mqa6806
SAMSUNG Beach Soccer Intercontinental Cup Dubai
21 Nov 2011

Samsung Intercontinental Cup ready to go

Get to know all the squads list here!


It’s just 24 hours to go. The SAMSUNG Beach Soccer Intercontinental Cup is ready to starts its engines and all teams are finalizing their tuning for the fierce fight to be displayed on the Beach Soccer Stadium by The Walk Jumeira Beach Residence. The squads are taking advantage of the official training date set up today to end their preparation, and get their strategies ready for this Beach Soccer festival. At 16:30, this Tuesday November 22nd, the whistle will blow to get the action started. Get to know the names of the warriors…

These are the complete lists of all the teams:

UAE

Head Coach: Marcelo Mendes (BRA)
Captain: Rami Abdullah Al Mesaabi

Abbas (GK); Kamal, M. Abbas; R. Ahmad; Ahmed I.; Ibrahim; S. Yousif; Rami; A. Karim; Walid; Adel; Humaid (GK)


Brazil

Head Coach: Guga Zloccowick (BRA)
Captain: Mão


Mão (GK); Dino, Souza, Betinho, Anderson, Jorginho, Sidney, Fernando DDi, Dieguinho, André; Bruno Xavier, Du Alves (GK)


Mexico

Head Coach: Ramón Raya (MEX)
Captain: Francisco Cati Balderrama

H. Robles (GK); A. Rodriguez, M. Valverde, Cati, Mosco, M. Hernández, G. López, V. López, Villalobos, Cervantes, C. Flores, L. Muñoz (GK)


Nigeria

Head Coach: Adamu Audu Ejo
Capitan: Isiaka Olawale
Isa (GK); Emeka, Okemmiri, Maijama’a, Kyande, Tale, Olawale, Abu, Najere, Onyekachi, Monayan, Gaadi (GK)   


Oman

Head Coach: Thalib Hilal
Capitan: Nasser Al Mukhaini

Abdullah (GK), Juma, Jalal, Yahya, N. Zayid, Khalid, Haitham, Yaqoob, Khalid, Hani, Is’haq, H. Harib (GK)


Russia

Head Coach: Mikhail Likhachev (RUS)
Capitan: Ilya Lenov

Bukhlitskiy (GK), Gorchinskiy, Zaikin, Krasheninnikov, Shishin, Shkarin, Leonov, Shaykov, Makarov, Eremeev, Filimonov (GK); Peremitin


Switzerland

Head Coach: Angelo Schirinzi (SUI)
Capitan: Moritz Jäggy

Valentin Jaeggy (GK), Lutz, Ziegler, Spacca, Mo Jaeggy, Stankovic, Meier, Schirinzi, Borer, Hopler, Schwendener (GK)


Tahiti

Head Coach: Teva Zaveroni
Capitan: Naea Bennet   

Torohia (GK); Tauraa, Amau, Taiarui, Tchen, Tavanae, Li Fung Kuee, Vero, Bennet, Labaste, Zaveroni, Revel (GK)

RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Lokomotiv LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Lokomotiv
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Lokomotiv
Final
Braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC