Web

30 May 2016

The Euro Winners Cup 2016 by numbers

How many goals were scored? How many people involved? We cast our eye over the action in Catania and pick out the best of the figures

Grasshopper champ

29 May 2016

Grasshopper, champions of the Women's Euro Winners Cup!

The Swiss side edge Beachkick Berlin in the final in Catania to claim first ever continental crown

Viareggio champ1

29 May 2016

Viareggio, new European kings!

The bianconeri win the Euro Winners Cup 2016 after staying perfect in the penalty shootout against Artur Music

Lwe24472

28 May 2016

Narciso: “The level of the competition has grown a lot”

The Portuguese National coach, who has been in Catania from the beginning of the competition, highlights the category of the teams

Lwe32870

28 May 2016

Grasshopper and Beachkick Berlin square off in final!

Swiss and German sides will battle for the historical first ever Women's Euro Winners Cup in Catania

Lwe31583

28 May 2016

Viareggio, Artur Music in the Euro Winners Cup final!

Ukrainians upsets hosts as Viareggio bend SC Braga in the semi-finals to earn a historical chance

Report2

27 May 2016

Sparta Daleszyce: Youngsters have the power!

With an average age below 18 years, the Polish side has amazed in the Euro Winners Cup with their attitude and energy

Berlin portsmouth

27 May 2016

Zvedza, Grasshoppers, Catanzaro and Beachkick Berlin go through!

Semi-finals decided in the Euro Winners Cup 2016 - Women's competition

Catania chargers

27 May 2016

Four teams left. One dream.

Artur Music, Catania, Braga and Viareggio, semi-finalists of the Euro Winners Cup 2016!

Catanzaro

26 May 2016

Final few book women's quarter-final places

The line-up for the women's Euro Winners Cup quarter-finals is complete after Thursday's group finales.

RESULTS & SCHEDULE
May 23, 2016 - May 29, 2016
Prev
Next
Women - Play-off for 5th place
Domusbet catania bs CATW 7 - 5 DTS'35 Dts ede
Sogesport SOG 1 - 3 PTML Portsmouth ladies bs
Domusbet catania bs CATW 4 - 6 PTML Portsmouth ladies bs
Women - Play-off for 9th place
Htc zwolle HTCZ 5 - 4 UKSD Uks sparta daleszyce
Asd lady terracina TERL 4 - 1 NMK Nomme  kalju copia
Htc zwolle HTCZ 7 - 4 TERL Asd lady terracina
Women - Play-off for 11th place
Uks sparta daleszyce UKSD 1 - 0 NMK Nomme  kalju copia
Women - Group Stage - Gr. A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sogesport SOG 3 2 0 1 21 10 11 6
Dts ede DTS'35 3 2 0 1 17 10 7 6
Domusbet catania bs CATW 3 2 0 1 14 14 0 6
Uks sparta daleszyce UKSD 3 0 0 3 7 25 -18 0
Women - FINAL
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 1 1 0 0 5 4 1 3
Beachkick berlin logo BLB 1 0 0 1 4 5 -1 0
Women - Group Stage - Gr. B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 3 3 0 0 17 9 8 9
Portsmouth ladies bs PTML 3 2 0 1 12 10 2 6
Asd lady terracina TERL 3 1 0 2 14 14 0 3
Htc zwolle HTCZ 3 0 0 3 10 20 -10 0
Women - Group Stage - Gr. C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc zvezda WFCZ 3 2 1 0 21 8 13 7
Beachkick berlin logo BLB 3 2 0 1 19 10 9 6
Catanzaro beach soccer CTZ 3 1 0 2 20 11 9 3
Nomme  kalju copia NMK 3 0 0 3 2 33 -31 0
Women - Quarter-finals
Portsmouth ladies bs PTML 3 - 4 BLB Beachkick berlin logo
Fc zvezda WFCZ 15 - 2 DTS'35 Dts ede
Sogesport SOG 3 - 5 CTZ Catanzaro beach soccer
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 9 - 7 CATW Domusbet catania bs
Women - Semi-finals
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 4 - 3 WFCZ Fc zvezda
Catanzaro beach soccer CTZ 5 - 8 BLB Beachkick berlin logo
Women - Play-off for 7th place
Sogesport SOG 5 - 4 (AET) DTS'35 Dts ede
Women - Play-off for 3rd place
Catanzaro beach soccer CTZ 3 - 5 WFCZ Fc zvezda
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 22 5 17 9
Bateborisov BAT 3 2 0 1 16 9 7 6
Atlas ao AAO 3 1 0 2 9 15 -6 3
Pelikan bs zwolle ZWO 3 0 0 3 6 24 -18 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 20 5 15 9
Cd melistar MEL 3 2 0 1 16 11 5 6
La grande motte GMP 3 1 0 2 12 12 0 3
Cartel waterloo CWT 3 0 0 3 8 28 -20 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Viareggio VBS 3 3 0 0 19 9 10 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 19 10 9 6
Rostockerrobben RRB 3 0 1 2 12 17 -5 2
Bfk zep forevers ZEP 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Itlay   asd terracina bs TER 3 3 0 0 18 10 8 9
Israel   falfala kfar qassem bs club FKQ 3 2 0 1 17 9 8 6
Fc odesos FCO 3 1 0 2 10 15 -5 3
Winti panthers WIP 3 0 0 3 6 17 -11 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Arturmusic AMS 3 2 0 1 25 8 17 6
Omida hemako sztutowo HMS 3 2 0 1 5 6 -1 6
Bsc peugeot BPE 3 1 0 2 5 20 -15 3
Dinamo batumi DNB 3 1 0 2 13 14 -1 3
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Grembach GLZ 3 3 0 0 16 7 9 9
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 2 0 1 22 4 18 6
Alanyaspor ANT 3 1 0 2 11 17 -6 3
Bsc igol IGO 3 0 0 3 6 27 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga SCB 3 3 0 0 35 2 33 9
Cs djoker DJO 3 2 0 1 11 14 -3 6
Acs performer constanta PFC 3 1 0 2 13 21 -8 3
Wkr santos bsc logo WSA 3 0 0 3 6 28 -22 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc chargers baselland1 CHA 3 3 0 0 34 11 23 9
Esc gyongyos EGY 3 2 0 1 23 10 13 6
Portsmouth ladies bs PMB 3 1 0 2 15 31 -16 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 10 30 -20 0
Round of 16
Bsc chargers baselland1 CHA 8 - 3 MEL Cd melistar
Sporting clube braga SCB 5 - 2 BAT Bateborisov
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 - 0 HMS Omida hemako sztutowo
Arturmusic AMS 4 - 3 GLZ Grembach
Itlay   asd terracina bs TER 11 - 3 DJO Cs djoker
Viareggio VBS 6 - 4 FKQ Israel   falfala kfar qassem bs club
Bsc kristall KRS 5 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Domusbet catania bs CAT 5 - 3 EGY Esc gyongyos
Play-off for 7th Place
Itlay   asd terracina bs TER 5 - 5 (5 - 4) (PSO) KSV Bsc krylya sovetov
Play-off for 5th Place
Russia   lokomotiv moscow LOK 6 - 3 KSV Bsc krylya sovetov
Bsc chargers baselland1 CHA 6 - 5 TER Itlay   asd terracina bs
Bsc chargers baselland1 CHA 7 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Itlay   asd terracina bs TER 4 - 6 AMS Arturmusic
Viareggio VBS 5 - 3 LOK Russia   lokomotiv moscow
Bsc krylya sovetov KSV 3 - 3 (2 - 3) (PSO) SCB Sporting clube braga
Domusbet catania bs CAT 2 - 1 CHA Bsc chargers baselland1
Semi-finals
Viareggio VBS 3 - 3 (5 - 4) (PSO) SCB Sporting clube braga
Domusbet catania bs CAT 3 - 4 (AET) AMS Arturmusic
Play-off for 3rd place
Domusbet catania bs CAT 4 - 5 SCB Sporting clube braga
Final
Arturmusic AMS 6 - 6 (6 - 7) (PSO) VBS Viareggio
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER BALLS
Banner pilotes
BEACH BABES
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC