Sao sebastiao logo landscape positive web

Clubs Challenger Cup São Sebastião 2019



The Brazilian city of São Sebastião will host a new clubs competition this coming week, the Clubs Challenger Cup São Sebastião 2019.

Between 12 and 14 July, South American giants Flamengo (Brazil), Club Libertad and Cerro Porteño (from Paraguay) and Argentinean Rosario Central will square off in a top-class competition. 

The competition will be played in a round robin format, and the match schedule will be released soon. 


Date K.O Time Heat Match Result
12/Jul/2019
15:00
Round Robin Rosariocentral1 Club Atlético Rosario Central - Club Cerro Porteño Cerro badge 6 - 10
12/Jul/2019
16:15
Round Robin Libertad logo Club Libertad Asunción - CR Flamengo Flamengo 4 - 6
13/Jul/2019
13:30
Round Robin Rosariocentral1 Club Atlético Rosario Central - Club Libertad Asunción Libertad logo 3 - 7
13/Jul/2019
14:45
Round Robin Flamengo CR Flamengo - Club Cerro Porteño Cerro badge 5 - 5 (4 - 5) (PSO)
14/Jul/2019
08:45
Round Robin Cerro badge Club Cerro Porteño - Club Libertad Asunción Libertad logo 4 - 2
14/Jul/2019
10:00
Round Robin Flamengo CR Flamengo - Club Atlético Rosario Central Rosariocentral1 8 - 1
Country TV
Round Robin
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cerro badge Club Cerro Porteño 3 2 1 0 19 13 6 7
Flamengo CR Flamengo 3 2 0 1 19 10 9 6
Libertad logo Club Libertad Asunción 3 1 0 2 13 13 0 3
Rosariocentral1 Club Atlético Rosario Central 3 0 0 3 10 25 -15 0


Final standings


COACH: Rodrigo Stockler
Name Shirt Name Position Birth Date
Thanger Nascimento THANGER Midfielder 19 Apr 1993
Junior Paulo Gil GIL Defender 27 Oct 1982
Gustavo da Silva Torres GUSTAVO Midfielder 30 Mar 2000
Thyago Henrique Pimenta Felizardo T. PIMENTA Defender 16 Aug 1988
Anailton Alcantara ANAILTON Goalkeeper 05 Jan 1989
Alan Alves da Silva ALAN Goalkeeper 21 Jun 1995
Paulo Henrique Saldanha Borges PAULO HENRIQUE Midfielder 25 Jul 1998
Thiago Dias THIAGO DIAS Midfielder 12 Oct 1999
Igor Rangel IGOR Forward 24 Nov 1988
Patrick Ferreira Carvalho de Paiva PATRICK Forward 27 Jun 2000
COACH: Santiago Emilio Avila
Name Shirt Name Position Birth Date
Leandro Camilatti Hardie CAMILATTI HARDIE Defender 10 Oct 1992
Luciano Donato DONATO Forward 06 Nov 1990
Nahuel Gigena N. GIGENA Midfielder 05 May 1999
Franco Jesús Velázquez VELáZQUEZ Goalkeeper 04 Jan 1985
Manuel Gago GAGO Defender 16 Mar 1992
Marcos D'Amico D'AMICO Midfielder 21 Apr 1989
Santiago Puras PURAS Forward 13 Oct 1989
Nicanor Maciel MACIEL Midfielder 19 Aug 2000
Leandro Santiago da Silva DA SILVA Goalkeeper 26 Jan 1987
Facundo Fiorino FIORINO Midfielder 10 Apr 1987
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
YOAO ANDRÉS ROLÓN SERVIÁN ROLÓN Goalkeeper 23 Aug 1996
Gustavo Benitez BENITEZ Forward 13 Jun 1981
Luis Alberto Ojeda Mendoza OJEDA Midfielder 18 Oct 1990
JHOVANNY JAVIER BENÍTEZ TANDE BENÍTEZ Midfielder 24 Jul 1999
EDGAR DANIEL BARRETO SOSA SOSA Midfielder 28 Sep 1988
Carlos Alfredo Carballo Ruiz CARBALLO Forward 31 Jan 1993
Pablo Alexís Benítez Cacéres BENíTEZ Forward 11 Jun 1998
José Luis Rodríguez RODRíGUEZ Midfielder 13 May 1991
Sergio González Villaverde GONZáLEZ Forward 23 Feb 1989
Francisco Villamayor VILLAMAYOR Goalkeeper 10 Sep 1992
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
Saul Rolando Gonzalez Alvarez R. GONZALEZ Goalkeeper 29 Aug 1979
Sixto Ariel Cantero Centurion S. CANTERO Defender 04 Sep 1997
Rodrigo Escobar Barrios R. ESCOBAR Midfielder 09 Sep 1998
Valentin Camacho Azcona V. CAMACHO Defender 02 Mar 1994
Amado Jesus Rolon ROLON Midfielder 30 Nov 1990
Juan Esteban López Pérez LóPEZ Forward 04 Dec 1970
Bonifacia Ariel Roa Benitez B. ROA Forward 03 Feb 1993
Nestor Ignacion Medina Chavez N. MEDINA Forward 10 Apr 1998
Carlos Valentin Benitez Zarate V. BENITEZ Forward 20 Jan 1999
Carlos Adrian Ovelar Morinigo C. OVELAR Goalkeeper 30 Aug 1998
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store beach
BEACHSOCCER MUSIC