Untitled design %282%29

OFC Beach Soccer Nations Cup



The OFC Beach Soccer Nations Cup is to be held in Tahiti as a part of the Festival des îles. The five teams taking part will be New Caledonia, Solomon Islands, Vanuatu, first-timers Tonga and reigning champs Tahiti. 

The tournament will take place between 17 and 22 June in Papeete, the French Polynesia capital. 

Just one berth in the FIFA Beach Soccer World Cup is up for grabs.

All five teams will face each other once in a round robin format, featuring two games per day and one of the five teams resting each day. 

The contest will conclude on 22 June with the final and the third-place play-off.

 


Date K.O Time Heat Match Result
17/Jun/2019
12:00
Group Stage New caledonia New Caledonia - Solomon Islands Solomonislands 0 - 2
17/Jun/2019
14:00
Group Stage Tahiti Tahiti - Vanuatu Vanuatu 8 - 2
18/Jun/2019
12:00
Group Stage Vanuatu Vanuatu - Solomon Islands Solomonislands 2 - 4
18/Jun/2019
17:00
Group Stage Tahiti Tahiti - Tonga Tonga fa.svg 23 - 1
19/Jun/2019
12:00
Group Stage Solomonislands Solomon Islands - Tonga Tonga fa.svg 7 - 1
19/Jun/2019
14:00
Group Stage Vanuatu Vanuatu - New Caledonia New caledonia 14 - 7
20/Jun/2019
12:00
Group Stage Tonga fa.svg Tonga - New Caledonia New caledonia 1 - 10
20/Jun/2019
14:00
Group Stage Solomonislands Solomon Islands - Tahiti Tahiti 6 - 11
21/Jun/2019
12:00
Group Stage Tonga fa.svg Tonga - Vanuatu Vanuatu 3 - 15
21/Jun/2019
14:00
Group Stage New caledonia New Caledonia - Tahiti Tahiti 0 - 10
22/Jun/2019
14:00
Play-off for 3rd place Vanuatu Vanuatu - New Caledonia New caledonia 7 - 8 (AET)
22/Jun/2019
16:00
Final Tahiti Tahiti - Solomon Islands Solomonislands 4 - 3
Country TV
Group Stage
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tahiti Tahiti 4 4 0 0 52 9 43 12
Solomonislands Solomon Islands 4 3 0 1 19 14 5 9
Vanuatu Vanuatu 4 2 0 2 33 22 11 6
New caledonia New Caledonia 4 1 0 3 17 27 -10 3
Tonga fa.svg Tonga 4 0 0 4 6 55 -49 0
Play-off for 3rd place
Vanuatu VAN 7 - 8 (AET) NCL New caledonia
Final
Tahiti TAH 4 - 3 SOL Solomonislands


Final standings


COACH: Wilson August
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi/Teva Zaveroni
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Henry Koto
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Felix Tagawa
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC