Posters medium

Euro Beach Soccer Cup Lisbon 2004




Date K.O Time Heat Match Result
27/Jun/2004
01:00
Quarter-finals France France - Belgium Belgium 8 - 4
27/Jun/2004
01:00
Quarter-finals Italy Italy - Switzerland Swizerland 6 - 5 (AET)
27/Jun/2004
01:00
Quarter-finals Portugal Portugal - Norway Norway 14 - 3
27/Jun/2004
01:00
Quarter-finals Spain Spain - England England 7 - 2
28/Jun/2004
01:00
Semi-finals Portugal Portugal - France France 12 - 7
28/Jun/2004
01:00
Semi-finals Spain Spain - Italy Italy 11 - 3
28/Jun/2004
01:00
Play-off for 5th Place England England - Switzerland Swizerland 2 - 1
28/Jun/2004
01:00
Play-off for 5th Place Norway Norway - Belgium Belgium 10 - 9
29/Jun/2004
01:00
Final Portugal Portugal - Spain Spain 8 - 3
29/Jun/2004
01:00
Play-off for 3rd place Italy Italy - France France 9 - 9 (1 - 0) (PSO)
29/Jun/2004
01:00
Play-off for 5th Place England England - Norway Norway 4 - 3
29/Jun/2004
01:00
Play-off for 7th Place Belgium Belgium - Switzerland Swizerland 5 - 4
Country TV
Play-off for 7th Place
Belgium BEL 5 - 4 SUI Swizerland
Play-off for 5th Place
England ENG 2 - 1 SUI Swizerland
Norway NOR 10 - 9 BEL Belgium
England ENG 4 - 3 NOR Norway
Quarter-finals
France FRA 8 - 4 BEL Belgium
Italy ITA 6 - 5 (AET) SUI Swizerland
Portugal POR 14 - 3 NOR Norway
Spain ESP 7 - 2 ENG England
Semi-finals
Portugal POR 12 - 7 FRA France
Spain ESP 11 - 3 ITA Italy
Play-off for 3rd place
Italy ITA 9 - 9 (1 - 0) (PSO) FRA France
Final
Portugal POR 8 - 3 ESP Spain


Final standings


1 - Portugal

2 - Spain

3 - Italy

4 - France

5 - England

6 - Norway

7 - Belgium

8 - Switzerland

COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Stephane François
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mark Mitchell
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Rune Aleksander Kandal
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Sporting clube braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Sporting clube braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Russia   lokomotiv moscow
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Russia   lokomotiv moscow
Final
Sporting clube braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC