Aze
Euro Beach Soccer League Warnemünde 2017
25 Aug 2017

Azerbaijan spring a surprise in Warnemünde

Ukraine were also winners in Division A while England and Romania lead the way in the second tier.


Azerbaijan and Ukraine pulled clear in Division A on day one of the Warnemunde stage of the Euro Beach Soccer League while, in the second tier, there were wins for England and Romania.

A Maksym Voitok brace was the difference for Ukraine as they beat Italy 3-2 to boost their chances of making the Superfinal in Terracina next month.

Voitok scored twice in the final frame as Ukraine moved joint top of a fledgling group in Warnemünde, leaving Italy - ensured a place at the Superfinal as hosts - with work to do if they are to lift the title this weekend.

Azerbaijan earlier ensured themselves a place in next year's Euro Beach Soccer League Division A by upsetting hosts Germany in Warnemünde with a 3-0 win.

The Azeri - promoted last year - condemned Greece to take part in the Promotion Final this time around as Orkhan Mammadov, Sabir Allahguliyev and Amid Nazarov wrapped up a clinical win.

England got their Euro Beach Soccer League campaign up and running with a 9-4 win against Division B opponents Lithuania.

Carl Dixon’s men move to three points along with Romania in the second tier with Aaron Clarke’s five-goal haul helping to bolster England’s hopes of earning a place at the Promotion Final.

Romania also made a winning start to the fifth and final normal stage in Germany as they overcame the Netherlands 8-4 in a thrilling contest.

Both sides remain in with a chance of reaching the Promotion Final in September but it was Romania who picked up early points as four goals from Ionut Florea ensured victory.

 

Friday results

14:45 - Romania 8-4 Netherlands

16:00 - Germany 0-3 Azerbaijan

17:15 - Ukraine 3-2 Italy

18:30 - Lithuania 4-9 England

Saturday fixtures

13:30 - Romania v Lithuania

14:45 - England v Netherlands

16:00 - Ukraine v Germany

17:15 - Italy v Azerbaijan

RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Sporting clube braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Sporting clube braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Russia   lokomotiv moscow
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Russia   lokomotiv moscow
Final
Sporting clube braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC