Ebsl superfinal figueira da foz 2019 square positive web

Euro Beach Soccer League - Superfinal and Promotion Final Figueira da Foz 2019



Beach Soccer worldwide is thrilled to announce the structure of the 2019 Euro Beach Soccer League. Just as it happens every year in which the FIFA Beach Soccer World Cup and the European Games take place, the continental league will go this year two a 2+1 format: two regular phase stages plus the Superfinal and Promotion Final stage.

 

Twelve teams will vie in Division A to see who takes the continental crown, now in Italy's hands after their brilliant win in Alghero last year. The contenders in the top division of the EBSL are: Italy, Spain, Portugal, Russia, Belarus, Switzerland, Ukraine, Azerbaijan, France, Poland, Turkey and Germany, who defended their place in Europe's beach soccer elite in 2018's Promotion Final. 

Instead, in Division B, 16 teams (still with the possibility to increase that number) will fight for the chance to promote to Division A: Romania, Kazakhstan, Bulgaria, Hungary, England, Norway, Moldova, Serbia, Estonia, Czech Republic, Greece, Denmark, Lithuania, Georgia, Netherlands and the newcomers Finland, who join the continental league this season.

Our beloved Nazaré (Portugal), just as the last two seasons, will host one of the regular phase stages, to take place between the 5th and 7th of July. The Estadio do Viveiro will be the host of the first battle, with two Division A Groups and one from Division B.

Portugal, Switzerland, Ukraine and Poland will go in Group 1, whereas Spain, Russia, Azerbaijan and Turkey will combat in Group 2. Instead, Bulgaria, Norway, Denmark and Georgia will battle for the first chance to qualify for the Promotion Final. 

An old acquaintance will become the next stop of the Euro Beach Soccer League. Catania, in Italy, comes back to the continental showdown with a stage involving 16 teams, with one Division A group and three groups from Division, in an event that will take place between the 15th and 17th of August. 

The teams competing in the Sicilian resort, home to one Euro Beach Soccer League stage, one Euro Beach Soccer League Superfinal and three Euro Winners Cups, will be Italy, Belarus France and Germany (Division A) and Romania, Serbia, Greece, Finland (Group 1), Kazakhstan, England, Czech Republic, Netherlands (Group 2), and Hungary, Moldova, Estonia and Lithuania (Group 3) in the Division B pool. 

The seven best teams of Division A plus Portugal, as the hosts, will qualify for the Euro Beach Soccer League Superfinal, which will take place in another of beach soccer's preferred destinations, Figueira da Foz, in Portugal, between the 5th and 8th of September. The winners of each group in Division B, plus the best three second-ranked sides will fight, together with the worst-ranked team in Division A, in the Promotion Final, where we will get to know who earns a place in the European elite for the 2020 season.    

 


Date K.O Time Heat Match Result
05/Sep/2019
09:00
Division B - Group 2 Hungary Hungary - Georgia Geor0001 5 - 1
05/Sep/2019
10:15
Division B - Group 1 Czechrep Czech Republic - Romania Romania 2 - 4
05/Sep/2019
11:30
Division B - Group 2 Kazakhstan Kazakhstan - Greece Greece 3 - 5
05/Sep/2019
12:45
Division B - Group 1 Estonia Estonia - Azerbaijan Azerbaijan 4 - 3 (AET)
05/Sep/2019
14:15
Division A - Group 1 Belarus Belarus - Russia Russia 4 - 4 (2 - 1) (PSO)
05/Sep/2019
15:30
Division A - Group 2 Italy Italy - Ukraine Ukraine 5 - 4
05/Sep/2019
16:45
Division A - Group 1 Swizerland Switzerland - Spain Spain 8 - 9
05/Sep/2019
18:00
Division A - Group 2 Turkey Turkey - Portugal Portugal 5 - 9
06/Sep/2019
09:00
Division B - Group 2 Hungary Hungary - Kazakhstan Kazakhstan 4 - 9
06/Sep/2019
10:15
Division B - Group 1 Czechrep Czech Republic - Estonia Estonia 7 - 5
06/Sep/2019
11:30
Division B - Group 2 Greece Greece - Georgia Geor0001 7 - 3
06/Sep/2019
12:45
Division B - Group 1 Azerbaijan Azerbaijan - Romania Romania 2 - 1
06/Sep/2019
14:15
Division A - Group 1 Belarus Belarus - Switzerland Swizerland 6 - 5
06/Sep/2019
15:30
Division A - Group 2 Italy Italy - Turkey Turkey 7 - 2
06/Sep/2019
16:45
Division A - Group 1 Spain Spain - Russia Russia 6 - 7
06/Sep/2019
18:00
Division A - Group 2 Portugal Portugal - Ukraine Ukraine 3 - 1
07/Sep/2019
09:00
Division B - Group 2 Geor0001 Georgia - Kazakhstan Kazakhstan 4 - 6
07/Sep/2019
10:15
Division B - Group 1 Romania Romania - Estonia Estonia 4 - 3
07/Sep/2019
11:30
Division B - Group 2 Greece Greece - Hungary Hungary 2 - 3
07/Sep/2019
12:45
Division B - Group 1 Azerbaijan Azerbaijan - Czech Republic Czechrep 6 - 1
07/Sep/2019
14:15
Division A - Group 1 Russia Russia - Switzerland Swizerland 5 - 1
07/Sep/2019
15:30
Division A - Group 2 Ukraine Ukraine - Turkey Turkey 6 - 6 (1 - 3) (PSO)
07/Sep/2019
16:45
Division A - Group 1 Spain Spain - Belarus Belarus 3 - 2
07/Sep/2019
18:00
Division A - Group 2 Portugal Portugal - Italy Italy 8 - 6
08/Sep/2019
09:00
Div. B - Match for 7th place Estonia Estonia - Georgia Geor0001 7 - 1
08/Sep/2019
10:15
Div. B - Match for 5th place Czechrep Czech Republic - Hungary Hungary 2 - 4
08/Sep/2019
11:30
Div. B - Match for 3rd place Romania Romania - Greece Greece 2 - 2 (2 - 0) (PSO)
08/Sep/2019
12:45
Play-off for 7th Place Swizerland Switzerland - Ukraine Ukraine 7 - 9
08/Sep/2019
14:15
Play-off for 5th Place Belarus Belarus - Turkey Turkey 5 - 4
08/Sep/2019
15:30
Promotion Final Azerbaijan Azerbaijan - Kazakhstan Kazakhstan 2 - 1
08/Sep/2019
16:45
Play-off for 3rd place Spain Spain - Italy Italy 4 - 1
08/Sep/2019
18:00
Superfinal Russia Russia - Portugal Portugal 2 - 4
Country TV
Division A - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia Russia 3 2 0 1 16 11 5 6
Spain Spain 3 2 0 1 18 17 1 6
Belarus Belarus 3 1 1 1 12 12 0 4
Swizerland Switzerland 3 0 0 3 14 20 -6 0
Division A - Group 2
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Portugal Portugal 3 3 0 0 20 12 8 9
Italy Italy 3 2 0 1 18 14 4 6
Turkey Turkey 3 0 1 2 13 22 -9 1
Ukraine Ukraine 3 0 0 3 11 14 -3 0
Division B - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Azerbaijan Azerbaijan 3 2 0 1 11 6 5 6
Romania Romania 3 2 0 1 9 7 2 6
Czechrep Czech Republic 3 1 0 2 10 15 -5 3
Estonia Estonia 3 0 1 2 12 14 -2 2
Division B - Group 2
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Greece Greece 3 2 0 1 14 9 5 6
Kazakhstan Kazakhstan 3 2 0 1 18 13 5 6
Hungary Hungary 3 2 0 1 12 12 0 6
Geor0001 Georgia 3 0 0 3 8 18 -10 0
Div. B - Match for 7th place
Estonia EST 7 - 1 GEO Geor0001
Play-off for 7th Place
Swizerland SUI 7 - 9 UKR Ukraine
Div. B - Match for 5th place
Czechrep CZE 2 - 4 HUN Hungary
Play-off for 5th Place
Belarus BLR 5 - 4 TUR Turkey
Div. B - Match for 3rd place
Romania ROM 2 - 2 (2 - 0) (PSO) GRE Greece
Play-off for 3rd place
Spain ESP 4 - 1 ITA Italy
Promotion Final
Azerbaijan AZE 2 - 1 KAZ Kazakhstan
Superfinal
Russia RUS 2 - 4 POR Portugal


Final standings


COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
Francisco Jesus Donaire DONA Goalkeeper 16 Aug 1982
Antonio Mayor Hernández ANTONIO Forward 20 Apr 1983
Jose Cintas CINTAS Defender 20 Sep 1987
Eduard Suarez Molina EDUARD Forward 06 Aug 1990
Llorenç Gomez LLORENç Forward 03 Nov 1991
Salavador Ardil CHIKY Winger 11 Sep 1970
Javier Torres Medina JAVI T. Forward 9 16 Feb 1983
Pablo Lopez Molina PABLO Goalkeeper 11 Dec 1998
Adrian Frutos Garcia ADRIAN Midfielder 25 Jul 1991
Pedro Jose Garcia Paredes PAREDES Defender 07 Jul 1996
David Adril ADRIL Forward 03 Sep 1992
Jose Manuel Arias Castillo JOSE Defender 04 Oct 1998
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
Dejan Stankovic STANKOVIC Forward 25 Aug 1985
Sandro Spaccarotella SPACCA Midfielder 05 Aug 1982
Valentin Jäggy VALENTIN Defender 19 Oct 1986
Noel Ott OTT Forward 15 Jan 1994
Glenn Hodel HODEL Forward 22 Nov 1996
Angelo Schirinzi SCHIRINZI Forward 05 Nov 1972
Tobias Steinemann STEINEMANN Forward 05 Jun 1996
Jan Ostgen OSTGEN Defender 11 Jun 1996
Phillipp Borer BORER Forward 15 Jun 1990
Michael Woodtli WOODTLI Forward 07 Oct 1993
Eliott Mounoud ELIOTT Goalkeeper 10 Aug 1995
Marc Stahel STAHEL Defender 04 Jan 1992
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
Rui Coimbra COIMBRA Defender 14 Apr 1986
Nuno Miguel Belchior BELCHIOR Forward 09 Oct 1982
Bruno Miguel Silva Torres TORRES Defender 21 Apr 1980
Joao Vitor Tavares Saraiva MADJER Forward 22 Jan 1977
Jordan Santos JORDAN Forward 22 Jul 1991
Bernardo Barral Martins Santos BE MARTINS Midfielder 29 Dec 1989
Tiago Petrony Ferreira PETRONY Goalkeeper 18 Nov 1988
Elinton Sanchotene Andrade ELINTON Goalkeeper 30 Mar 1979
Leonardo Barral Martins Santos LEO Forward 29 Dec 1989
Pedro Silva PEDRO SILVA Defender 28 Sep 1989
Joao Goncalves GONCALVES Defender 09 May 1995
Ruben Brilhante BRILHANTE Midfielder 01 Dec 2000
COACH: Mark Ughy
Name Shirt Name Position Birth Date
Laszlo Berkes BERKES Forward 27 Jan 1977
Ferenc Besenyei BESENYEI Forward 04 Oct 1979
László Szacksó SZACKSO Goalkeeper 01 Dec 1987
Balazs Rutai RUTAI Forward 12 Feb 1998
Viktor Turos TUROS Midfielder 04 Nov 1996
Benjamin Lipok LIPOK Goalkeeper 28 Oct 1995
Viktor Fekete FEKETE Forward 17 Nov 1981
David Adam Szasz SZASZ Midfielder 13 Apr 1996
Kornel Genczler GENCZLER Forward 10 Jul 1997
Balázs Bartha BARTHA Midfielder 23 Aug 1998
Daniel Wirth WIRTH Forward 09 Feb 2002
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
Aleksey Makarov MAKAROV Defender 20 Aug 1987
Yury Krasheninnikov KRASHENINNIKOV Defender 19 Dec 1984
Dmitry Shishin SHISHIN Forward 14 Feb 1986
Anton Shkarin SHKARIN Defender 15 Nov 1982
Kirill Romanov ROMANOV Forward 20 Jan 1990
Artur Paporotnyi PAPOROTNYI Defender 18 Nov 1985
Maxim Chuzhkov CHUZHKOV Goalkeeper 11 Apr 1987
Nikolai Kryshanov KRYSHANOV Forward 20 Sep 1988
Boris Nikonorov NIKONOROV Forward 03 Apr 1989
Viktor Kryshanov KRYSHANOV. V Defender 20 Sep 1988
Fedor Zemskov ZEMSKOV Forward 13 Jan 1988
Pavel Bazhenov BAZHENOV Goalkeeper 02 Jan 1990
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
Francesco Corosiniti COROSINITI Defender 06 Jul 1984
Paolo Palmacci PALMACCI Forward 11 17 May 1984
Dario Ramacciotti RAMACCIOTTI Defender 04 Oct 1987
Simone Marinai MARINAI Defender 09 Jul 1988
Alessio Frainetti FRAINETTI Midfielder 22 Jun 1986
Simone Del Mestre DEL MESTRE Goalkeeper 28 Aug 1983
Alfioluca Chiavaro CHIAVARO Defender 02 Jun 1983
Emmanuele Zurlo ZURLO Forward 27 Feb 1988
Andrea Carpita CARPITA Goalkeeper 12 27 May 1988
GENTILIN JOSEP JUNIOR JOSEP JR Defender 19 May 2000
Pietro Angelo Palazzolo PALAZZOLO Forward 01 Oct 1987
Fabio Sciacca SCIACCA Midfielder 16 May 1989
COACH: Nikos Yialesakis
Name Shirt Name Position Birth Date
Georgios Karakasis KARAKASIS Defender 27 Aug 1987
Konstantinos Papastathopoulos PAPASTATHOPOULOS Midfielder 20 Jun 1979
Theofilos Triantafyllidis TRIANTAFYLLIDIS Midfielder 26 Oct 1974
Spyridon-Evangelos Gkritzalis GKRITZALIS Defender 03 Nov 1981
Stratis Papaefstratiou-Armagos PAPAEFSTRATIOU Defender 12 Jul 1986
Aristeidis Thomas THOMAS Goalkeeper 21 Oct 1986
Dimitrios Nikolaou NIKOLAOU Goalkeeper 26 Sep 1982
Michail Kafantaris KAFANTARIS Defender 01 Apr 1985
Andreas Katsoulis KATSOULIS Midfielder 14 Jul 1981
Michail Lympousis LYMPOUSIS Midfielder 14 Jan 1993
Dimitrios Mikelatos MIKELATOS Forward 01 Jan 1988
COACH: Martin Dlouhy
Name Shirt Name Position Birth Date
Tomás Huráb HURáB Midfielder 11 May 1985
Pavel Stejskal STEJSKAL Forward 12 Mar 1979
Filip Vyhnal VYHNAL Forward 07 May 1989
Patrik Malina MALINA Goalkeeper 14 Sep 1991
Michal Folejtar FOLEJTAR Midfielder 15 Nov 1992
Daniel Vales VALES Defender 21 Mar 1997
Lukás Trampota TRAMPOTA Forward 16 Jun 1997
Andy Kortvélyesi ORTVéLYESI Forward 09 Jun 1990
Jan Bártl BáRTL Goalkeeper 24 Dec 1998
Dominik Andrle ANDRLE Midfielder 06 Jun 1998
Tomas Urban URBAN Defender 22 Jun 2001
Filip Krahulec KRAHULEC Defender 06 Jun 1997
COACH: Ilham Azizzade
Name Shirt Name Position Birth Date
Abdul Aliyev ABDUL Forward 10 Apr 1986
Orkhan Mammadov ORKHAN Forward 25 Mar 1987
Vagif Shirinbayov VAGIF Goalkeeper 30 Oct 1987
Jomard Bakshaliyev JOMARD Forward 23 Feb 1988
Amid Nazarov AMID Goalkeeper 23 Jul 1989
Ramil Aliyev RAMIL Forward 11 Jan 1992
Sabir Allahguliyev SABIR Forward 12 May 1988
Elchin Gasimov ELCHIN Goalkeeper 09 Sep 1989
RUFAT MAMMADOV RUFAT Midfielder 16 Jun 1988
Elshad Manafov ELSHAD Defender 08 Jan 1992
Elgiz Karamli KARAMLI Midfielder 28 Feb 1998
Kamil Huseynov KAMIL Midfielder 04 Feb 1992
COACH: Yevhen Varenytsia
Name Shirt Name Position Birth Date
Vitalii Sydorenko SYDORENKO Goalkeeper 22 Dec 1981
Oleg Zborovskyi ZBOROVSKYI Forward 31 Mar 1982
Roman Pachev PACHEV Defender 10 Sep 1987
Dmytro Medved MEDVED Defender 28 Dec 1988
Maksym Voitok VOITOK Forward 17 01 Nov 1991
Kostiantyn Makeiev MAKEIEV Forward 09 Mar 1988
Ivan Glutskyi GLUTSKYI Defender 20 Oct 1987
Yurii Shcherytsia SHCHERYTSIA Defender 25 Feb 1994
Andrii Pashko PASHKO Defender 13 Sep 1998
Andrii Nerush NERUSH Goalkeeper 21 Aug 1982
Viktor Novytskyi NOVYTSKYI Forward 28 Oct 1999
Dmytro Voitenko VOITENKO Forward 01 Aug 1992
COACH: Nicolas Alejandro Alvarado Caporale
Name Shirt Name Position Birth Date
Vadzim Bokach BOKACH Forward 25 Jan 1984
Ihar Bryshtel BRYSHTEL Forward 13 Jul 1987
Valery Makarevich MAKAREVICH Goalkeeper 03 Dec 1983
Ivan Kanstantsinau KANSTANTSINAU Forward 08 Jul 1989
Ivan Miranovich MIRANOVICH Defender 29 Jul 1985
Ilia Savich SAVICH Defender 02 Mar 1991
Dzianis Samsonov SAMSONOV Forward 20 Jul 1991
Mikita Chaikouski CHAIKOUSKI Defender 21 May 1998
Aleh Hapon HAPON Defender 11 Sep 1996
KANSTANTSIN MAHALETSKI MAHALETSKI Goalkeeper 21 Oct 1991
Piatrouski Yury PIATROUSKI Midfielder 06 May 1994
ANATOLIY RYABKO RYABKO Forward 10 Sep 1989
COACH: Emrah Aykurt
Name Shirt Name Position Birth Date
Seyit Ahmed Süer SEYIT Defender 06 Oct 1983
Erkan Anzafioglu ERKAN Defender 02 May 1983
Baris Terzioglu BARIS Forward 28 Aug 1984
Cem Keskin CEM Goalkeeper 09 Sep 1988
Volkan Yesilirmak VOLKAN Defender 17 Mar 1990
Mehmet Aslamaci MEHMET Goalkeeper 13 Jan 1985
Recep Demir RECEP Defender 07 Apr 1988
Semíh Türkmen SEMíH Defender 23 Jan 1983
Yasin Bagci YASIN Defender 17 Jan 1990
Ismail Turhan ISMAIL Goalkeeper 13 Feb 1992
Efe Lorenzo Deniz EFE Forward 12 Aug 2000
Ferhat Gulbag FERHAT Defender 01 Dec 1997
COACH: Valeriu Ionita
Name Shirt Name Position Birth Date
Liviu Croitoru CROI Defender 17 May 1983
Iulian Ravoiu RAVI Defender 29 Jul 1987
Marius Jalba JALBA Forward 14 Aug 1988
Andrei Paul Neag ANDREI PAUL Goalkeeper 26 Apr 1993
Valentin Dumitrica VALI Goalkeeper 21 Apr 1983
Daniel Zaharia ZAHA Forward 12 Feb 1992
Gheorghe Andreascu GHEO Defender 26 Aug 1989
Ionel Florea BOATA Forward 26 Aug 1984
Bolat Enis ENIS Defender 31 Aug 1987
Adrian Benciu BENCIU Midfielder 11 Dec 1995
COACH: YERLAN JAMANTAYEV
Name Shirt Name Position Birth Date
Abylay Yeraly ABYLAY Defender 28 Jun 1994
Viktor Chornyy CHORNYY Goalkeeper 03 Nov 1987
Vsevold Gavrilov GAVRILOV Goalkeeper 28 Aug 1990
Dmitriy Perevyortov PEREVYORTOV Forward 16 Dec 1986
Vitaliy Tyulpa TYULPA Defender 11 Apr 1986
Igor Demeshko DEMESHKO Midfielder 01 Apr 1989
Bayanbek Muralinov MURALINOV Forward 20 Aug 1991
Askar Azhikenov AZHIKENOV Midfielder 13 Apr 1992
Zhunussov Nurlan ZHUNUSSOV Defender 10 Aug 1996
Roman Bogdanov BOGDANOV Midfielder 04 Aug 1995
COACH: Jaba Tchanturia
Name Shirt Name Position Birth Date
Kvicha Makhadadze MAKHADADZE Goalkeeper 23 Sep 1995
Gocha Makharadze MAKHARADZE Midfielder 23 Sep 1995
VAJA IVANIADZE IVANIADZE Defender 21 Jun 1993
Levan Partenadze PARTENADZE Forward 19 Oct 1994
Giorgi Pargalava PARGALAVA Forward 29 Dec 1990
LASHA LOMADZE LOMADZE Defender 29 Nov 1996
Kakhi Todadze TODADZE Midfielder 15 Aug 1991
GULADI KOKOLADZE KOKOLADZE Forward 27 May 1992
SABA KHAZHUMIA SABA Defender 25 Nov 1998
Karen Minasyan MINASYAN Goalkeeper 10 Jan 1987
Giorgi Tchvritidze TCHVRITIDZE Goalkeeper 14 Dec 1995
COACH: Raili-Raine Ellermaa
Name Shirt Name Position Birth Date
Kristian Marmor MARMOR Forward 27 Feb 1987
Kevin Sooaluste SOOALUSTE Midfielder 06 Aug 1992
Ervin Stüf STüF Forward 03 Dec 1990
Rasmus Munskind MUNSKIND Forward 31 Aug 1989
Sander Lepik LEPIK Forward 14 Feb 1993
Indrek Palm PALM Defender 23 Nov 1982
Joosep Juha JUHA Defender 05 Sep 1996
Erol Kigaste KIGASTE Midfielder 24 Oct 1990
Rauno Rahnik RAHNIK Goalkeeper 22 Mar 1990
Kaspar Kotter KOTTER Goalkeeper 17 Oct 1996
RESULTS & SCHEDULE
October 11, 2019 - October 16, 2019
Prev
Next
Women - Group Stage - Gr. A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Span0001 ESP 3 3 0 0 25 6 19 9
Brazil BRA W 3 1 1 1 14 12 2 4
Mexico MEX 3 0 1 2 12 19 -7 2
Cape verde CVW 3 0 0 3 10 24 -14 0
Women - Group Stage - Gr. B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Great britain GB 3 3 0 0 14 8 6 9
Flag of russia RUS 3 2 0 1 9 8 1 6
Usa USA Women 3 1 0 2 7 10 -3 3
Paraguay PAR W 3 0 0 3 9 13 -4 0
Women - Semi-finals
Great britain GB 6 - 5 BRA W Brazil
Span0001 ESP 3 - 2 RUS Flag of russia
Women - Play-off for 3rd place
Brazil BRA W 4 - 3 RUS Flag of russia
Women - FINAL
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Span0001 ESP 1 1 0 0 3 2 1 3
Great britain GB 1 0 0 1 2 3 -1 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Brazil BRA 3 3 0 0 23 10 13 9
Swizerland SUI 3 2 0 1 21 19 2 6
Morocco MAR 3 1 0 2 8 17 -9 3
Uae UAE 3 0 0 3 15 21 -6 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Italy ITA 3 3 0 0 18 12 6 9
Spain ESP 3 2 0 1 21 13 8 6
Mexico MEX 3 1 0 2 14 16 -2 3
Solomonislands SOL 3 0 0 3 12 24 -12 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Iran IRN 3 2 1 0 18 16 2 7
Senegal SEN 3 2 0 1 18 13 5 6
Paraguay PAR 3 1 0 2 9 12 -3 3
Ukraine UKR 3 0 0 3 13 17 -4 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia RUS 3 2 1 0 15 10 5 8
Japan JPN 3 2 0 1 16 10 6 6
Elsalvador SLV 3 1 0 2 9 10 -1 3
Uruguay URU 3 0 0 3 7 17 -10 0
Semi-finals
Russia RUS 6 - 2 IRN Iran
Brazil BRA 7 - 5 ITA Italy
Play-off for 3rd place
Iran IRN 5 - 5 (3 - 1) (PSO) ITA Italy
Final
Russia RUS 3 - 9 BRA Brazil
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC