Web
Euro Beach Soccer League Warnemünde 2017
27 Aug 2017

Ukraine claim Warnemünde title

The defending champions top Division A while England were winners in the second tier.


The fifth and final normal stage of the Euro Beach Soccer League drew to a close on Sunday in Warnemünde as Ukraine sealed the Division A title while England conquered the second tier.

Euro Beach Soccer League champions Ukraine will head to the Superfinal off the back of a title success in Warnemünde, having claimed the title with a 4-3 win against Azerbaijan.

The sides - Superfinal and Promotion Final champions last year - traded goals for much of the contest before Roman Pachev's stunning late strike gave Ukraine daylight at the top of the table.

Italy ensured a runner-up spot behind Ukraine with a 5-3 win against hosts Germany.

Ukraine's victory against Azerbaijan in the preceidng game had already ensured them the title but Italy and Germany put on a thrilling spectacle to close the weekend.

England rubber-stamped their place at the Euro Beach Soccer League Promotion Final after a 6-2 win against Romania.

In a winner-takes-all clash, England showed their cutting edge to top the table in northern Germany and will head to Terracina in confident mood along with the Romanians, who will go as one of the best-placed runners-up.

Lithuania ended the stage on a positive note with a 6-3 win against the Netherlands on Sunday.

Neither side had picked up a point in the weekend prior to Sunday's meeting but it was Lithuania who tied up third spot thanks to braces from Ramunas Radavicius and Pavelas Smolkovas.

Sunday results

11:00 - Netherlands 3-6 Lithuania

12:15 - England 6-2 Romania

13:30 - Azerbaijan 3-4 Ukraine

14:45 - Italy 5-3 Germany

Standings

Division A: 1st Ukraine, 2nd Italy, 3rd Azerbaijan, 4th Germany

Division B: 1st: England, 2nd: Romania, 3rd: Lithuania, 4th: Netherlands

 

Individual Awards

MVP: Roman Pachev (UKR)

Top Scorers (3 goals): Michele Di Palma (ITA), Maksym Voitok (UKR), Amid Nazarov (AZE), Sascha Weirauch (GER)

Best Goalkeeper: Toni Muller (GER)

RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Sporting clube braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Sporting clube braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Russia   lokomotiv moscow
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Russia   lokomotiv moscow
Final
Sporting clube braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC