Sanluis

BSWW Tour - Copa San Luis Futbol Playa



Merlo, in the north-west of Argentina, just had not enough beach soccer after the brilliant FIFA Beach Soccer World Cup CONMEBOL Qualifier hosted just one year ago, in February 2013. In a matter of few weeks, this touristic resort in San Luis state will get a new shot of top-flight beach soccer, with the BSWW Tour - Copa San Luis Futbol Playa 2014, taking place between 13th and 15th of February.

This time, the tournament will follow a four-team round robin format, and the participating sides and corresponding match schedule will be confirmed soon, despite one thing can be already be taken for granted: The all-time rivalry between Argentina and Brazil will experience a new episode in Merlo...


Date K.O Time Heat Match Result
13/Feb/2014
14:00
Round Robin Brazil Brazil - Uruguay Uruguay 10 - 1
13/Feb/2014
15:15
Round Robin Mexico Mexico - Argentina Argentina 1 - 2 (AET)
14/Feb/2014
14:00
Round Robin Brazil Brazil - Mexico Mexico 8 - 2
14/Feb/2014
15:15
Round Robin Argentina Argentina - Uruguay Uruguay 6 - 0
15/Feb/2014
13:00
Round Robin Uruguay Uruguay - Mexico Mexico 4 - 5
15/Feb/2014
14:15
Round Robin Argentina Argentina - Brazil Brazil 1 - 3
Country TV
SOUTH AMERICA - Argentina, Uruguay, Paraguay, Chile, Ecuador, Bolivia, Peru, Venezuela, Surinam, Guyana, Colombia FOX Sports
CENTRAL and NORTH AMERICA - USA, Mexico, El Salvador, Nicaragua, Honduras, Costa Rica, Dominican Republic, Guatemala, Panama, Aruba, Curaçao, Barbados, Trinidad and Tobago and the Caribbean area FOX Sports
Brazil Sport TV
Portugal SporTV
NO ONLINE BROADCAST
France BeIn Sports
Round Robin
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Brazil Brazil 3 3 0 0 21 4 17 9
Argentina Argentina 3 1 1 1 9 4 5 5
Mexico Mexico 3 1 0 2 8 14 -6 3
Uruguay Uruguay 3 0 0 3 5 21 -16 0


Final standings


Champion: Brazil
Runners-up: Argentina
3rd Place: Mexico
4th Place : Uruguay
 
Individual awards :
MVP : Leguizamón ( ARG )
Top Scorer : Mauricinho and Bokinha (BRA )
Best Goalkeeper: Mão (BRA )

COACH: Gilberto Costa
Name Shirt Name Position Birth Date
Rafael Amorim Silva RAFINHA Midfielder 10 Nov 1988
Jose Ueudison Marques da Silva  EUDIM Midfielder 10 May 1986
Rafael Antonio Jesus Pinto R. BOKINHA Forward 06 Jan 1991
Mauricio Pereira Braz de Oliveira MAURICINHO Forward 09 Dec 1989
Everaldo Santos Souza SOUZA Defender 27 Nov 1984
Leandro Brito FANTA Goalkeeper 06 May 1985
Luiz Alberto Braga DATINHA Forward 12 Apr 1988
Alan Santos de Farias ALAN SANTOS Defender 06 Jan 1988
Jordan Soares de Oliveira JORDAN Forward 24 Oct 1993
Lucas Tadeu Azevedo LUCãO Forward 04 Aug 1991
Filipe Duarte da Silva FILIPE SILVA Forward 12 Sep 1993
Jenilson Brito Rodrigues MAO Goalkeeper 06 Dec 1978
COACH: Hector Petrasso
Name Shirt Name Position Birth Date
Sebastián Rodriguez Larreta LARRETA Forward 28 Mar 1986
César Leguizamon LEGUIZAMON Forward 16 Jan 1984
Marcelo Salgueiro SALGUEIRO Goalkeeper 28 Jul 1976
Lucas Medero MEDERO Defender 13 Jan 1990
Jonathan Levi LEVI Forward 01 May 1986
Santiago Hilaire S. HILAIRE Defender 25 May 1981
Tadeo Leiva LEIVA Defender 08 Nov 1991
Lopez Ubeda LOPEZ Forward 08 Jun 1977
Emanuel de Sosa DE SOSA Defender 24 Mar 1989
Luciano Sirico SIRICO Forward 07 Jul 1992
Federico Simsirouglu SIMSIROUGLU Forward 15 Mar 1986
Dardo Cortes CORTES Goalkeeper 11 Dec 1975
COACH: Ramón Raya
Name Shirt Name Position Birth Date
Ángel David Rodríguez A. RODRíGUEZ Defender 21 Feb 1985
Francisco Cati Balderrama F. CATI Defender 18 Dec 1981
Morgan Plata M. PLATA Midfielder 11 Dec 1981
Antonio Echeverria A.ECHEVERRIA Goalkeeper 14 Oct 1990
Carlos Hernandez C. HERNANDEZ Defender 18 Jun 1991
Abdiel Villa A. VILLA Defender 16 Mar 1983
Erick Marin E. MARIN Midfielder 27 Mar 1977
Armando Tavira TAVIRA Forward 22 Aug 1978
Claudio Vazquez VAZQUEZ Forward 06 Apr 1982
David Gonzalez D. GONZALEZ Forward 14 Jan 1993
Jorge Luna LUNA Forward 06 Jan 1992
Francisco Muñoz MUñOZ Goalkeeper 03 Oct 1979
COACH: Miguel Aguirre Zabala
Name Shirt Name Position Birth Date
Fabricio Vallarino FABRICIO Defender 03 Jul 1984
Gonzalo Cazet GONZALO Defender 25 Mar 1986
German Parrillo PARRILLO Defender 13 Mar 1975
Matías Cabrera MATíAS Forward 15 Nov 1985
Gustavo Sebe GUSTAVO Goalkeeper 23 Apr 1979
Ivan Santa Lucía IVAN Midfielder 28 Nov 1986
Martin Diaz MARTIN Goalkeeper 23 Nov 1979
Pablo Gutierrez PABLO Defender 02 Apr 1991
Facundo Pereyra FACU Forward 26 Sep 1984
Matias Pennino PEPE Forward 20 May 1991
Gabriel Lopez GABRIEL Forward 24 Aug 1983
Leandro Ortiz LEANDRO Goalkeeper 20 Sep 1975
RESULTS & SCHEDULE
June 01, 2019 - June 09, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group I
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc vybor VYB 3 2 1 0 14 12 2 7
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 3 1 0 2 13 12 1 3
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 3 1 0 2 13 14 -1 3
Cs djoker DJO 3 1 0 2 15 17 -2 3
Group Stage - Group J
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 3 0 0 25 3 22 9
Cf chelas %28por%29 CHE 3 1 1 1 12 15 -3 4
Gd alfarim GDA 3 1 0 2 14 21 -7 3
Gdp costa de caparica %28por%29 GDC 3 0 0 3 4 16 -12 0
Group Stage - Group K
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cska copia web CSK 3 3 0 0 19 5 14 9
Gd sesimbra %28por%29 SES 3 2 0 1 9 7 2 6
Ad buarcos 2017 %28por%29 BUA 3 1 0 2 16 13 3 3
Flags thumb AOK 3 0 0 3 7 26 -19 0
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 1 1 0 0 14 0 14 3
Bsc kristall KRS 1 1 0 0 11 2 9 3
Sportingportugal SCP 1 1 0 0 10 4 6 3
Domusbet catania bs CAT 1 1 0 0 9 2 7 3
Fc vybor VYB 1 1 0 0 7 6 1 3
2019 alanya belediyespor ABS 1 1 0 0 6 5 1 3
Spartak logo copia web SPK 1 1 0 0 6 2 4 3
Arturmusic ARM 1 1 0 0 5 4 1 3
Gwp logo01 web GWP 1 1 0 0 4 1 3 3
Fc delta copia web FCD 1 1 0 0 3 1 2 3
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 1 1 0 0 2 0 2 3
Levante1 LUD 1 0 1 0 5 5 0 1
Spartak varna MFC 1 0 0 1 6 7 -1 0
Bsc chargers baselland1 CHB 1 0 0 1 5 6 -1 0
C.d.bala azul BAZ 1 0 0 1 5 5 0 0
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 1 0 0 1 4 4 0 0
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 1 0 0 1 4 10 -6 0
Logo kp lodz web KPL 1 0 0 1 4 4 0 0
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 1 0 0 1 4 5 -1 0
2019 fc baggio logo BAG 1 0 0 1 2 9 -7 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 2 6 -4 0
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 1 0 0 1 2 11 -9 0
Logo bsc bg %281%29 BOC 1 0 0 1 1 3 -2 0
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 1 0 0 1 1 4 -3 0
Cs djoker DJO 1 0 0 1 0 14 -14 0
La grande motte GMP 0 0 0 0 0 0 0 0
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 1 0 0 1 0 2 -2 0
Logo cbl copia web LOU 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Gwp logo01 web GWP 3 3 0 0 16 11 5 9
Logotipo sotao web SOT 3 1 0 2 19 14 5 3
2019 fc baggio logo BAG 3 1 0 2 10 16 -6 3
Netherlands   bs egmond EGM 3 0 1 2 13 17 -4 1
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 3 3 0 0 13 1 12 9
Spartak logo copia web SPK 3 2 0 1 14 9 5 6
Bsc chargers baselland1 CHB 3 1 0 2 12 15 -3 3
Linden city bsc %28lva%29 LIN 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 3 0 0 21 7 14 9
Fc delta copia web FCD 3 2 0 1 19 12 7 6
Spartak varna MFC 3 1 0 2 12 19 -7 3
Augur AUG 3 0 0 3 10 24 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 23 6 17 9
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 3 2 0 1 9 12 -3 6
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 3 1 0 2 11 18 -7 3
Dinamo batumi BAT 3 0 0 3 4 11 -7 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 24 5 19 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 22 11 11 6
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 3 1 0 2 7 26 -19 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 5 16 -11 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 3 2 0 1 16 8 8 6
Logo kp lodz web KPL 3 2 0 1 18 9 9 6
La grande motte GMP 3 1 1 1 12 8 4 4
Eastleigh spitfires %28eng%29 ESP 3 0 0 3 5 26 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo cbl copia web LOU 3 1 2 0 22 16 6 6
Logo bsc bg %281%29 BOC 3 1 1 1 15 17 -2 4
C.d.bala azul BAZ 3 1 0 2 14 13 1 3
Logo atlas beach soccer v2 web copia AAO 3 0 0 3 17 22 -5 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
2019 alanya belediyespor ABS 3 3 0 0 21 9 12 9
Levante1 LUD 3 2 0 1 12 5 7 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 9 19 -10 3
Rostockerrobben RSR 3 0 0 3 5 14 -9 0
Round of 16
Fc vybor VYB 1 - 5 KPL Logo kp lodz web
Gwp logo01 web GWP 1 - 9 FCD Fc delta copia web
2019 alanya belediyespor ABS 1 - 6 SPK Spartak logo copia web
Bsc kristall KRS 2 - 2 (8 - 9) (PSO) FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Domusbet catania bs CAT 4 - 3 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 3 - 5 (AET) LUD Levante1
Sporting clube braga BRA 7 - 3 GMP La grande motte
Play-off for 15th Place
Gwp logo01 web GWP 4 - 3 VYB Fc vybor
Play-off for 13th Place
La grande motte GMP 7 - 3 GWP Gwp logo01 web
Fc vybor VYB 1 - 1 (1 - 2) (PSO) CSK Cska copia web
La grande motte GMP 5 - 7 CSK Cska copia web
Play-off for 11th Place
2019 alanya belediyespor ABS 4 - 8 SCP Sportingportugal
Play-off for 9th Place
Gwp logo01 web GWP 7 - 16 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 7 - 2 CSK Cska copia web
Fc vybor VYB 2 - 10 KRS Bsc kristall
2019 alanya belediyespor ABS 9 - 5 GMP La grande motte
2019 alanya belediyespor ABS 6 - 7 ARM Arturmusic
Bsc kristall KRS 5 - 1 SCP Sportingportugal
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 0 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Arturmusic ARM 4 - 15 KRS Bsc kristall
Play-off for 7th Place
Domusbet catania bs CAT 3 - 5 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Play-off for 5th Place
Spartak logo copia web SPK 5 - 3 CAT Domusbet catania bs
Spartak logo copia web SPK 2 - 4 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Fc delta copia web FCD 8 - 6 CAT Domusbet catania bs
Logo kp lodz web KPL 5 - 0 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Levante1 LUD 3 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Spartak logo copia web SPK 3 - 5 BRA Sporting clube braga
Semi-finals
Sporting clube braga BRA 8 - 3 FCD Fc delta copia web
Logo kp lodz web KPL 2 - 1 LUD Levante1
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 6 - 7 LUD Levante1
Final
Sporting clube braga BRA 6 - 0 KPL Logo kp lodz web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC