Untitled design %2810%29

Mundialito de Clubes Moscow 2020



Following the huge success of the first edition in 2019, the second has officially been organised and will take place between 12 and 16 February.

Beach Soccer Worldwide officials attended a meeting on Friday morning in Moscow to confirm the agreement with the local organisers.

The format of the competition is expected to be the same as the previous edition, whereby eight of the world’s top clubs compete in two groups, followed directly by semi-finals and then the final and play-offs on the last day.

The participating clubs will be confirmed at a later date.

As it was in 2019, the Megasport Sports Palace, an incredible indoor arena in the centre of the city, will be the battleground on which beach soccer of the highest level and intensity will be fought.

Will SC Braga make a return to defend their crown? 

Keep an eye on our social media channels for updates on the Mundialito de Clubes Moscow 2020.


Date K.O Time Heat Match Result
12/Feb/2020
15:45
Group Stage - Group A Levante1 Levante UD - Tokyo Verdy Tokyo verdy emblem 2020 2 - 3
12/Feb/2020
17:00
Group Stage - Group B Braga SC Braga - CR Flamengo Flamengo 6 - 4
12/Feb/2020
18:15
Group Stage - Group B Grasshopper club zurich Grasshopper Club Zurich - BSC Spartak Moscow Spartak logo copia web 1 - 8
12/Feb/2020
20:30
Group Stage - Group A 2019 alanya belediyespor Alanya Belediye Spor - BSC Lokomotiv Moscow Lokomotiv 4 - 14
13/Feb/2020
16:30
Group Stage - Group A Tokyo verdy emblem 2020 Tokyo Verdy - Alanya Belediye Spor 2019 alanya belediyespor 4 - 6
13/Feb/2020
17:45
Group Stage - Group B Braga SC Braga - Grasshopper Club Zurich Grasshopper club zurich 8 - 3
13/Feb/2020
19:15
Group Stage - Group B Spartak logo copia web BSC Spartak Moscow - CR Flamengo Flamengo 3 - 2 (AET)
13/Feb/2020
20:30
Group Stage - Group A Lokomotiv BSC Lokomotiv Moscow - Levante UD Levante1 8 - 5
14/Feb/2020
16:30
Group Stage - Group A Levante1 Levante UD - Alanya Belediye Spor 2019 alanya belediyespor 12 - 5
14/Feb/2020
17:45
Group Stage - Group B Flamengo CR Flamengo - Grasshopper Club Zurich Grasshopper club zurich 5 - 4
14/Feb/2020
19:15
Group Stage - Group B Spartak logo copia web BSC Spartak Moscow - SC Braga Braga 6 - 4
14/Feb/2020
20:30
Group Stage - Group A Lokomotiv BSC Lokomotiv Moscow - Tokyo Verdy Tokyo verdy emblem 2020 3 - 6
15/Feb/2020
16:30
Play-off for 5th Place Levante1 Levante UD - Grasshopper Club Zurich Grasshopper club zurich 7 - 2
15/Feb/2020
17:45
Play-off for 5th Place Flamengo CR Flamengo - Alanya Belediye Spor 2019 alanya belediyespor 6 - 5
15/Feb/2020
19:15
Semi-finals Tokyo verdy emblem 2020 Tokyo Verdy - SC Braga Braga 2 - 7
15/Feb/2020
20:30
Semi-finals Spartak logo copia web BSC Spartak Moscow - BSC Lokomotiv Moscow Lokomotiv 3 - 1
16/Feb/2020
12:30
Play-off for 7th Place Grasshopper club zurich Grasshopper Club Zurich - Alanya Belediye Spor 2019 alanya belediyespor 4 - 8
16/Feb/2020
13:45
Play-off for 5th Place Levante1 Levante UD - CR Flamengo Flamengo 5 - 4
16/Feb/2020
15:15
Play-off for 3rd place Tokyo verdy emblem 2020 Tokyo Verdy - BSC Lokomotiv Moscow Lokomotiv 2 - 6
16/Feb/2020
16:30
Final Braga SC Braga - BSC Spartak Moscow Spartak logo copia web 8 - 3
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 Tokyo Verdy 3 2 0 1 13 11 2 6
Lokomotiv BSC Lokomotiv Moscow 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 Levante UD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor Alanya Belediye Spor 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web BSC Spartak Moscow 3 2 1 0 17 7 10 8
Braga SC Braga 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo CR Flamengo 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich Grasshopper Club Zurich 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Lokomotiv
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Lokomotiv
Final
Braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web


Final standings


COACH: Rodrigo Stockler
Name Shirt Name Position Birth Date
Jose Ueudison Marques da Silva  EUDIM Midfielder 10 May 1986
Elinton Sanchotene Andrade ELINTON Goalkeeper 30 Mar 1979
Roman Pachev PACHEV Defender 10 Sep 1987
Junior Paulo Gil GIL Defender 27 Oct 1982
Gustavo da Silva Torres GUSTAVO Midfielder 30 Mar 2000
Alejandro Sidney Maia Sales SALES Forward 29 Dec 1998
Paulo Henrique Saldanha Borges PAULO HENRIQUE Midfielder 25 Jul 1998
Thiago Dias THIAGO DIAS Midfielder 12 Oct 1999
Igor Rangel IGOR Forward 24 Nov 1988
Alves Do Nascimento Thanger THANGER Defender 19 Apr 1993
Giovane Gonzaga Da Silva GIOVANE Goalkeeper 16 Dec 2000
COACH: Alexander Elizarov
Name Shirt Name Position Birth Date
Anton Shkarin SHKARIN Defender 15 Nov 1982
Llorenç Gomez LLORENç Forward 03 Nov 1991
Boris Nikonorov NIKONOROV Forward 03 Apr 1989
OSTAP FEDOROV FEDOROV Forward 18 Nov 1995
Nuritdin Mamadiev MAMADIEV Forward 25 Sep 1970
Viktor Kryshanov KRYSHANOV. V Defender 20 Sep 1988
Nikolai Kryshanov KRYSHANOV Forward 20 Sep 1988
Hamid Behzadpour H. BEHZADPOUR Goalkeeper 31 May 1987
Amir Hosein Akbari Fartkhouni A. AKBARI Defender 25 Jan 1995
Artem Voloshin VOLOSHIN Defender 06 Nov 1995
Maksim Dolgopolov DOLGOPOLOV Goalkeeper 23 Sep 1997
Dmitrii Samokhvalov SAMOKHVALOV Midfielder 02 May 1998
COACH: Antonio Torres
Name Shirt Name Position Birth Date
Jordan Alexandre Santos JORDAN Midfielder 02 Jul 1991
Bruno Miguel Silva Torres TORRES Defender 21 Apr 1980
Bernardo Barral Martins Santos BE MARTINS Midfielder 29 Dec 1989
Bruno da Silva Xavier BRUNO XAVIER Defender 15 Aug 1984
Leonardo Barral Martins Santos LEO Forward 29 Dec 1989
Filipe Duarte da Silva FILIPE SILVA Forward 12 Sep 1993
David Assuncao DAVID A. Goalkeeper 22 Jan 1997
Rafael Augusto de Lima Padilha RAFA PADILHA Goalkeeper 11 May 1993
Hugo Ferreira HUGO F. Midfielder 11 Jul 1996
ANDRÉ FONSECA LOURENÇO LOURENÇO Midfielder 29 Sep 1995
Rafael Antonio Jesus Pinto R. BOKINHA Forward 06 Jan 1991
COACH: Enrique Sánchez
Name Shirt Name Position Birth Date
Salvatore Sanfilippo SALVA Midfielder 14 Oct 1991
José Miralles Martínez MIRALLES Forward 11 Jan 1974
Javier Torres Medina JAVI T. Forward 9 16 Feb 1983
Eliott Mounoud ELIOTT Goalkeeper 10 Aug 1995
Adrian Frutos Garcia ADRIAN Midfielder 25 Jul 1991
Antonio Mayor Hernández ANTONIO Forward 20 Apr 1983
Fernando Guisado Perez FERNANDO Forward 06 Oct 1989
Eduard Suarez Molina EDUARD Forward 06 Aug 1990
Francisco Jesus Donaire DONA Goalkeeper 16 Aug 1982
Salavador Ardil CHIKY Midfielder 17 Apr 1988
Deiwerson Pureza Oureza DMAIS Midfielder 24 May 1991
Rafael Amorim Silva RAFINHA Midfielder 10 Nov 1988
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
Vitalii Sydorenko SYDORENKO Goalkeeper 22 Dec 1981
Adrian Hoppler HOPPLER Defender 30 Sep 1986
Tobias Steinemann STEINEMANN Forward 05 Jun 1996
Sandro Spaccarotella SPACCA Midfielder 05 Aug 1982
Maksym Voitok VOITOK Forward 17 01 Nov 1991
Glenn Hodel HODEL Forward 22 Nov 1996
Egor Remizov REMIZOV Midfielder 15 Nov 1999
Tobias Weber WEBER Midfielder 07 Apr 1984
Nicolas Stucki STUCKI Goalkeeper 26 Apr 1994
Bernardo Botelho BERNARDO Midfielder 13 Oct 1988
Michael Woodtli WOODTLI Forward 07 Oct 1993
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
Aleksey Makarov MAKAROV Defender 20 Aug 1987
Anton Shkarin SHKARIN Defender 15 Nov 1982
Iurii Kotov KOTOV Defender 24 Nov 1987
Alexey Pavlenko PAVLENKO Defender 29 Jul 1984
Denis Parkhomenko PARKHOMENKO Goalkeeper 02 Aug 1998
Andrei Novikov NOVIKOV Defender 11 Jul 1990
Fedor Zemskov ZEMSKOV Forward 13 Jan 1988
Pavel Bazhenov BAZHENOV Goalkeeper 02 Jan 1990
Raskin Vladimir RASKIN Forward 06 Jun 1996
Mohammad Ahmadzadeh M. AHMADZADEH Forward 25 Nov 1986
Paulo Victor da Silva PAULO Forward 18 Oct 1988
Jordan Soares de Oliveira JORDAN Forward 24 Oct 1993
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
Yasin Bagci YASIN Defender 17 Jan 1990
Ferit Yücel Ergün YüCEL Defender 27 Nov 1978
Cem Keskin CEM Goalkeeper 09 Sep 1988
Seyit Ahmet Süer SEYIT Forward 06 Oct 1983
Dejan Stankovic STANKOVIC Forward 25 Aug 1985
Adil Muftuoglu ADIL Forward 18 May 1978
Seyedpeyman Hosseinilargani P. HOSSEINII Goalkeeper 15 Feb 1984
Ahmet Sanlidere AHMET Goalkeeper 10 Jan 1974
Mohammad Moradi Farahabadi M. MORADI Midfielder 31 Aug 1996
Brendo Canela Chargas Nestor BRENDO Midfielder 11 Feb 1996
Baris Terzioglu BARIS Forward 28 Aug 1984
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
Moreira Ozu OZU Forward 21 Jan 1986
Yusuke Kawai KAWAI Goalkeeper 06 May 1988
Yamakawa Ryota RYOTA Forward 06 Jul 1997
Jun Saito SAITO Defender 02 Jun 1988
Shotaro Haraguchi HARAGUCHI Midfielder 26 Mar 1987
Diogo Catarino da Silva CATARINO Defender 09 Jan 1990
Yamauchi Shusei YAMAUCHI Forward 09 Sep 1985
Mateus Lopes Dos Santos MATEUSINHO Midfielder 07 Apr 1997
Kawaguchi Keisuke KEISUKE Midfielder 07 Mar 1995
Mauricio Pereira Braz de Oliveira MAURICINHO Forward 09 Dec 1989
Pablo Lopez Molina PABLO Goalkeeper 11 Dec 1998
RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Lokomotiv LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Lokomotiv
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Lokomotiv
Final
Braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC