Teams confirmed euro winners cup 2018
Euro Winners Cup 2018
08 May 2018

EWC is back in Nazaré with record-breaking participation!

74 teams take part in the 2018 series of competitions, including the Men's Euro Winners Cup, the Women’s Euro Winners Cup and the Nazaré Cup


The Euro Winners Cup just seems to keep growing every year. The biggest, top level beach soccer showdown on the Old Continent has taken a brave new step forward, confirming more teams than ever before as it warms up to turn Nazare’s Praia da Vila upside down. 

In the coming 2018 edition, the number of participants will reach a new record, with 74 teams taking part across the three competitions being held in the Portuguese resort of Nazaré from the 25th of May until the 3rd of June. Overall, 27 countries will be represented, with teams from nations who have never been to the event before, such as Norway, joining the ranks too.  

The Euro Winners Cup, which celebrates its 6th edition this year, will see a total of 34 teams, including 24 European national champions and eight teams who will qualify through the Nazaré Beach Soccer Cup, which will take place between the 25th and 27th of May. 

Previous champions, such as SC Braga (2017) and BSC Lokomotiv Moscow (2013), are among the 26 teams who have already qualified, whereas the 2014 and 2015 champions, BSC Krystall, and 2016 winners, Viareggio BS, will need to earn their spot at the Nazaré Beach Soccer Cup. 

In this year's Nazaré Beach Soccer Cup, which will serve both as a tournament in its own right as well as an opportunity to qualify for the Euro Winners Cup, 28 teams from 15 different countries will vie for the chance to join the big event coming up the following week (28th of May - 3rd of June). 

In turn, the Women’s Euro Winner Cup, which gets underway that same Monday, breaks its own participation record, with 20 teams from 12 different countries flying to Nazaré, including, of course, the 2017 champions BSC Havana Shots Aargau, runners-up Portsmouth BSC and 3rd place finishers Higicontrol Melilla. 

It is worth remembering that 2018 will mark the third consecutive edition of the Women’s competition, which clearly showcases the importance that women’s beach soccer is gaining on an international level.

The final distribution of teams in each competition will be decided at the official draw, scheduled for this coming Wednesday, 9th of May. The draw will be held at 12pm at the Nazare Public Library, and it will be streamed LIVE via the Beach Soccer Worldwide’s official Facebook page - see you there!

 

This is the complete list of teams:

EURO WINNERS CUP 

1. ACD O SOTAO (POR)

2. ACS WEST DEVA (ROU)

3. ALANYABELEDIYE SPOR (TUR)

4. AO KEFALLINIA (GRE)

5. BLC VAMOS (BEL)

6. BSC LOKOMOTIV (RUS)

7. BSC VYBOR (UKR)

8. BS EGMOND (NED)

9. CD MELISTAR MELILLA (ESP)

10. COPENHAGEN BEACH SOCCER CLUB (DEN)

11. CS DJOKER (MDA)

12. DINAMO BATUMI (GEO)

13. FC BATE BORISOV (BLR)

14. GRUPO RECREATIVO AMIGOS DA PAZ (POR)

15. HAPPY CAR SAMBENEDETTESE BEACH SOCCER (ITA)

16. IGOL BSC (LTU)

17. KP LODZ (POL)

18. KREISS (LVA)

19. MARSEILLE BEACH TEAM (FRA)

20. MFC SPARTAK (BUL)

21. NÕMME BSC OLYBET (EST)

22. OSLO BSC (NOR)

23. ROSTOCKER ROBBEN (GER)

24. SC BRAGA (POR)

25. SK BOSNIA ONLINE EU TEPLICE (CZE)

26. SPORTING CP (POR)

+ 8 Teams will join from Nazaré Cup (25th-27th May)

 

WOMEN’S EWC NAZARÉ 2018

1. AIS PLAYAS DE SAN JAVIER (ESP)

2. ASD LADY TERRACINA (ITA)

3. BEACHKICK LADIES BERLIN (GER)

4. BEACHSOCCER DTS EDE (NED)

5. BSC HAVANA SHOTS AARGAU (SUI)

6. CLUB DE FÚTBOL PLAYA CÁCERES FEMENINO (ESP)

7. CSO AMNEVILLE BEACH SOCCER (FRA)

8. GRANDE MOTTE PYRAMIDE BEACH SOCCER (FRA)

9. HIGICONTROL MELILLA (ESP)

10. HTC BEACHSOCCER ZWOLLE (NED)

11. KU AZS UAM POZNAN (POL)

12. LADY GREMBACH EE LODZ (POL)

13. LOKRIANS BEACH CLUB (ITA)

14. MADRID CFF (ESP)

15. NÕMME KALJU FC (EST)

16. PORTSMOUTH LADIES BSC (ENG)

17. ROSES PLATJA (ESP)

18. SPORTING CP (POR)

19. VETLANDA UNITED IF (SWE)

20. WFC ZVEZDA (RUS)

 

NAZARÉ BEACH SOCCER CUP

1. AIS PLAYAS DE SAN JAVIER (ESP)

2. APS NAPOLI PATRON (GRE)

3.  ASSOCIAÇÃO DESPORTIVA DE BUARCOS 2017 (POR)

4. ATLETICO LICATA BEACH SOCCER (ITA)

5.  BOCA GDANSK (POL)

6.  BSC ACADEMY (LVA)

7.  BSC ARTUR MUSIC (UKR)

8.  BSC KRISTALL (RUS)

9.   BSMA (GEO)

10.  CASA DO BENFICA DE LOURES (POR)

11.  CATANIA BS (ITA)

12.  CLUBE DESPORTIVO NACIONAL (POR)

13.  CLUBE FUTEBOL DE CHELAS (POR)

14.  CS OLIMPIA-STELS (MDA)

15.  FALFALA KFAR QASSEM BSC (ISR)

16.  FC DELTA (RUS)

17.  GRUPO DESPORTIVO DOS PESCADORES DA COSTA DE CAPARICA (POR)

18.  GRUPO RECREATIVO OLIVAL BASTO (POR)

19.  LEIXÕES SPORT CLUB (POR)

20.  LEVANTE UD (ESP)

21.  MONTPELLIER HÉRAULT BEACH SOCCER (FRA)

22.  PLAYAS DE MAZARRÓN BEACH SOCCER (ESP)

23.  PORTSMOUTH BSC (ENG)

24. SIÓFOKI BÁNYÁSZ SE (HUN)

25. SPORT CLUBE SALGUEIROS 08 (POR)

26. VARZIM SPORT CLUB (POR)

27. VIAREGGIO BEACH SOCCER (ITA)

28. WUPPERTALER SV (GER)

 

 

 

 

 

 

 

RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store beach
BEACHSOCCER MUSIC