Poster

Nations Cup 2016




Date K.O Time Heat Match Result
16/Jul/2016
18:45
Semi-finals Czechrep Czech Republic - Bahamas Bahamas 3 - 2
16/Jul/2016
20:00
Semi-finals Asutria Austria - Slovakia Slovakia 3 - 2
17/Jul/2016
18:00
Play-off for 3rd place Bahamas Bahamas - Slovakia Slovakia 6 - 4
17/Jul/2016
19:00
Final Asutria Austria - Czech Republic Czechrep 0 - 2
Country TV
Semi-finals
Czechrep CZE 3 - 2 BAH Bahamas
Asutria AUT 3 - 2 SVK Slovakia
Play-off for 3rd place
Bahamas BAH 6 - 4 SVK Slovakia
Final
Asutria AUT 0 - 2 CZE Czechrep


Final standings


1 - Czech Republic 

2 - Austria

3 - The Bahamas

4 - Slovakia

 

Best Player - Martin Chalupa (CZE)

Best Goalkeeper - Petr Visek (CZE)

COACH: Martin Dlouhy
Name Shirt Name Position Birth Date
Josef Vladyka VLADYKA Defender 29 Dec 1990
Martin Chalupa CHALUPA Defender 29 Sep 1980
Tomás Huráb HURáB Midfielder 11 May 1985
Petr Visek VISEK Goalkeeper 04 Mar 1979
Filip Vyhnal VYHNAL Forward 07 May 1989
David Radosta RADOSTA Forward 12 Nov 1990
Jiri Baran BARAN Midfielder 28 May 1996
Jan Kalina KALINA Goalkeeper 28 Feb 1978
David Cerny CERNY Forward 10 Dec 1995
Lukas Kratochvil KRATOCHVIL Forward 14 Jul 1988
COACH: Igor Valent
Name Shirt Name Position Birth Date
Marián Dvoran DVORAN Goalkeeper 11 Feb 1983
Matej Smálik SMALIK Defender 05 Aug 1984
Pavol Bures BURES Forward 27 Feb 1985
Peter Barinec BARINEC Goalkeeper 27 May 1992
Jan Stajer STAJER Midfielder 18 Feb 1982
Marian Drahos DRAHOS Defender 15 Dec 1987
Martin Galovic GALOVIC Forward 23 Jan 1989
Marek Kostolani KOSTOLANI Defender 06 Feb 1983
Andrej Hesek HESEK Forward 12 Jun 1981
Marek Tomis TOMIS Midfielder 06 Dec 1987
COACH: Gustav Stieglitz
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Alexandre Soares
Name Shirt Name Position Birth Date
Kyle Williams WILLIAMS Defender 10 Apr 1989
Nesley Jean JEAN Forward 16 Mar 1984
Gavin Christie CHRISTIE Forward 08 Jun 1981
Dwayne Forbes FORBES Defender 20 Jan 1989
Lesly St. Fleur ST. FLEUR Forward 14 Sep 1970
Torin Ferguson FERGUSON Goalkeeper 14 Sep 1970
RESULTS & SCHEDULE
September 14, 2019 - September 21, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Monagas MON 3 1 2 0 13 11 2 6
Acassuso ACA 3 1 1 1 13 9 4 5
Guav GUV 3 1 0 2 13 16 -3 3
Vitoriafc rgb 01 web VFC 3 0 0 3 10 13 -3 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Vascodagama VAS 3 3 0 0 22 9 13 9
Cerro badge CCP 3 2 0 1 23 9 14 6
Tit ATD 3 1 0 2 7 20 -13 3
Racing club RAC 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudoiquiquealta IQU 3 2 1 0 13 8 5 8
San bern BER 3 2 0 1 16 7 9 6
Bolivia HAM 3 1 0 2 6 7 -1 3
Fluminense fc with extra white space FLU 3 0 0 3 6 19 -13 0
Play-off for 7th Place
Play-off for 5th Place
San bern BER 5 - 7 HAM Bolivia
Guav GUV 5 - 3 IQU Escudoiquiquealta
Quarter-finals
Monagas MON 2 - 2 (3 - 2) (PSO) GUV Guav
Vascodagama VAS 7 - 3 HAM Bolivia
Escudoiquiquealta IQU 4 - 5 ACA Acassuso
Cerro badge CCP 8 - 4 BER San bern
Semi-finals
Vascodagama VAS 2 - 2 (2 - 0) (PSO) ACA Acassuso
Cerro badge CCP 3 - 1 MON Monagas
Play-off for 3rd place
Acassuso ACA 7 - 6 MON Monagas
Final
Vascodagama VAS 7 - 5 CCP Cerro badge
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC