Posters medium

Euro Beach Soccer Cup Barcelona 2002




Date K.O Time Heat Match Result
15/Feb/2002
00:00
Quarter-finals France France - Germany Germany 7 - 4
15/Feb/2002
00:00
Quarter-finals Italy Italy - England England 5 - 2
15/Feb/2002
00:00
Quarter-finals Portugal Portugal - Switzerland Swizerland 7 - 5
15/Feb/2002
00:00
Quarter-finals Spain Spain - Ireland Irel0001 11 - 0
16/Feb/2002
00:00
Semi-finals Portugal Portugal - France France 9 - 3
16/Feb/2002
00:00
Semi-finals Spain Spain - Italy Italy 8 - 7
16/Feb/2002
00:00
Play-off for 5th Place England England - Ireland Irel0001 11 - 3
16/Feb/2002
00:00
Play-off for 5th Place Germany Germany - Switzerland Swizerland 9 - 6
17/Feb/2002
00:00
Final Spain Spain - Portugal Portugal 1 - 2
17/Feb/2002
00:00
Play-off for 3rd place France France - Italy Italy 9 - 6
17/Feb/2002
00:00
Play-off for 5th Place England England - Germany Germany 5 - 2
17/Feb/2002
00:00
Play-off for 7th Place Swizerland Switzerland - Ireland Irel0001 10 - 6
Country TV
Play-off for 7th Place
Swizerland SUI 10 - 6 IRL Irel0001
Play-off for 5th Place
England ENG 11 - 3 IRL Irel0001
Germany GER 9 - 6 SUI Swizerland
England ENG 5 - 2 GER Germany
Quarter-finals
France FRA 7 - 4 GER Germany
Italy ITA 5 - 2 ENG England
Portugal POR 7 - 5 SUI Swizerland
Spain ESP 11 - 0 IRL Irel0001
Semi-finals
Portugal POR 9 - 3 FRA France
Spain ESP 8 - 7 ITA Italy
Play-off for 3rd place
France FRA 9 - 6 ITA Italy
Final
Spain ESP 1 - 2 POR Portugal


Final standings


1 - Portugal

2 - Spain

3 - France

4 - Italy

5 - England

6 - Germany

7 - Switzerland

8 - Ireland

COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Stephane François
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mark Mitchell
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Matteo Marrucci
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Sporting clube braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Sporting clube braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Russia   lokomotiv moscow
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Russia   lokomotiv moscow
Final
Sporting clube braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC