Germany
Euro Beach Soccer League Warnemünde 2017
24 Aug 2017

Last Euro Beach Soccer League spots up for grabs in Warnemünde

The final allocations for the Superfinal and Promotion Final will be confirmed this weekend.


The final few places for the Euro Beach Soccer League Superfinal and Promotion Final are up grabs this weekend in Warnemünde, Germany, as eight teams go head to head in Divisions A and B.

In the top tier this weekend, Ukraine and Germany will hope to finish with a flourish and seal one of two remaining places for the Superfinal.

Italy are also in action over the next few days but Massimo Agostini’s men are already ensured of their place at the grand finale in Terracina next month as hosts, allowing them the luxury of playing without added pressure.

Azerbaijan - promoted to the top tier last year - complete the Division A line-up in Warnemünde and, despite being out of contention for the Superfinal, need points for different reasons as they seek to avoid an immediate return to Division B.

Like the first tier, two spots also remain for the Promotion Final, with this weekend’s stage winners guaranteed a place while the runners-up will also secure a place if they overtake Norway to qualify as one of the three best runners-up.

England, Romania, the Netherlands and Lithuania all make their first appearances of the competition, having had varied levels of competition, in what promises to be thrilling finale to the normal stage.

Recap the state of play with the Euro Beach Soccer League here and watch all the games live with full commentary at www.beachsoccer.com/schedule

Friday fixtures

14:45 - Romania v Netherlands

16:00 - Germany v Azerbaijan

17:15 - Ukraine v Italy

18:30 - Lithuania v England

Saturday fixtures

13:30 - Romania v Lithuania

14:45 - England v Netherlands

16:00 - Ukraine v Germany

17:15 - Italy v Azerbaijan

Sunday fixtures

11:00 - Netherlands v Lithuania

12:15 - England v Romania

13:30 - Azerbaijan v Ukraine

14:45 - Italy v Germany

RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Sporting clube braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Sporting clube braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Russia   lokomotiv moscow
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Russia   lokomotiv moscow
Final
Sporting clube braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC