Round of 16 womens euro winners cup
Women's Euro Winners Cup Nazaré 2019
05 Jun 2019

Last day of Euro Winners groups sees R16 teams decided

Four teams end groups stages unbeaten as four others exit the tournament


Lady Grembach, Roses Platja, AIS Playas de San Javier and Higicontrol Melilla go undefeated to cruise into the Round of 16.

12 other teams join them and a draw held tonight in Nazaré will sort them into head-to-head showdowns.

Failing to pick up points and therefore leaving the Euro Winners Cup are Nomme Kalju (EST), Beach Soccer DTS Ede Women (NED), Red Devils Ladies Chojnice (POL) and Beach Soccer Zeeland (NED). 

Click here for all of today’s matches and highlights. 

 

Group A

ACD O Sótão turned their group form around on the final day to make it to the Round of 16, scoring five goals to their Madrid rival’s two.

A Mariana hat-trick ended up being the difference between the teams, as the Spaniards managed to break through the Nazaré side’s defense on two occasions.

With a win in the bag, they join Italy’s Group A Lokrians in the knockout stage, and despite the defeat Madrid make the cut too. 

 

Group B

WFC Zvezda held on against a CFP Cáceres Femenino as the Spanish came painfully close to mounting a late remontada, to secure a place in the next round.

Goals from Cherniakova, Akylbaeva and Zaitseva were enough to take the three points and move above today’s rivals who manage to qualify as best third-place finishers

 

Group C

A Dautun double put the Marseille Beach Team ahead in their final group match against BSC Terracina Femminile. But the Italians came back to force extra time in the end after the third period finished with the scores tied at 3-3.

It was Souici who completed a brace of her own with a winning goal half way through added time to take two points, confirming their place in the next round.

Already qualified CD Higicontrol Melilla confirmed Beachsoccer DTS EDE exit with a 5-0 win, topping the group in the process.

 

Group D

The 2017 champions Havana Shots had already done enough to make it to the head-to-heads, but a win against AIS Playas de San Javier would see them top the group.

However, the Spanish had other ideas, tallying a total of seven goals as former world’s best player Sarah Kempson got on the scoresheet, along with Spanish star Andrea Miron.

Carolina Gonzalez netted a hat-trick and Carmen Fresneda also took a brace to finish the group on top! 

 

Group E

After brushing aside Estonia’s Nomme Kalju on day one, ASD Lady Terracina last test was against Roses Platja. 

Both sides had already qualified for the round of 16, but the chance of points and a first-place finish can never be missed. The match was tight but Roses were in front after four minutes.

They ended the 12 minutes 3-1 to the better, and when the final period saw one more goal at each end, the Spaniards claimed a 4-2 victory to finish Group E on top.

 

Group F

Djurgaardens IF FF moved level on points with group rivals Lady Grembach to seal a place in the Round of 16, winning in their last match against Fundació Terrassa FC 1906.

The Swedish side netted seven, four of which can from the number 11 Kajsa Sund, to sink the Spanish emphatically, who face the end of their Euro Winners campaign, but will compete in the play-offs. 

Lady Grembach Lodz just squeezed past Beach Soccer Zeeland to end the group stage unbeaten and in pole position. The fight was a hard one though, and it was a Saki goal in the final period that seized a 1-2 win.

Remember that all games will be streamed live at beachsoocer.com/live!

Stay up-to-date on all of the action from the Euro Winners Challenge, Women’s Euro Winners Cup and Euro Winners Cup on the Beach Soccer Worldwide website!

 

 

 

 

 

 

 

 

RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC