Copa lagos nigeria 2019 square positive web

BSWW Tour - Copa Lagos 2019



The Copa Lagos returns in 2019 with its eighth edition, confirming its place as one of the top beach soccer showdowns in Africa. The showpiece on the Nigerian coast is set to take place between the 1 and 3 November, and will feature a top-draw line-up.  

Hosts Nigeria will try to seize the crown back after their last triumph in 2013, but they will fight a tough competition, including defending African champions Senegal and World Cup winners Brazil, who will come to Lagos with a bunch of new talent. Another old acquaintance, England, completes a top-class group.  

Just as in the past editions, Copa Lagos will also feature a club competition, involving the best teams in Nigeria. Kebbi BSC, who will also take part at the World Winners Cup, Gidi Sharks and Pepsi Academy will compete in the Lagos showdown again, with Sunset Sports joining this edition. 

But this will not be all, as Copa Lagos will bring much more, including both a Women’s and Men’s Celebrity Game!


Date K.O Time Heat Match Result
01/Nov/2019
15:30
Group Stage Kebbi Kebbi BSC - Sunset Sports N2cs6zmt 400x400 4 - 4 (2 - 3) (PSO)
01/Nov/2019
16:45
Group Stage Web Gidi Sharks - Pepsi Football Academy Pepsiok1 7 - 1
01/Nov/2019
18:00
Round Robin Brazil Brazil - Senegal Senegal 4 - 5
01/Nov/2019
19:15
Round Robin England England - Nigeria Nigeria 3 - 7
02/Nov/2019
15:00
Group Stage Kebbi Kebbi BSC - Gidi Sharks Web 5 - 8
02/Nov/2019
16:15
Group Stage Pepsiok1 Pepsi Football Academy - Sunset Sports N2cs6zmt 400x400 3 - 15
02/Nov/2019
18:00
Round Robin Brazil Brazil - England England 6 - 2
02/Nov/2019
19:15
Round Robin Nigeria Nigeria - Senegal Senegal 2 - 5
03/Nov/2019
15:00
Group Stage Web Gidi Sharks - Sunset Sports N2cs6zmt 400x400 3 - 5
03/Nov/2019
16:15
Group Stage Kebbi Kebbi BSC - Pepsi Football Academy Pepsiok1 6 - 5
03/Nov/2019
18:00
Round Robin Senegal Senegal - England England 3 - 2
03/Nov/2019
19:15
Round Robin Nigeria Nigeria - Brazil Brazil 7 - 5
Country TV
Round Robin
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Senegal Senegal 3 3 0 0 13 8 5 9
Nigeria Nigeria 3 2 0 1 16 13 3 6
Brazil Brazil 3 1 0 2 15 14 1 3
England England 3 0 0 3 7 16 -9 0
Group Stage
Team P W W+ L GF GA GD PTS
N2cs6zmt 400x400 Sunset Sports 3 2 1 0 24 10 14 7
Web Gidi Sharks 3 2 0 1 18 11 7 6
Kebbi Kebbi BSC 3 1 0 2 15 17 -2 3
Pepsiok1 Pepsi Football Academy 3 0 0 3 9 28 -19 0


Final standings


COACH: Mark Mitchell
Name Shirt Name Position Birth Date
Aaron Clarke CLARKE Midfielder 10 Jun 1991
Scott Lawson LAWSON Midfielder 16 Dec 1991
Taylor Humm HUMM Goalkeeper 12 Apr 1996
Benjamin Bowra BOWRA Defender 01 Mar 1987
Tommy Jackson JACKSON Goalkeeper 27 Apr 1999
Tom O'Neill O'NEILL Forward 07 Apr 1997
Joe Maxwell MAXWELL Forward 28 Nov 1989
Jaz Camara CAMARA Forward 16 Dec 1998
Jake Younie YOUNIE Defender 15 Dec 1992
Caymen Collins C COLLINS Forward 05 Jul 1992
COACH: Gilberto Costa
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
Emmanuel Ohwoferia EMMANUEL Defender 01 Dec 1992
Abu Azeez ABU Forward 01 May 1994
Emeka Ogbonna EMEKA Forward 11 Jan 1992
Austin Godspower Igudia IGUDA Defender 13 Aug 1993
Adams Taiwo TAIWO Defender 22 Oct 1992
Danjuma Paul PAUL Goalkeeper 17 Dec 1992
Ekujimi Eganosi EGANOSI Defender 02 Aug 1998
Bamidele Adeniyi ADENIYI Goalkeeper 14 Dec 1992
Benjamin Adeniyi ADENIYI Midfielder 09 Sep 1989
Godwin Iorbee Zaki ZAKI Midfielder 10 Nov 1994
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
Vieux Ibra Sahere Thioune THIOUNE Defender 23 Oct 1985
Babacar Fall FALL Forward 05 Mar 1989
Al Seyni Ndiaye NDIAYE Goalkeeper 31 Dec 1989
Ninou Jean Paul Diatta NINOU Defender 05 Oct 1987
Lansana Diassy LANSANA Forward 06 Apr 1990
Hamidou Barry HAMIDOU Forward 29 Sep 1988
Amadou Ba AMADOU Goalkeeper 13 Sep 1987
Mamour Diagne DIAGNE Midfielder 03 Oct 1990
Raoul Mendy MENDY Forward 30 Dec 1992
Limamou Thiaw Niang NIANG Midfielder 02 Nov 1999
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Abdullahi Isa
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store beach
BEACHSOCCER MUSIC