Posters medium

Euro Beach Soccer League 2006 Palma de Mallorca




Date K.O Time Heat Match Result
03/Aug/2006
01:00
Quarter-finals France France - Poland Poland 6 - 5 (AET)
03/Aug/2006
01:00
Quarter-finals Italy Italy - Ukraine Ukraine 5 - 5 (1 - 0) (PSO)
03/Aug/2006
01:00
Quarter-finals Portugal Portugal - Switzerland Swizerland 7 - 3
03/Aug/2006
01:00
Quarter-finals Spain Spain - Greece Greece 4 - 2
04/Aug/2006
01:00
Semi-finals Portugal Portugal - France France 2 - 1
04/Aug/2006
01:00
Semi-finals Spain Spain - Italy Italy 3 - 2
04/Aug/2006
01:00
Play-off for 5th Place Poland Poland - Switzerland Swizerland 9 - 4
04/Aug/2006
01:00
Play-off for 5th Place Ukraine Ukraine - Greece Greece 5 - 2
05/Aug/2006
01:00
Final Spain Spain - Portugal Portugal 3 - 2
05/Aug/2006
01:00
Play-off for 3rd place France France - Italy Italy 4 - 3
05/Aug/2006
01:00
Play-off for 5th Place Ukraine Ukraine - Poland Poland 4 - 2
05/Aug/2006
01:00
Play-off for 7th Place Greece Greece - Switzerland Swizerland 3 - 3 (1 - 0) (PSO)
Country TV
Play-off for 7th Place
Greece GRE 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SUI Swizerland
Play-off for 5th Place
Poland POL 9 - 4 SUI Swizerland
Ukraine UKR 5 - 2 GRE Greece
Ukraine UKR 4 - 2 POL Poland
Quarter-finals
France FRA 6 - 5 (AET) POL Poland
Italy ITA 5 - 5 (1 - 0) (PSO) UKR Ukraine
Portugal POR 7 - 3 SUI Swizerland
Spain ESP 4 - 2 GRE Greece
Semi-finals
Portugal POR 2 - 1 FRA France
Spain ESP 3 - 2 ITA Italy
Play-off for 3rd place
France FRA 4 - 3 ITA Italy
Final
Spain ESP 3 - 2 POR Portugal


Final standings


1 - Spain

2 - Portugal

3 - France

4 - Italy

5 - Ukraine

6 - Poland

7 - Greece

8 - Switzerland

COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Stephane François
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Marcin Stanislawski
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Nikos Yialesakis
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Yevhen Varenytsia
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Sporting clube braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Sporting clube braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Russia   lokomotiv moscow
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Russia   lokomotiv moscow
Final
Sporting clube braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC