Ebsl nazare 2019 square positive web

Euro Beach Soccer League Nazaré 2019



Beach Soccer worldwide is thrilled to announce the structure of the 2019 Euro Beach Soccer League. Just as it happens every year in which the FIFA Beach Soccer World Cup and the European Games take place, the continental league will go this year two a 2+1 format: two regular phase stages plus the Superfinal and Promotion Final stage.

Twelve teams will vie in Division A to see who takes the continental crown, now in Italy's hands after their brilliant win in Alghero last year. The contenders in the top division of the EBSL are: Italy, Spain, Portugal, Russia, Belarus, Switzerland, Ukraine, Azerbaijan, France, Poland, Turkey and Germany, who defended their place in Europe's beach soccer elite in 2018's Promotion Final. 

Instead, in Division B, 16 teams (still with the possibility to increase that number) will fight for the chance to promote to Division A: Romania, Kazakhstan, Bulgaria, Hungary, England, Norway, Moldova, Serbia, Estonia, Czech Republic, Greece, Denmark, Lithuania, Georgia, Netherlands and the newcomers Finland, who join the continental league this season.

Our beloved Nazaré (Portugal), just as the last two seasons, will host one of the regular phase stages, to take place between the 5th and 7th of July. The Estadio do Viveiro will be the host of the first battle, with two Division A Groups and one from Division B.

Portugal, Switzerland, Ukraine and Poland will go in Group 1, whereas Spain, Russia, Azerbaijan and Turkey will combat in Group 2. Instead, Bulgaria, Norway, Denmark and Georgia will battle for the first chance to qualify for the Promotion Final. 

An old acquaintance will become the next stop of the Euro Beach Soccer League. Catania, in Italy, comes back to the continental showdown with a stage involving 16 teams, with one Division A group and three groups from Division, in an event that will take place between the 15th and 17th of August. 

The teams competing in the Sicilian resort, home to one Euro Beach Soccer League stage, one Euro Beach Soccer League Superfinal and three Euro Winners Cups, will be Italy, Belarus France and Germany (Division A) and Romania, Serbia, Greece, Finland (Group 1), Kazakhstan, England, Czech Republic, Netherlands (Group 2), and Hungary, Moldova, Estonia and Lithuania (Group 3) in the Division B pool. 

The seven best teams of Division A plus Portugal, as the hosts, will qualify for the Euro Beach Soccer League Superfinal, which will take place in another of beach soccer's preferred destinations, Figueira da Foz, in Portugal. The winners of each group in Division B, plus the best three second-ranked sides will fight, together with the worst-ranked team in Division A, in the Promotion Final, where we will get to know who earns a place in the European elite for the 2020 season.    

 


Date K.O Time Heat Match Result
05/Jul/2019
12:30
Division B - Group 1 Norway Norway - Denmark Denmark 4 - 1
05/Jul/2019
13:45
Division B - Group 1 Geor0001 Georgia - Bulgaria Bulgaria 4 - 3
05/Jul/2019
15:15
Division A - Group 1 Swizerland Switzerland - Ukraine Ukraine 5 - 7
05/Jul/2019
16:30
Division A - Group 2 Russia Russia - Azerbaijan Azerbaijan 3 - 3 (3 - 2) (PSO)
05/Jul/2019
17:45
Division A - Group 2 Turkey Turkey - Spain Spain 2 - 6
05/Jul/2019
19:00
Division A - Group 1 Poland Poland - Portugal Portugal 1 - 3
06/Jul/2019
10:30
Division B - Group 1 Norway Norway - Georgia Geor0001 3 - 6
06/Jul/2019
11:45
Division B - Group 1 Bulgaria Bulgaria - Denmark Denmark 4 - 3
06/Jul/2019
13:00
Division A - Group 1 Swizerland Switzerland - Poland Poland 7 - 6 (AET)
06/Jul/2019
14:30
Division A - Group 2 Russia Russia - Turkey Turkey 5 - 2
06/Jul/2019
18:15
Division A - Group 2 Spain Spain - Azerbaijan Azerbaijan 6 - 0
06/Jul/2019
19:30
Division A - Group 1 Portugal Portugal - Ukraine Ukraine 3 - 1
07/Jul/2019
11:45
Division B - Group 1 Denmark Denmark - Georgia Geor0001 4 - 2
07/Jul/2019
13:00
Division B - Group 1 Bulgaria Bulgaria - Norway Norway 5 - 1
07/Jul/2019
14:30
Division A - Group 1 Ukraine Ukraine - Poland Poland 1 - 0
07/Jul/2019
15:45
Division A - Group 2 Azerbaijan Azerbaijan - Turkey Turkey 2 - 6
07/Jul/2019
17:00
Division A - Group 2 Spain Spain - Russia Russia 2 - 1
07/Jul/2019
19:30
Division A - Group 1 Portugal Portugal - Switzerland Swizerland 8 - 7 (AET)
Country TV
Division A - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Portugal Portugal 3 2 1 0 14 9 5 8
Ukraine Ukraine 3 2 0 1 9 8 1 6
Swizerland Switzerland 3 0 1 2 19 21 -2 2
Poland Poland 3 0 0 3 7 11 -4 0
Division A - Group 2
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spain Spain 3 3 0 0 14 3 11 9
Russia Russia 3 1 1 1 9 7 2 4
Turkey Turkey 3 1 0 2 10 13 -3 3
Azerbaijan Azerbaijan 3 0 0 3 5 15 -10 0
Division B - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Geor0001 Georgia 3 2 0 1 12 10 2 6
Bulgaria Bulgaria 3 2 0 1 12 8 4 6
Norway Norway 3 1 0 2 8 12 -4 3
Denmark Denmark 3 1 0 2 8 10 -2 3


Final standings


COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
Francisco Jesus Donaire DONA Goalkeeper 16 Aug 1982
Antonio Mayor Hernández ANTONIO Forward 20 Apr 1983
Jose Cintas CINTAS Defender 20 Sep 1987
Eduard Suarez Molina EDUARD Forward 06 Aug 1990
Llorenç Gomez LLORENç Forward 03 Nov 1991
Salavador Ardil CHIKY Winger 11 Sep 1970
Javier Torres Medina JAVI T. Forward 9 16 Feb 1983
Adrian Frutos Garcia ADRIAN Midfielder 25 Jul 1991
David Adril ADRIL Forward 03 Sep 1992
Domingo Cabrera Acosta DOMI Midfielder 26 Feb 1998
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
Dejan Stankovic STANKOVIC Forward 25 Aug 1985
Valentin Jäggy VALENTIN Defender 19 Oct 1986
Noel Ott OTT Forward 15 Jan 1994
Glenn Hodel HODEL Forward 22 Nov 1996
Tobias Steinemann STEINEMANN Forward 05 Jun 1996
Jan Ostgen OSTGEN Defender 11 Jun 1996
Phillipp Borer BORER Forward 15 Jun 1990
Silvan Conrad CONRAD Defender 16 Aug 1989
Nicolas Stucki STUCKI Goalkeeper 26 Apr 1994
Sandro Denz DENZ Forward 27 Oct 1992
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
Rui Coimbra COIMBRA Defender 14 Apr 1986
Nuno Miguel Belchior BELCHIOR Forward 09 Oct 1982
Bruno Novo B. NOVO Midfielder 04 May 1982
Bruno Miguel Silva Torres TORRES Defender 21 Apr 1980
Joao Vitor Tavares Saraiva MADJER Forward 22 Jan 1977
Jordan Santos JORDAN Forward 22 Jul 1991
Bernardo Barral Martins Santos BE MARTINS Midfielder 29 Dec 1989
Tiago Petrony Ferreira PETRONY Goalkeeper 18 Nov 1988
Elinton Sanchotene Andrade ELINTON Goalkeeper 30 Mar 1979
Leonardo Barral Martins Santos LEO Forward 29 Dec 1989
Joao Goncalves GONCALVES Defender 09 May 1995
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
Yury Krasheninnikov KRASHENINNIKOV Defender 19 Dec 1984
Artur Paporotnyi PAPOROTNYI Defender 18 Nov 1985
Vladislav Zharikov ZHARIKOV Midfielder 25 Oct 1994
Boris Nikonorov NIKONOROV Forward 03 Apr 1989
Andrei Novikov NOVIKOV Defender 11 Jul 1990
Denis Parkhomenko PARKHOMENKO Goalkeeper 02 Aug 1998
OSTAP FEDOROV FEDOROV Forward 18 Nov 1995
Pavel Bazhenov BAZHENOV Goalkeeper 02 Jan 1990
Vladimir Raskin RASKIN Defender 06 Jun 1996
SERGEI STEPLIANI STEPLIANI Forward 09 Apr 1987
COACH: Marcin Stanislawski
Name Shirt Name Position Birth Date
Dariusz Slowinski SLOWINSKI Goalkeeper 10 Aug 1983
Dominik Depta DEPTA Forward 10 24 Sep 1986
Pawel Friszkemut FRISZKEMUT Forward 9 10 Jan 1987
Konrad Kubiak KUBIAK Forward 24 Oct 1992
Maciej Marciniak MARCINIAK Goalkeeper 04 Mar 1991
Jakub Jesionowski JESIONOWSKI Defender 06 Jul 1989
Artur Poplawski POPLAWSKI Defender 04 Oct 1988
Karim Madani MADANI Defender 30 Nov 1992
Filip Gac GAC Defender 20 Sep 1996
TOMASZ POZNIAK POZNIAK Goalkeeper 18 Nov 1989
COACH: Ilham Azizzade
Name Shirt Name Position Birth Date
Asif Zeynalov A. ZEYNALOV Midfielder 04 Jan 1983
Orkhan Mammadov ORKHAN Forward 25 Mar 1987
Vagif Shirinbayov VAGIF Goalkeeper 30 Oct 1987
Amid Nazarov AMID Goalkeeper 23 Jul 1989
Sabir Allahguliyev SABIR Forward 12 May 1988
Elchin Gasimov ELCHIN Goalkeeper 09 Sep 1989
Ilkin Haciyev ILKIN Midfielder 08 Jan 1983
RUFAT MAMMADOV RUFAT Midfielder 16 Jun 1988
Elshad Manafov ELSHAD Defender 08 Jan 1992
Ruslan Poladov POLADOV Midfielder 30 Nov 2019
COACH: Yevhen Varenytsia
Name Shirt Name Position Birth Date
Roman Pachev PACHEV Defender 10 Sep 1987
Volodymyr Hladchenko HLADCHENKO Goalkeeper 14 Nov 1984
Dmytro Medved MEDVED Defender 28 Dec 1988
Kostiantyn Makeiev MAKEIEV Forward 09 Mar 1988
Ivan Glutskyi GLUTSKYI Defender 20 Oct 1987
Yurii Shcherytsia SHCHERYTSIA Defender 25 Feb 1994
Andrii Pashko PASHKO Defender 13 Sep 1998
Yaroslav Zavorotnyi ZAVOROTNYI Defender 16 Apr 1987
Andrii Nerush NERUSH Goalkeeper 21 Aug 1982
Petrenko Yevhen PETRENKO Defender 18 Nov 1987
COACH: Emrah Aykurt
Name Shirt Name Position Birth Date
Erkan Anzafioglu ERKAN Defender 02 May 1983
Baris Terzioglu BARIS Forward 28 Aug 1984
Cem Keskin CEM Goalkeeper 09 Sep 1988
Volkan Yesilirmak VOLKAN Defender 17 Mar 1990
Seyit Ahmet Süer SEYIT Forward 06 Oct 1983
Mehmet Aslamaci MEHMET Goalkeeper 13 Jan 1985
Recep Demir RECEP Defender 07 Apr 1988
Semíh Türkmen SEMíH Defender 23 Jan 1983
Yasin Bagci YASIN Defender 17 Jan 1990
Ismail Turhan ISMAIL Goalkeeper 13 Feb 1992
COACH: Simeon Hristov
Name Shirt Name Position Birth Date
Kaloyan Tsvetkov TSVETKOV Midfielder 27 Sep 1988
Dobromir Gospodinov GOSPODINOV Goalkeeper 29 Dec 1987
Pavel Adamov P. ADAMOV Forward 19 Sep 1985
Filip Filipov FILIPOV Forward 22 Sep 1985
Iliyan Iliev ILIEV Defender 29 Oct 1986
Stanislav Dzhambazov DJAMBAZOV Midfielder 11 Dec 1996
Ivan Todorov MARTINOV Forward 22 Dec 1980
STANISLAV IVANOV IVANOV Goalkeeper 08 Jan 1983
Kristian Todorov TODOROV Defender 29 Sep 1993
Georgi Dimitrov DIMITROV Midfielder 09 Oct 1992
COACH: Rune Aleksander Kandal
Name Shirt Name Position Birth Date
Rune Kandal KANDAL Midfielder 07 Jun 1976
Tom-rune Sorensen SORENSEN Defender 25 Jul 1984
Pak-ling Li LI Defender 30 Mar 1981
Henrik Salveson SALVESON Forward 28 Jul 1981
Jørn- Andre Lygre Jacobsen JACOBSEN Midfielder 05 Apr 1990
Haybat Rashid Hacham HACHAM Goalkeeper 28 Mar 1989
Johan Elverum Salveson E. SALVESON Defender 26 Oct 1987
Tom Kristoffersen KRISTOFFERSEN Midfielder 15 Oct 1976
Thomas Sandsor SANDSOR Goalkeeper 07 Apr 1985
DAN ROBIN WILSGARD WILSGARD Defender 06 Jan 1985
Ingvar Ims IMS Defender 08 Aug 1991
COACH: Ian Skott
Name Shirt Name Position Birth Date
Mik Wallin Skott SKOTT Goalkeeper 11 Feb 1991
Henrik Raedkjaer RAEDKJAER Forward 05 Jul 1987
Casper Dorph Jorgensen DORPH Goalkeeper 22 Feb 1989
AXEL EUGENE DAMM DAMM Midfielder 14 Sep 1996
RASMUS LYNG ANDERSEN ANDERSEN Defender 08 May 1984
OLIVER LINDBERG-LEVIN LINDBERG-LEVIN Goalkeeper 25 Dec 1997
Frederik Kjobek Klausen KJOBEK Defender 19 Mar 1999
Oskar Johan Jorgensen JORGENSEN Midfielder 22 Jul 1998
Carl Oscar Berger Wegeberg WEGEBERG Midfielder 22 Nov 2001
COACH: Jaba Tchanturia
Name Shirt Name Position Birth Date
Kvicha Makhadadze MAKHADADZE Goalkeeper 23 Sep 1995
Gocha Makharadze MAKHARADZE Midfielder 23 Sep 1995
VAJA IVANIADZE IVANIADZE Defender 21 Jun 1993
Levan Partenadze PARTENADZE Forward 19 Oct 1994
Giorgi Pargalava PARGALAVA Forward 29 Dec 1990
LASHA LOMADZE LOMADZE Defender 29 Nov 1996
Kakhi Todadze TODADZE Midfielder 15 Aug 1991
Mikheil Davitadze DAVITADZE Midfielder 06 Jan 1989
Zurabi Shamiladze SHAMILADZE Midfielder 07 Dec 1993
GULADI KOKOLADZE KOKOLADZE Forward 27 May 1992
RESULTS & SCHEDULE
October 21, 2019 - October 27, 2019
Prev
Next
Women - Group Stage - Gr. A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Norcal bsc  %28usa%29 NCBSC 2 1 0 1 6 5 1 3
Fc zvezda WFZ 2 0 2 0 5 4 1 3
Lokrians beach club %28ita%29 LKR 2 0 1 1 4 4 0 2
2018 grembach logo LGL 1 0 0 1 2 3 -1 0
Tokyo lequios ld %28jpn%29 TLD 1 0 0 1 2 3 -1 0
Women - Play-off for 3rd place
Women - FINAL
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Meizhou hakkafootball club %28china%29 MEH 1 1 0 0 10 9 1 3
2019 alanya belediyespor ABS 1 0 0 1 9 10 -1 0
Img 3977 MGC 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo bsc bg %281%29 BOC 2 1 0 1 12 10 2 3
Sahin khazar roodsar %28iran%29 SHK 1 1 0 0 7 2 5 3
Flamengo FLA 1 1 0 0 6 1 5 3
Al arabi sporting club %28kuwait%29 ALA 2 0 0 2 4 16 -12 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc krylya sovetov KSV 2 2 0 0 14 2 12 6
Copenhagen COP 2 1 0 1 11 10 1 3
Screen shot 2019 10 18 at 18.15.32 MAW 2 1 0 1 5 6 -1 3
Atletico licata bs %28ita%29 ATL 2 0 0 2 7 19 -12 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Levante1 LUD 2 2 0 0 26 3 23 6
Shmanapoli web NPL 2 2 0 0 9 7 2 6
Kebbi KBSC 2 0 0 2 5 21 -16 0
Real munster MUN 2 0 0 2 5 14 -9 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Rostockerrobben RSR 2 2 0 0 14 7 7 6
Fc vybor VYB 2 2 0 0 10 6 4 6
B.q all star club %28thailand%29 BQA 2 0 0 2 8 13 -5 0
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 5 11 -6 0
Round of 16
Play-off for 15th Place
Play-off for 13th Place
Play-off for 11th Place
Play-off for 9th Place
Play-off for 7th Place
Play-off for 5th Place
Quarter-finals
Play-off for 3rd place
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC