Posters medium

Euro Beach Soccer League 2007 Palma de Mallorca




Date K.O Time Heat Match Result
03/Aug/2007
01:00
Quarter-finals France France - Switzerland Swizerland 7 - 4
03/Aug/2007
01:00
Quarter-finals Italy Italy - Poland Poland 4 - 3
03/Aug/2007
01:00
Quarter-finals Portugal Portugal - Russia Russia 6 - 4 (AET)
03/Aug/2007
01:00
Quarter-finals Spain Spain - Czech Republic Czechrep 5 - 2
04/Aug/2007
01:00
Semi-finals France France - Portugal Portugal 6 - 0
04/Aug/2007
01:00
Semi-finals Spain Spain - Italy Italy 4 - 6
04/Aug/2007
01:00
Play-off for 5th Place Poland Poland - Czech Republic Czechrep 6 - 4
04/Aug/2007
01:00
Play-off for 5th Place Swizerland Switzerland - Russia Russia 5 - 4
05/Aug/2007
01:00
Final France France - Italy Italy 7 - 5
05/Aug/2007
01:00
Play-off for 3rd place Spain Spain - Portugal Portugal 3 - 5
05/Aug/2007
01:00
Play-off for 5th Place Swizerland Switzerland - Poland Poland 6 - 5
05/Aug/2007
01:00
Play-off for 7th Place Russia Russia - Czech Republic Czechrep 6 - 3
Country TV
Play-off for 7th Place
Russia RUS 6 - 3 CZE Czechrep
Play-off for 5th Place
Poland POL 6 - 4 CZE Czechrep
Swizerland SUI 5 - 4 RUS Russia
Swizerland SUI 6 - 5 POL Poland
Quarter-finals
France FRA 7 - 4 SUI Swizerland
Italy ITA 4 - 3 POL Poland
Portugal POR 6 - 4 (AET) RUS Russia
Spain ESP 5 - 2 CZE Czechrep
Semi-finals
France FRA 6 - 0 POR Portugal
Spain ESP 4 - 6 ITA Italy
Play-off for 3rd place
Spain ESP 3 - 5 POR Portugal
Final
France FRA 7 - 5 ITA Italy


Final standings


1 - France

2 -Italy

3 - Portugal

4 - Spain

5 -Switzerland

6 - Poland

7 - Russia

8 - Czech Republic

COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Stephane François
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Marcin Stanislawski
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Martin Dlouhy
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Sporting clube braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Sporting clube braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Russia   lokomotiv moscow
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Russia   lokomotiv moscow
Final
Sporting clube braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC