinc KEREM SINC Forward 16 Jul 1984
Seyit Ahmet Süer SEYIT Forward 06 Oct 1983
Dejan Stankovic STANKOVIC Forward 25 Aug 1985
Adil Muftuoglu ADIL Forward 18 May 1978
Semíh Türkmen SEMíH Defender 23 Jan 1983
Ismail Turhan ISMAIL Goalkeeper 13 Feb 1992
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC