Intercontinental cup dubai 2019 square positive web

Intercontinental Beach Soccer Cup Dubai 2019



That special time of year has come around once more, as one of beach soccer’s flagship events touches down on the Arabian Peninsula yet again.

The ninth edition of the Intercontinental Cup Dubai is set to return to Kite Beach between 5 and 9 November and hosts UAE will be joined by defending champions Iran, Egypt, Italy, Spain, AFC kings Japan, CONCACAF champs Mexico and three-times Intercontinental Cup winner Russia in this unique beach soccer showpiece.

The official draw held with the assistance of former Real Madrid player Míchel Salgado, sorted the eight teams into two groups of four:

 

Group A: UAE, Japan, Italy and Spain

 

Group B: Russia, Iran, Mexico and Egypt

 

The 2019 tournament will not see any debutants hit the sand in the United Arab Emirates, but it will only be a second appearance for Italy and Spain, while Russia maintain their record of being the only side, other than their Emirati hosts, to take part in every single edition.

Russia share the record for the most Intercontinental Cups won with Brazil (3), and the 2019 edition could be the perfect opportunity for Mikhail Likhachev’s men to lift trophy number four.

However, defending champions Iran will also be keen to make the most of the absence of Gilberto’s Brazilians, as they could draw level with Brazil and Russia should they retain the Intercontinental Cup and clinch a third title this year.


Date K.O Time Heat Match Result
05/Nov/2019
16:15
Group Stage - Group A Japan Japan - Italy Italy 6 - 4
05/Nov/2019
17:30
Group Stage - Group A Spain Spain - UAE Uae 2 - 2 (2 - 1) (PSO)
05/Nov/2019
18:45
Group Stage - Group B Egypt Egypt - Russia Russia 3 - 5
05/Nov/2019
20:00
Group Stage - Group B Iran Iran - Mexico Mexico 7 - 4
06/Nov/2019
16:15
Group Stage - Group A Japan Japan - Spain Spain 2 - 3
06/Nov/2019
17:30
Group Stage - Group A Uae UAE - Italy Italy 6 - 4 (AET)
06/Nov/2019
18:45
Group Stage - Group B Russia Russia - Mexico Mexico 3 - 1
06/Nov/2019
20:00
Group Stage - Group B Iran Iran - Egypt Egypt 5 - 3
07/Nov/2019
16:15
Group Stage - Group A Italy Italy - Spain Spain 8 - 7
07/Nov/2019
17:30
Group Stage - Group B Mexico Mexico - Egypt Egypt 1 - 4
07/Nov/2019
18:45
Group Stage - Group A Uae UAE - Japan Japan 1 - 1 (2 - 1) (PSO)
07/Nov/2019
20:00
Group Stage - Group B Russia Russia - Iran Iran 3 - 3 (4 - 5) (PSO)
08/Nov/2019
16:15
Playoffs Japan Japan - Mexico Mexico 5 - 4
08/Nov/2019
17:30
Playoffs Egypt Egypt - Italy Italy 4 - 3
08/Nov/2019
18:45
Semi-finals Spain Spain - Russia Russia 4 - 2
08/Nov/2019
20:00
Semi-finals Iran Iran - UAE Uae 1 - 1 (4 - 3) (PSO)
09/Nov/2019
16:15
Play-off for 7th Place Mexico Mexico - Italy Italy 2 - 3
09/Nov/2019
17:30
Play-off for 5th Place Japan Japan - Egypt Egypt 7 - 2
09/Nov/2019
18:45
Play-off for 3rd place Russia Russia - UAE Uae 1 - 2 (AET)
09/Nov/2019
20:00
Final Spain Spain - Iran Iran 3 - 6
Country TV
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Japan Japan 1 1 0 0 5 4 1 3
Egypt Egypt 1 1 0 0 4 3 1 3
Mexico Mexico 1 0 0 1 4 5 -1 0
Italy Italy 1 0 0 1 3 4 -1 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spain Spain 3 1 1 1 12 12 0 4
Italy Italy 3 1 0 2 16 19 -3 3
Japan Japan 3 1 0 2 9 8 1 3
Uae UAE 3 0 2 1 9 7 2 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Iran Iran 3 2 1 0 15 10 5 7
Russia Russia 3 2 0 1 11 7 4 6
Egypt Egypt 3 1 0 2 10 11 -1 3
Mexico Mexico 3 0 0 3 6 14 -8 0
Play-off for 7th Place
Mexico MEX 2 - 3 ITA Italy
Play-off for 5th Place
Japan JPN 7 - 2 EGY Egypt
Semi-finals
Spain ESP 4 - 2 RUS Russia
Iran IRN 1 - 1 (4 - 3) (PSO) UAE Uae
Play-off for 3rd place
Russia RUS 1 - 2 (AET) UAE Uae
Final
Spain ESP 3 - 6 IRN Iran


Final standings


COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Ahmed Mohamed Abdelrazek Mohamed
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Shinji Makino
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Ramón Raya
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mohamed Abbas
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Marco Octavio
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store beach
BEACHSOCCER MUSIC