Nations cup2014

Euro Nationscup Linz 2014



The Euro Nations Cup Linz 2014 is a shining example of beach soccer and the excitement that follows. The two day format with semi-finals, a third place match, and a final, leaves nothing to chance as a winner will be crowned. No draws. Just spectacular beach soccer. The prestigious event has been a mainstay of the Austrian summer and is one spectacle that the hosts cannot wait to prepare for and play in every single year. This year the event will begin on the 19th and end on the 20th of July.

The Czech Republic will be interested in hoisting the cup once again as they last won in 2012. The 2013 champions, Tahiti, will have to wait another year to defend their crown. Austria will be drawing from the home crowd and will be playing mightily to return the Cup to Austria.


Date K.O Time Heat Match Result
19/Jul/2014
18:30
Semi-finals Germany Germany - Czech Republic Czechrep 5 - 5 (6 - 5) (PSO)
19/Jul/2014
19:45
Semi-finals Asutria Austria - Slovakia Slovakia 5 - 4
20/Jul/2014
19:00
Play-off for 3rd place Czechrep Czech Republic - Slovakia Slovakia 4 - 3
20/Jul/2014
20:00
Final Germany Germany - Austria Asutria 6 - 5
Country TV
Semi-finals
Germany GER 5 - 5 (6 - 5) (PSO) CZE Czechrep
Asutria AUT 5 - 4 SVK Slovakia
Play-off for 3rd place
Czechrep CZE 4 - 3 SVK Slovakia
Final
Germany GER 6 - 5 AUT Asutria


Final standings


COACH: Martin Dlouhy
Name Shirt Name Position Birth Date
Tomás Zidlicky ZIDLICKY Goalkeeper 19 Apr 1989
Michal Salák SALáK Midfielder 03 Aug 1979
Josef Vladyka VLADYKA Defender 29 Dec 1990
Tomás Huráb HURáB Midfielder 11 May 1985
Pavel Stejskal STEJSKAL Forward 12 Mar 1979
Martin Bocek BOCEK Forward 14 Dec 1976
Jakub Mizar MIZAR Defender 23 Nov 1988
Tomás Nosek NOSEK Defender 06 Aug 1988
Filip Vyhnal VYHNAL Forward 07 May 1989
Radim Mokrohajský MOKROHAJSKý Goalkeeper 11 Mar 1989
COACH: Igor Valent
Name Shirt Name Position Birth Date
Marián Dvoran DVORAN Goalkeeper 11 Feb 1983
Tomas Obert OBERT Defender 02 Nov 1983
Milan Orel OREL Defender 19 Oct 1988
Tomas Kikus KIKUS Defender 11 May 1985
Michal Kanyai KANYAI Forward 21 Jun 1988
Marek Pastrnak PASTRNAK Forward 30 Nov 1986
Martin Hindák HINDáK Forward 25 Mar 1981
Michal Bozik BOZIK Forward 09 Nov 1982
Daniel Durdiak DURDIAK Defender 09 Mar 1988
Robert Husty HUSTY Midfielder 05 Oct 1994
COACH: Gustav Stieglitz
Name Shirt Name Position Birth Date
Christoph Oberegger OBEREGGER Defender 28 May 1990
Andreas Gahleitner GAHLEITNER Forward 30 Mar 1982
Thomas Schellman SCHELLMAN Defender 01 Jul 1982
Mustafa Cetinyürek CETINYüREK Forward 21 Mar 1984
Philip Peterstorfer PETERSTORFER Defender 23 Dec 1985
Patrick Stummer STUMMER Goalkeeper 27 Sep 1982
Jürgen Elmer ELMER Goalkeeper 18 Sep 1987
Daniel Steinbeiss STEINBEISS Defender 26 Feb 1988
Silvio Mayr MAYR Midfielder 26 Mar 1982
Patrick Bruckner BRUCKNER Midfielder 22 Feb 1989
Simon Priglinger PRIGLINGER Forward 22 Jan 1990
Shafioh Hakim HAKIM Forward 01 Apr 1988
COACH: Matteo Marrucci
Name Shirt Name Position Birth Date
Oliver Romrig OLLI Midfielder 31 Jul 1982
Sascha Weirauch WEIRAUCH Midfielder 13 Aug 1989
Max Schmalz SCHMALZ Goalkeeper 25 Nov 1993
Anton Kniller KNILLER Defender 27 Jun 1985
Christoph Thürk THüRK Forward 11 Jul 1984
Manuel Mönch MöNCH Forward 11 Mar 1989
Dennis Storm STORM Goalkeeper 05 Oct 1991
Robert Bullerjahn BULLERJAHN Midfielder 31 Mar 1987
Sören Neumann NEUMANN Forward 18 May 1983
Alexander Sokolowski SOKOLOWSKI Goalkeeper 15 Jul 1987
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store beach
BEACHSOCCER MUSIC