Untitled design
CONMEBOL Eliminatorias Mundial FIFA Fútbol Playa Brasil 2019
24 Apr 2019

Eliminatorias Mundial FIFA Fútbol Playa Brasil 2019 match schedule released

Hosts Brazil will face Bolivia in the first match of their world title-defending campaign


The match schedule for the Eliminatorias Mundial FIFA Fútbol Playa Brasil 2019, which is set to take place in Rio de Janeiro between the 28th April and the 5th May, has been released.

The opening match will see Colombia take on Uruguay, while hosts Brazil will play the second match against Bolivia.

Four matches will be played per day during the group stages, meaning that two of the ten competing sides will be out of action on each day.

The venue for the event is the Parque Olimpico in Rio. This year, three CONMEBOL teams will qualify to the FIFA World Cup. 

However, one spot is already taken by Paraguay who automatically qualify as the host nation. If the Albirroja finish among the top two teams, the nation that finishes third will qualify.

 

GROUP A: Brazil, Uruguay, Ecuador, Colombia and Bolivia

GROUP B: Paraguay, Argentina, Venezuela, Peru and Chile

 

MATCH SCHEDULE: 

April 28 

Colombia – Uruguay (Group A)

Brazil – Bolivia (Group A) 

Paraguay – Chile (Group B) 

Peru – Argentina (Group B)

 

April 29

Argentina – Venezuela (Group B)

Paraguay – Peru (Group B)

Uruguay – Ecuador (Group A)

Brazil – Colombia (Group A)

 

April 30

Ecuador – Colombia (Group A)

Uruguay – Bolivia (Group A)

Venezuela – Peru (Group B)

Argentina – Chile (Group B)

 

May 1

Chile – Peru (Group B)

Paraguay - Venezuela (Group B)

Bolivia – Colombia (Group A)

Brazil – Ecuador (Group A)

 

May 2

Venezuela – Chile (Group B)

Ecuador – Bolivia (Group A)

Paraguay - Argentina (Group B)

Brazil – Uruguay (Group A)

 

May 3

REST DAY

 

May 4

Play-offs

Play-offs

Semi-finals

Semi-finals

 

May 5

Play-offs

Play-off

FINAL

 

Stay up-to-date on the Eliminatorias Mundial FIFA Fútbol Playa Brasil 2019 on the Beach Soccer Worldwide website.

 

RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Lokomotiv LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Lokomotiv
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Lokomotiv
Final
Braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC