Hg
FIFA Beach Soccer World Cup 2013 - Europe Qualifier Moscow
28 Jun 2012

Busy days ahead?

58 matches in the FIFA Beach Soccer World Cup - Qualifier Moscow to tell which are the four sides securing Tahiti 2013 berth


In just some hours the doors of the Moscow International Airport will be crossed by more than 300 Beach soccer players and delegates from 24 different teams. In the heads of each of them, only one idea: Fighting until their very last breath for one of the four tickets at stake for European teams to the FIFA Beach Soccer World Cup 2013. The Russian capital, home to the current World Champions will host the battlefield where all this fight is to take place, during eight days.

It is only going to be after 56 matches that the four chosen ones will see their dream of flying to Tahiti come true. It is not going to be an easy thing for any of the contenders, not even for hosts Russia or current title holders Ukraine… Only four slots is a way too tight door to harbor the talent of Portugal, Switzerland, Spain, Italy, France, Poland… There’s no room for all, and the struggle to get one of the precious berths is going to be fierce…

Get ready for the action, beach soccer fans, the FIFA Beach Soccer World Cup 2013 – Qualifier Moscow is ready to begin, under the following demanding match schedule:


Match Schedule

Sun. 1.07.12   
11:00 – Estonia vs. Romania (Pitch 1)
11:00 – Turkey vs. Netherlands (Pitch 2)
12:15 – Norway vs. Spain (Pitch 1)
12:15 – Poland vs. Germany (Pitch 2)
13:30 – Azerbaijan vs. England (Pitch 1)
13:30 – Bulgaria vs. Italy (Pitch 2)
14:45 – Hungary vs. Israel (Pitch 1)
14:45 – Belarus vs. Switzerland (Pitch 2)
16:00 – Ukraine vs. Greece (Pitch 1)
17:15 – Latvia vs. Russia (Pitch 1)
18:30 – Moldova vs. Portugal (Pitch 1)
19:45 – France vs. Czech Republic (Pitch 1)

Mon 2.07.12
11:00 – Romania vs. Czech Republic (Pitch 1)
11:00 – Hungary vs. Bulgaria (Pitch 2)
12:15 – Spain vs. Netherlands (Pitch 1)
12:15 – Turkey vs. Norway (Pitch 2)
13:30 – Ukraine vs. Moldova (Pitch 1)
13:30 – Azerbaijan vs. Belarus (Pitch 2)
14:45 – France vs. Estonia (Pitch 1)
14:45 – Poland vs. Latvia (Pitch 2)
16:00 – Switzerland vs. England (Pitch 1)
17:15 – Russia vs. Germany (Pitch 1)
18:30 – Italy vs. Israel (Pitch 1)
19:45 – Portugal vs. Greece (Pitch 1)

Tues 3.07.12
11:00 –Spain vs. Turkey (Pitch 1)
11:00 – Netherlands vs. Norway (Pitch 2)
12:15 – Greece vs. Moldova (Pitch 1)
12:15 – Switzerland vs. Azerbaijan (Pitch 2)
13:30 – England vs. Belarus (Pitch 1)
13:30 – Germany vs. Latvia (Pitch 2)
14:45 –Romania vs. France (Pitch 1)
14:45 – Czech Republic vs. Estonia (Pitch 2)
16:00 – Israel vs. Bulgaria (Pitch 1)
17:15 – Italy vs. Hungary (Pitch 1)
18:30 – Portugal vs. Ukraine (Pitch 1)
19:45 – Russia vs. Poland (Pitch 1)

Wed 4.07.12 – Round of 16
11:00 –             (Pitch 1)
12:15 –             (Pitch 1)
13:30 –             (Pitch 1)
14:45 –             (Pitch 1)
16:00 –             (Pitch 1)
17:15 –             (Pitch 1)
18:30 –             (Pitch 1)
19:45 –             (Pitch 1)

Thur 5.07.12 – Group stage 2
16:00 –             (Pitch 1)
17:15 –             (Pitch 1)
18:30 –             (Pitch 1)
19:45 –             (Pitch 1)

Fri 6.07.12 – Group stage 2
16:00 –             (Pitch 1)
17:15 –             (Pitch 1)
18:30 –             (Pitch 1)
19:45 –             (Pitch 1)

Sat 7.07.12 – Group stage 2
16:00 –             (Pitch 1)
17:15 –             (Pitch 1)
18:30 –             (Pitch 1)
19:45 –             (Pitch 1)

Sun 8.07.12 – FINALS
18:30 –             (Pitch 1) – 3rd/4th
19:45 –             (Pitch 1)  – FINAL

NOTE: Match Schedule may be altered by the Organizing Committee according to TV requirements.

Remember that there are two major changes in this edition’s qualifier. The toughest beach soccer tournament in the global panorama will discern the four (instead of five) slots for the FIFA Beach Soccer World Cup 2013 Tahiti. The reason for this change is that Oceania, continent hosting the event, gets two berths instead of the one they were granted before.

The second big change, even more relevant, is the way that the four teams qualified teams will be selected. Departing from a six-group round robin format, with four teams in every group, the best two ranked teams in each of them will get into the round of sixteen, to be held following the play-off format. This is where the key modification happens… The eight winning sides will be again distributed into two groups of four (depending on their results during the competition), and will face round robin again, with the best two ranked sides earning the ticket to Tahiti. This way, the competition gets much more fair, and allows teams to merit their qualification in more than one single match.

RESULTS & SCHEDULE
May 23, 2016 - May 29, 2016
Prev
Next
Women - Play-off for 5th place
Domusbet catania bs CATW 7 - 5 DTS'35 Dts ede
Sogesport SOG 1 - 3 PTML Portsmouth ladies bs
Domusbet catania bs CATW 0 - 0 PTML Portsmouth ladies bs
Women - Play-off for 9th place
Htc zwolle HTCZ 5 - 4 UKSD Uks sparta daleszyce
Asd lady terracina TERL 4 - 1 NMK Nomme  kalju copia
Htc zwolle HTCZ 7 - 4 TERL Asd lady terracina
Women - Play-off for 11th place
Uks sparta daleszyce UKSD 1 - 0 NMK Nomme  kalju copia
Women - Group Stage - Gr. A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sogesport SOG 3 2 0 1 21 10 11 6
Dts ede DTS'35 3 2 0 1 17 10 7 6
Domusbet catania bs CATW 3 2 0 1 14 14 0 6
Uks sparta daleszyce UKSD 3 0 0 3 7 25 -18 0
Women - FINAL
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Beachkick berlin logo BLB 0 0 0 0 0 0 0 0
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 0 0 0 0 0 0 0 0
Women - Group Stage - Gr. B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 3 3 0 0 17 9 8 9
Portsmouth ladies bs PTML 3 2 0 1 12 10 2 6
Asd lady terracina TERL 3 1 0 2 14 14 0 3
Htc zwolle HTCZ 3 0 0 3 10 20 -10 0
Women - Group Stage - Gr. C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc zvezda WFCZ 3 2 1 0 21 8 13 7
Beachkick berlin logo BLB 3 2 0 1 19 10 9 6
Catanzaro beach soccer CTZ 3 1 0 2 20 11 9 3
Nomme  kalju copia NMK 3 0 0 3 2 33 -31 0
Women - Quarter-finals
Portsmouth ladies bs PTML 3 - 4 BLB Beachkick berlin logo
Fc zvezda WFCZ 15 - 2 DTS'35 Dts ede
Sogesport SOG 3 - 5 CTZ Catanzaro beach soccer
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 9 - 7 CATW Domusbet catania bs
Women - Semi-finals
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 4 - 3 WFCZ Fc zvezda
Catanzaro beach soccer CTZ 5 - 8 BLB Beachkick berlin logo
Women - Play-off for 7th place
Sogesport SOG 5 - 4 (AET) DTS'35 Dts ede
Women - Play-off for 3rd place
Catanzaro beach soccer CTZ 0 - 0 WFCZ Fc zvezda
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 22 5 17 9
Bateborisov BAT 3 2 0 1 16 9 7 6
Atlas ao AAO 3 1 0 2 9 15 -6 3
Pelikan bs zwolle ZWO 3 0 0 3 6 24 -18 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 20 5 15 9
Cd melistar MEL 3 2 0 1 16 11 5 6
La grande motte GMP 3 1 0 2 12 12 0 3
Cartel waterloo CWT 3 0 0 3 8 28 -20 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Viareggio VBS 3 3 0 0 19 9 10 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 19 10 9 6
Rostockerrobben RRB 3 0 1 2 12 17 -5 2
Bfk zep forevers ZEP 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Itlay   asd terracina bs TER 3 3 0 0 18 10 8 9
Israel   falfala kfar qassem bs club FKQ 3 2 0 1 17 9 8 6
Fc odesos FCO 3 1 0 2 10 15 -5 3
Winti panthers WIP 3 0 0 3 6 17 -11 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Arturmusic AMS 3 2 0 1 25 8 17 6
Omida hemako sztutowo HMS 3 2 0 1 5 6 -1 6
Bsc peugeot BPE 3 1 0 2 5 20 -15 3
Dinamo batumi DNB 3 1 0 2 13 14 -1 3
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Grembach GLZ 3 3 0 0 16 7 9 9
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 2 0 1 22 4 18 6
Alanyaspor ANT 3 1 0 2 11 17 -6 3
Bsc igol IGO 3 0 0 3 6 27 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga SCB 3 3 0 0 35 2 33 9
Cs djoker DJO 3 2 0 1 11 14 -3 6
Acs performer constanta PFC 3 1 0 2 13 21 -8 3
Wkr santos bsc logo WSA 3 0 0 3 6 28 -22 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc chargers baselland1 CHA 3 3 0 0 34 11 23 9
Esc gyongyos EGY 3 2 0 1 23 10 13 6
Portsmouth ladies bs PMB 3 1 0 2 15 31 -16 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 10 30 -20 0
Round of 16
Bsc chargers baselland1 CHA 8 - 3 MEL Cd melistar
Sporting clube braga SCB 5 - 2 BAT Bateborisov
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 - 0 HMS Omida hemako sztutowo
Arturmusic AMS 4 - 3 GLZ Grembach
Itlay   asd terracina bs TER 11 - 3 DJO Cs djoker
Viareggio VBS 6 - 4 FKQ Israel   falfala kfar qassem bs club
Bsc kristall KRS 5 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Domusbet catania bs CAT 5 - 3 EGY Esc gyongyos
Play-off for 7th Place
Itlay   asd terracina bs TER 0 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Play-off for 5th Place
Russia   lokomotiv moscow LOK 6 - 3 KSV Bsc krylya sovetov
Bsc chargers baselland1 CHA 6 - 5 TER Itlay   asd terracina bs
Bsc chargers baselland1 CHA 0 - 0 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Itlay   asd terracina bs TER 4 - 6 AMS Arturmusic
Viareggio VBS 5 - 3 LOK Russia   lokomotiv moscow
Bsc krylya sovetov KSV 3 - 3 (2 - 3) (PSO) SCB Sporting clube braga
Domusbet catania bs CAT 2 - 1 CHA Bsc chargers baselland1
Semi-finals
Viareggio VBS 3 - 3 (5 - 4) (PSO) SCB Sporting clube braga
Domusbet catania bs CAT 3 - 4 (AET) AMS Arturmusic
Play-off for 3rd place
Final
Arturmusic AMS 0 - 0 VBS Viareggio
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER BALLS
Banner pilotes
BEACH BABES
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC