Erf
Euro Winners Cup 2013
15 May 2013

These are the full squads of Euro Winners Cup!

Great team and big last-minute signings... Get to know the stars commprising the 20 teams competing in San Benedetto


These below are the full squad lists of the 20 teams taking part in this first edition of the Euro Winners Cup.

GROUP A

SAMBENEDETTESE BS

Host team ? Euro Winners Cup 2013

Head Coach: Oliverio Di Lorenzo

1. Diego Ruspantini,Ruspantini - Gk
3. Nuno Tavares, Tavares (POR) - Def
5. Felic Pastore, Pastore - Def
7. Emmanuele Mannocchi, Mannocchi - Mf       
8. Luca Addarii, Addarii - Fw
9. Giuseppe Soria, Soria - Fw
10. Lucio Antonio Mascarellas, Lucio Carmo (POR) - Mf
12. Lorenzo Attorrese, Attorrese - Mf       
18. Bruno Matías Novo, Bruno Novo (POR) - Mf
20. Antonio Giovanni Tomeo, Tomeo - Fw
21. Alessandro Ietri, Ietri - Fw   
22. Dennis Spinelli, Spinelli - Gk

   
FALFALA KFAR QASSEM BS CLUB

Champions of the Israeli National Beach Soccer League

Head Coach: Mamon Amer
   
1. Rani Odi, Rani - Gk
2. Secundino DosSantos, Dino (BRA) - Mf
4. Adam Sarsur, Adam - Def
6. Daniel Da Silva Souza, Daniel (BRA) - Def
7. Rageed Badir, Badir - Def
8. Ahmad Sarsur, Ahmad - Fw
9. Adam Abo Salook, Abo Salook - Mf
10. Amar Yatim, Yatim - Mf
11. Muhammad Sarsur, Noor - Fw
12. Abdel Rahim Sarsur, Abdel Rahim - Gk
13. Sameh Moreb, Sameh - Mf
15. Moad Amer, Moad - Fw


LOKOMOTIV MOSCOW

Champions of the Russian Beach Soccer League
Champions of the II Mundialito de Clubes

Head Coach: Ilya Leonov
   
1. Andrey Bukhlitskiy, Bukhlitskiy - Gk   
2. Yuri Gorchinskiy, Gorchinskiy - Def   
3. Nuno Ricardo Belchior, Belchior (POR) - Fw
4. Alexey Makarov, Makarov - Mf   
5. Ilya Soshnin, Soshnin - Mf       
6. Dimitriy Shishin, Shishin - Mf
7. Anton Shkarin, Shkarin - Mf       
8. Ilya Leonov, Leonov - Def       
9. Egor Shaykov, Shaykov - Fw       
10. Yuri Krasheninnikov, Krash - Mf
17. Joao Tavares Saraiva, Madjer - Fw
18. Danila Ippolitov, Ippolitov - Gk   


GIMNÀSTIC DE TARRAGONA


Champions of the Liga Nacional de Futbol Playa (Spanish National Beach Soccer League)

Head Coach: Jordi Girol

21. Raul Correa, Correa - Gk
4. Jordi Panadès, Panadès - Def
5. Adrián Frutos, Frutos - Def
6. Jeroni Rañé, Rañé - Mf
8. Aleix Núñez, Nuñez - Mf
10. Daniel Morros, Morros - Fw
11. Nelson Rodríguez, Nelson - Fw
16. Joan Parés, Parés - Def
19. Jordi Girol, Girol - Mf
21. David Pedro, Pedro - Gk



GROUP B


CSC LEXMAX

Champions of the Moldovan National Beach Soccer League

Head Coach: Iurii Conuscevici

1. Alexei Capsamun, Capsamun - Gk
2. Vitalie Lungu, Lungu - Def
4. Vasile Arlet, Arlet - Def
5. Andrei Negara, Negara - Mf
7. Leonid Podlesnov, Podlesnov - Fw
8. Maxim Chiper, Chiper - Mf
10. Andrei Vicolas, Vicolas - Mf
11. Ruslan Miron, Miron - Def
12. Alexandr Crivoi, Crivoi - Gk   
13. Mihail Iavorschi, Iavorschi - Mf

CF OS BELENENSES

Champions of the Portuguese National Beach Soccer League

Head Coach: João Pedro Barnabé

1. Nuno Hidalgo, Nuno Hidalgo - Gk
2. Rui Coimbra, Rui Coimbra - Def
4. Miguel Tavares, Tavares - Def
5. Jordan Santos, Jordan - Mf
8. Mario Duarte, Marinho - Def
7. Fernando Gonçalves, Gonçalves - Mf
9. José María, José María - Fw
10. Stephan Meier, Meier (SUI) - Mf
12. Paulo Graça, Graça - Gk
33. Sergio Santana, Santana - Fw


SD MONTREDON BONNEVEINE


Champions of the FFF National Beach Soccer League

Head Coach: Gérald Guidarini

1. Ben Salime Boina, Boina - Gk
2. Anthony Zuno, Zuno - Fw
4. Anziz Mainsoibou, Mainsoibou - Def
5. Fréderic Marques, Marques - Def
6. Davide Quaziz, Quaziz - Def
7. Benjamin De Santi, De Santi - Fw
8. Lionel Barroso, Barroso - Mf
9. Jéremy Bru, Bru - Fw
10. Abdelghani Mahraoui, Mahraoui - Mf
11. Franck Gnepo, Gnepo - Mf
16. Abdlemaleck Khayyour, Khayyour - Def
17. Sébastien Tognarelli, Tognarelli - Mf


BESIKTAS JK


Champions of the Garanti Plaj Futbol Ligi (Turkish National Beach Soccer League)

Head Coach: Tamer Ay

1. Ahmed Sanlidere, Ahmet - Gk
4. Onur Zayim, Onur - Def
5. Yücel Ergun, Yücel - Def
7. Tamer Ay, Tamer - Mf
8. Bariç Terzioglu, Bariç - Fw
10. Ayhan Sezer, Ayhan - Fw
11. Leobert Koswal, Leo (NED) - Fw
12. Bruno Torres, Torres (POR) - Def
14. Seyit Ahmet Süer, Seyit - Def
18. Metin Telle , Mein (GER) - Fw
19. Ahmad Tombaki, Ahmad - Gk
22. Mutlu Koktas, Mutlu - Gk



GROUP C



GOLDWIN PLUSS

Champions of the Hungarian National Beach Soccer League

Head Coach: Tamás Csomos

1. Zoltan Szalánczi, Szalánczi - Gk       
4. András Angyalos, Angyalos - Def
5. Laszlo Berkes, Berkes - Def
6. Ali Hassan Karim, Ali Karim (UAE) - Fw
7. Viktor Fekete, Fekete V. - Mf   
8. Mark Ughy, Ughy - Mf
9. Ferenc Besenyei, Besenyei - Fw
10. Renáto Takács, Takács - Fw
11. David Õri, Õri - Gk
12. David Vernyik, Vernyik - Def
13. László Szacksó, Szacksó - Gk
14. Tamás Fekete, Fekete T. - Def


AO KEFALLINIA


Champions of the Greek National Beach Soccer League

Head Coach: Stefanos Soilemes

1. Dimitros Nikolau, Nikolau - Gk
3. Theofilos Tryantafillidis, Tryantafillidis - Def
4. Georgios Karakasis, Karakasis - Def
6. Konstantinos Papastathopoulos, Papastathopoulos - Mf
7. Christos Salapatas, Salapatas - Mf
8. Petros Katevtsian, Katevtsian - Mf
9. Stavros Amanatidis, Amanatidis - Fw
10. Paraskevas Konstantakopoulos, Konstantakopoulos - Fw     
11. Vissarion Plexidas, Plexidas - Fw
12. Panagiotis Pertsas, Pertsas - Gk


BATE BORISOV

Champions of the Belarusian National Beach Soccer League

Head Coach: Alexander Bogaichuk
   
2. Alexander Bogaichuk, Bogaichuk - Def
6. Ruslan Zhechko, Zhechko - Def
7. Ivan Miranovich, Miranovich - Def
9. Ruslan Pernai, Pernai - Fw
10. Konstantin Yakubovsky, Yakubovsky - Mf
11. Oliver Romrig, Olli (GER) - Fw
13. Yauheni Haiduk, Haiduk - Fw
15. Andrei Davidovich, Davidovich - Def
16. Aliaksandr Masliuk, Masliuk - Gk   
17. Mikhail Kavalenka, Kovalenko - Mf
20. Dzmitry Kamzolau, Komzolov - Def
21. Valery Makarevich, Makarevich - Gk


BEACH SOCCER
EGMOND

Champions of the KNVB Eredivisie Beach Soccer (Dutch National Beach Soccer League)

Head Coach: Bas Kampman

1. Miloud Weijers, Weijers - Gk
4. Jan van der Reep, Van der Reep - Def
5. Jorrit Groot, Groot - Fw
6. Thomas Bart, Bart - Gk
7. Simon Duindam, Duindam - Def
8. Karel Wijker, Wijker - Def
11. William Peereboom, Peereboom - Fw
13. Dennis De Waard , De Waard - Fw
14. Emile Gronsfelt, Gronsfelt - Def
16. Erza Romeijn, Romeijn - Def
19. Tim Ruder, Ruder - Fw



GROUP D


GRIFFIN

Champions of the Ukrainian National Beach Soccer League

Head Coach: Yevgen Varenytsya
   
1. Vitalii Sydorenko, Sydorenko - Gk
3. Viktor Panteleichuk, Panteleichuk - Def
7. Igor Borsuk, Borsuk I. - Def
9. Andrii Borsuk - Borsuk A. - Mf
10. Oleksandr Mahda, Mahda - Fw
11. Dmytro Shuyalov, Shuyalov - Def
12. Egor Eremeev, Eremeev (RUS) - Fw
13. Artem Illichov, Illichov - Def
15. Viktor Bakumenko, Bakumenko - Def
16. Taras Kovalenko, Kovalenko - Gk
19. Sergii Romanovskyi, Romanovskyi - Mf


VIAREGGIO BS

Champions of the Coppa Italia Enel 2012
Runner ups Serie A Enel Beach Soccer (Italian National Beach Soccer League)

Head Coach: Stefano Santini

1. Andrea Carpita, Carpita - Gk
3. Matteo Marrucci, Marrucci - Def
4. Davide Romanini, Romanini - Def
5. Bruno Malias Mendes, Bruno (BRA) - Mf
6. Dario Ramacciotti, Ramacciotti - Mf
8. Simone Marinai, Marinai - Mf
10. Gabriele Gori, Gori - Fw
12. Emiliano Diridoni, Diridoni - Gk
14. Sacha Di Tullio, Di Tullio - Mf
19. Giaccomo Petracci, Petracci - Fw
20. Giacomo Maria Valenti, Valenti - Fw
21. Michele Di Palma, Di Palma - Mf


GRASSHOPPERS CLUB ZURICH


Champions of the Suzuki Swiss National Beach Soccer League

Head Coach: Dejan Stankovic

3. Mitchell Day, Day (ENG) - Mf
4. Adrian Hoppler, Hoppler - Def
5. Adrien Salpeter, Salpeter - Mf
6. Nicolás Alvarado Caporale, Nico (ESP) - Mf
7. Sandro Spaccarotella, Spacca - Mf
8. John Osso, Osso - Def
9. Dejan Stankovic, Stankovic - Fw
10. Ramiro Figueiras Amarelle, Amarelle (ESP) - Fw
11. Yves Reiniger, Reiniger - Fw
12. Diego Moretto, Moretto - Gk
22. Philipp Schwendener, Schwendener - Gk
33. Michael Furlan, Furlan - Fw


SANDOWN SOCIEDAD


Champions of the England National Beach Soccer League

Head Coach: Luke Kerr

1. Gareth True, True - Gk
2. Levi Collins, L. Collins - Def
3. Caymen Collins, C. Collins - Fw
4. Corbin Ricketts, Ricketts - Fw
5. Mark Corbett, Corbett - Fw
6. Luke Kerr, L. Kerr - Def
7. Gian Carlo Giancovich, GC Giancovich - Mf
8. Jack Morris, Morris - Mf
9. Jacob Toms, Toms - Def
14. Kerry Barton, Barton - Gk



GROUP E


TERRACINA BS

Champions of the Enel Serie A (Italian National Beach Soccer League)
Champions of the Supercoppa

Head Coach: Emiliano Del Duca

1. Stefano Spada, Spada - Gk
4. Matteo Olleia, Olleia - Def
5. Simone Feudi, Feudi - Mf
6. Angelo D'Amico, D'Amico - Def
7. Simone Olleia, Olleia - Mf
8. Stèphane Francois, François (FRA) - Def
9. Llorenç Gòmez Leòn, Llorenç (ESP) - Fw
16. Valerio Del Duca, Del Duca - Fw
18. Francesco Corosiniti, Corosiniti - Mf
20. Alessio Frainetti, Frainetti - Mf
22. Pierluigi Minchella, Minchella - Gk


GREMBACH LODZ

Champions of the Polish National Beach Soccer League

Head Coach: Jaroslaw Jagielski

1. Dariusz Slowinski, Slowinski - Gk
2. Piotr Golanski, Golanski - Def
3. Maciej Stajewski, Stajewski - Def
4. Thomas Wydmuszeck, Wydmuszeck - Def
5. Marek Widzicki, Widzicki - Def
7. Dariusz Golebiowski, Golebiowski D. - Fw
8. Boguslaw Saganowski, Saganowski - Fw
9. Rafal Mordon, Mordon - Fw
10. Daneil Baran, Baran - Mf
11. Witold Ziober, Ziober - Mf
12. Maciej Marciniak, Marciniak - Gk
14. Marcin Olejniczack, Olejnickzak - 14


KREISS

Champions of the Latvian National Beach Soccer League

Head Coach: Jevgenis Polonnikovs

1. Sergejs Titovs, Titovs - Gk
3. Dimitris Travkins, Travkins D. - Def
4. Aleksejs Lavrenovs, Lavrenovs - Def
5. Artjoms Garnshieks, Garnshieks - Def
7. Roman Solomievics, Solomievics - Fw
9. Djimitrijs Jakovleks, Jakovleks - Fw
10. Edgar Rubenis, Rubenis - Fw
11. Sergejs Travkins, Travkins S. - Fw
13. Marats Dortans, Dortans - Def
17. Sergejs Vasiljevs, Vasiljevs - Fw
22. Aleksandrs Klusins, Kljushins - Gk       


BAKU FC


Champions of the Azerbaijan Beach Soccer Topaz Superleague

Head Coach: Afgan Hamzoev

2. Vugar Allahverdiyev, Vugar - Gk
3. Sahib Mammadov, Sahib - Def   
4. Ali Guseynov, Ali - Def
7. Zeynal Zeynalov, Zeynal - Fw       
8. Nahid Mehraliyev, Nahid - Mf
9. Abdul Aliyev, Abdul - Fw
10. Ramil Aliyev, Ramil - Fw
11. Orkhan Mammadov, Orkhan - Fw
12. Vagif Shirinbayov, Vagif - Gk
17. Namig Isgandarov, Namig - Mf
18. Jomard Bakshaliyev, Jomard - Mf
22. Elchin Gasimov, Elchin - Gk


RESULTS & SCHEDULE
November 06, 2018 - November 10, 2018
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Brazil BRA 3 3 0 0 24 8 16 9
Egypt EGY 3 2 0 1 15 17 -2 6
Uae UAE 3 1 0 2 7 16 -9 3
Spain ESP 3 0 0 3 12 17 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Iran IRN 3 3 0 0 15 5 10 9
Russia RUS 3 2 0 1 22 12 10 6
Tahiti TAH 3 0 1 2 15 17 -2 2
Usa USA 3 0 0 3 10 28 -18 0
Play-off for 7th Place
Tahiti TAH 6 - 7 UAE Uae
Play-off for 5th Place
Tahiti TAH 1 - 9 ESP Spain
Uae UAE 3 - 5 USA Usa
Spain ESP 3 - 4 USA Usa
Semi-finals
Brazil BRA 5 - 5 (1 - 3) (PSO) RUS Russia
Iran IRN 3 - 1 EGY Egypt
Play-off for 3rd place
Egypt EGY 3 - 5 BRA Brazil
Final
Iran IRN 4 - 2 RUS Russia
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC