Untitled design

InterCup St. Petersburg 2021



From 21 to 25 April, the international tournament, the InterCup, will be held at the Dynamit Sports Centre in St. Petersburg. It will be the fourth edition of the event, the first one being held back in 2017.

A draw decided the groups as follows:

Group A: Belarus, Lokomotiv (Moscow), Delta (Saratov), Lex (St. Petersburg)

Group B: Russia, Kristall (St. Petersburg), Krylia Sovetov (Samara), CSKA (Moscow)

Kristall and the Russian national team have a long history in this tournament, as both teams have been drawn in the same group in every edition of the InterCup so far (2017, 2018, 2019 and 2021).

The sides met in the previous two finals of the competition, each winning one, with Russia as the current champions.

Kristall have two title and the only other team to win the title is Russia, who are the current champions.

The group stage will be held from 21 to 23 April, the semi-final games will be on 24 April and the final games on Sunday 25 April.

All of the games will be streamed live on the Beach Soccer Worldwide website.

 


Date K.O Time Heat Match Result
21/Apr/2021
16:00
Group Stage - Group B Bsc krylya sovetov BSC Krylya Sovetov - Russia Russia 4 - 7
21/Apr/2021
17:15
Group Stage - Group A Lokomotiv BSC Lokomotiv Moscow - FC Delta Fc delta copia web 2 - 1
21/Apr/2021
18:30
Group Stage - Group A Lex LEX - Belarus Belarus 4 - 7
21/Apr/2021
19:45
Group Stage - Group B Cska copia web CSKA Moscow - BSC Kristall Kristall 4 - 6
22/Apr/2021
16:00
Group Stage - Group B Russia Russia - CSKA Moscow Cska copia web 6 - 2
22/Apr/2021
17:15
Group Stage - Group A Belarus Belarus - BSC Lokomotiv Moscow Lokomotiv 2 - 7
22/Apr/2021
18:30
Group Stage - Group B Kristall BSC Kristall - BSC Krylya Sovetov Bsc krylya sovetov 6 - 2
22/Apr/2021
19:45
Group Stage - Group A Fc delta copia web FC Delta - LEX Lex 4 - 1
23/Apr/2021
16:00
Group Stage - Group A Belarus Belarus - FC Delta Fc delta copia web 3 - 4
23/Apr/2021
17:15
Group Stage - Group B Cska copia web CSKA Moscow - BSC Krylya Sovetov Bsc krylya sovetov 5 - 7
23/Apr/2021
18:30
Group Stage - Group A Lokomotiv BSC Lokomotiv Moscow - LEX Lex 5 - 4
23/Apr/2021
19:45
Group Stage - Group B Russia Russia - BSC Kristall Kristall 5 - 5 (4 - 5) (PSO)
24/Apr/2021
12:00
Play-off for 5th Place Belarus Belarus - CSKA Moscow Cska copia web 5 - 3
24/Apr/2021
13:15
Play-off for 5th Place Bsc krylya sovetov BSC Krylya Sovetov - LEX Lex 3 - 4
24/Apr/2021
14:30
Semi-finals Lokomotiv BSC Lokomotiv Moscow - Russia Russia 5 - 3
24/Apr/2021
16:00
Semi-finals Kristall BSC Kristall - FC Delta Fc delta copia web 6 - 4
25/Apr/2021
10:00
Play-off for 7th Place Cska copia web CSKA Moscow - BSC Krylya Sovetov Bsc krylya sovetov 2 - 4
25/Apr/2021
11:15
Play-off for 5th Place Belarus Belarus - LEX Lex 4 - 3
25/Apr/2021
12:30
Play-off for 3rd place Fc delta copia web FC Delta - BSC Lokomotiv Moscow Lokomotiv 1 - 3
25/Apr/2021
14:00
Final Kristall BSC Kristall - Russia Russia 3 - 4
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Lokomotiv BSC Lokomotiv Moscow 3 3 0 0 14 7 7 9
Fc delta copia web FC Delta 3 2 0 1 9 6 3 6
Belarus Belarus 3 1 0 2 12 15 -3 3
Lex LEX 3 0 0 3 9 16 -7 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall BSC Kristall 3 2 1 0 17 11 6 7
Russia Russia 3 2 0 1 18 11 7 6
Bsc krylya sovetov BSC Krylya Sovetov 3 1 0 2 13 18 -5 3
Cska copia web CSKA Moscow 3 0 0 3 11 19 -8 0
Play-off for 7th Place
Cska copia web CSK 2 - 4 KSV Bsc krylya sovetov
Play-off for 5th Place
Belarus BLR 5 - 3 CSK Cska copia web
Bsc krylya sovetov KSV 3 - 4 LSP Lex
Belarus BLR 4 - 3 LSP Lex
Semi-finals
Kristall KRS 6 - 4 FCD Fc delta copia web
Lokomotiv LOK 5 - 3 RUS Russia
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 1 - 3 LOK Lokomotiv
Final
Kristall KRS 3 - 4 RUS Russia


Final standings


COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Nicolas Alejandro Alvarado Caporale
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Alexander Elizarov
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Aleksandr Elizarov
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
April 21, 2021 - April 25, 2021
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Lokomotiv LOK 3 3 0 0 14 7 7 9
Fc delta copia web FCD 3 2 0 1 9 6 3 6
Belarus BLR 3 1 0 2 12 15 -3 3
Lex LSP 3 0 0 3 9 16 -7 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 3 2 1 0 17 11 6 7
Russia RUS 3 2 0 1 18 11 7 6
Bsc krylya sovetov KSV 3 1 0 2 13 18 -5 3
Cska copia web CSK 3 0 0 3 11 19 -8 0
Play-off for 7th Place
Cska copia web CSK 2 - 4 KSV Bsc krylya sovetov
Play-off for 5th Place
Belarus BLR 5 - 3 CSK Cska copia web
Bsc krylya sovetov KSV 3 - 4 LSP Lex
Belarus BLR 4 - 3 LSP Lex
Semi-finals
Kristall KRS 6 - 4 FCD Fc delta copia web
Lokomotiv LOK 5 - 3 RUS Russia
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 1 - 3 LOK Lokomotiv
Final
Kristall KRS 3 - 4 RUS Russia
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store beach
BEACHSOCCER MUSIC