Austria

Austria (AUT)

COACH: Gustav Stieglitz
Name Shirt Name Position Birth Date
Martin Schögl SCHöGL Goalkeeper 12 May 1981
Christoph Oberegger OBEREGGER Defender 28 May 1990
Andreas Gahleitner GAHLEITNER Forward 30 Mar 1982
Michel Kaindbinder KAINDBINDER Defender 16 Nov 1985
Thomas Schellman SCHELLMAN Defender 01 Jul 1982
Daniel Neuhold NEUHOLD Forward 10 Sep 1982
Manuel Hammer HAMMER Forward 17 Aug 1983
Sinisa Markovic MARKOVIC Forward 22 Aug 1988
Stefan Stichlberger STICHLBERGER Goalkeeper 10 Jun 1988
Mustafa Cetinyürek CETINYüREK Forward 21 Mar 1984
Philip Peterstorfer PETERSTORFER Defender 23 Dec 1985
Patrick Gatterbauer GATTERBAUER Defender 24 May 1987
Patrick Stummer STUMMER Goalkeeper 27 Sep 1982
Jürgen Elmer ELMER Goalkeeper 18 Sep 1987
Daniel Steinbeiss STEINBEISS Defender 26 Feb 1988
Silvio Mayr MAYR Midfielder 26 Mar 1982
Patrick Bruckner BRUCKNER Midfielder 22 Feb 1989
Simon Priglinger PRIGLINGER Forward 22 Jan 1990
Shafioh Hakim HAKIM Forward 01 Apr 1988
Thomas Trauner TRAUNER Defender 01 Jan 1970
Max Babler BABLER Midfielder 01 Jan 1970
Florian Strebl STREBL Forward 01 Jan 1970
Simon Abraham ABRAHAM Midfielder 04 Jun 1992
EVENTS WHERE THIS TEAM HAS PLAYED
Name Tournament
Euro Nationscup Linz 2013 BSWW Tour
Euro Nationscup Linz 2010 BSWW Tour
FIFA Beach Soccer World Cup 2011 - Qualifier Bibione Europe Qualifier
FIFA Beach Soccer World Cup 2009 - Europe Qualifier Castellón Europe Qualifier
Euro Nationscup Linz 2012 BSWW Tour
Nations Cup Prague 2012 Exhibitions
Euro Nationscup Linz 2014 BSWW Tour
Euro Beach Soccer League Siófok 2014 EBSL
FIFA Beach Soccer World Cup 2015 - Europe Qualifier Jesolo Europe Qualifier
FIFA Beach Soccer World Cup 2008 - Europe Qualifer Benidorm Europe Qualifier
Euro Nationscup Linz 2015 BSWW Tour
Four Nations Tournament Switzerland 2007 Exhibitions
Euro Nations Cup Linz 2007 Exhibitions
Mundialito 2007 Portimao Mundialito
Euro Beach Soccer League - Last Chance Bracket EBSL
Euro Beach Soccer Cup Naples 2006 EBSC
Euro Beach Soccer League 2006 Linz EBSL
Euro Beach Soccer League 2006 St. Polten EBSL
FIFA Beach Soccer World Cup 2005 - Qualifier (Europe) FIFA World Cup
Euro Beach Soccer League 2005 Linz EBSL
Euro Beach Soccer League 2005 - Superfinal EBSL
Euro Beach Soccer League 2004 Istanbul EBSL
Euro Beach Soccer League 2004 Linz EBSL
Euro Beach Soccer League 2004 Palma de Mallorca (Division B) EBSL
Euro Beach Soccer League 2004 Brussels EBSL
Euro Beach Soccer League 2004 - Superfinal EBSL
Mundialito 2004 Figueira da Foz Mundialito
Euro Beach Soccer Cup Liege 2003 EBSC
Euro Beach Soccer League 2003 Stavanger Europe Qualifier
Euro Beach Soccer League 2003 Linz EBSL
Euro Beach Soccer League 2003 Bern EBSL
Euro Beach Soccer League 2003 Knokke EBSL
Euro Beach Soccer League 2002 Alanya EBSL
Euro Beach Soccer League 2002 Linz EBSL
Euro Beach Soccer League 2002 Kitzbuhel EBSL
Euro Beach Soccer League 2002 Palavas-les-Flots Europe Qualifier
Euro Beach Soccer League - Superfinal EBSL
Friendly Games 2000 Exhibitions
Euro Beach Soccer League 1999 Siracusa EBSL
Euro Beach Soccer League 1999 Vienna EBSL
Euro Beach Soccer League 1999 Figueira da Foz EBSL
Euro Beach Soccer League 1999 Scoglitti EBSL
Mundialito 1999 Figueira da Foz Mundialito
Telekom Cup 1998 Exhibitions
RESULTS & SCHEDULE
May 23, 2016 - May 29, 2016
Prev
Next
Women - Play-off for 5th place
Domusbet catania bs CATW 0 - 0 DTS'35 Dts ede
Sogesport SOG 0 - 0 PTML Portsmouth ladies bs
Women - Play-off for 9th place
Htc zwolle HTCZ 5 - 4 UKSD Uks sparta daleszyce
Asd lady terracina TERL 4 - 1 NMK Nomme  kalju copia
Htc zwolle HTCZ 0 - 0 TERL Asd lady terracina
Women - Play-off for 11th place
Uks sparta daleszyce UKSD 0 - 0 NMK Nomme  kalju copia
Women - Group Stage - Gr. A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sogesport SOG 3 2 0 1 21 10 11 6
Dts ede DTS'35 3 2 0 1 17 10 7 6
Domusbet catania bs CATW 3 2 0 1 14 14 0 6
Uks sparta daleszyce UKSD 3 0 0 3 7 25 -18 0
Women - FINAL
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Women - Group Stage - Gr. B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 3 3 0 0 17 9 8 9
Portsmouth ladies bs PTML 3 2 0 1 12 10 2 6
Asd lady terracina TERL 3 1 0 2 14 14 0 3
Htc zwolle HTCZ 3 0 0 3 10 20 -10 0
Women - Group Stage - Gr. C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc zvezda WFCZ 3 2 1 0 21 8 13 7
Beachkick berlin logo BLB 3 2 0 1 19 10 9 6
Catanzaro beach soccer CTZ 3 1 0 2 20 11 9 3
Nomme  kalju copia NMK 3 0 0 3 2 33 -31 0
Women - Quarter-finals
Portsmouth ladies bs PTML 3 - 4 BLB Beachkick berlin logo
Fc zvezda WFCZ 15 - 2 DTS'35 Dts ede
Sogesport SOG 3 - 5 CTZ Catanzaro beach soccer
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 9 - 7 CATW Domusbet catania bs
Women - Semi-finals
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 0 - 0 WFCZ Fc zvezda
Catanzaro beach soccer CTZ 0 - 0 BLB Beachkick berlin logo
Women - Play-off for 7th place
Women - Play-off for 3rd place
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 22 5 17 9
Bateborisov BAT 3 2 0 1 16 9 7 6
Atlas ao AAO 3 1 0 2 9 15 -6 3
Pelikan bs zwolle ZWO 3 0 0 3 6 24 -18 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 20 5 15 9
Cd melistar MEL 3 2 0 1 16 11 5 6
La grande motte GMP 3 1 0 2 12 12 0 3
Cartel waterloo CWT 3 0 0 3 8 28 -20 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Viareggio VBS 3 3 0 0 19 9 10 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 19 10 9 6
Rostockerrobben RRB 3 0 1 2 12 17 -5 2
Bfk zep forevers ZEP 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Itlay   asd terracina bs TER 3 3 0 0 18 10 8 9
Israel   falfala kfar qassem bs club FKQ 3 2 0 1 17 9 8 6
Fc odesos FCO 3 1 0 2 10 15 -5 3
Winti panthers WIP 3 0 0 3 6 17 -11 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Arturmusic AMS 3 2 0 1 25 8 17 6
Omida hemako sztutowo HMS 3 2 0 1 5 6 -1 6
Bsc peugeot BPE 3 1 0 2 5 20 -15 3
Dinamo batumi DNB 3 1 0 2 13 14 -1 3
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Grembach GLZ 3 3 0 0 16 7 9 9
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 2 0 1 22 4 18 6
Alanyaspor ANA 3 1 0 2 11 17 -6 3
Bsc igol IGO 3 0 0 3 6 27 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga SCB 3 3 0 0 35 2 33 9
Cs djoker DJO 3 2 0 1 11 14 -3 6
Acs performer constanta PFC 3 1 0 2 13 21 -8 3
Wkr santos bsc logo WSA 3 0 0 3 6 28 -22 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc chargers baselland1 CHA 3 3 0 0 34 11 23 9
Esc gyongyos EGY 3 2 0 1 23 10 13 6
Portsmouth ladies bs PMB 3 1 0 2 15 31 -16 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 10 30 -20 0
Round of 16
Bsc chargers baselland1 CHA 8 - 3 MEL Cd melistar
Sporting clube braga SCB 5 - 2 BAT Bateborisov
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 - 0 HMS Omida hemako sztutowo
Arturmusic AMS 4 - 3 GLZ Grembach
Itlay   asd terracina bs TER 11 - 3 DJO Cs djoker
Viareggio VBS 6 - 4 FKQ Israel   falfala kfar qassem bs club
Bsc kristall KRS 5 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Domusbet catania bs CAT 5 - 3 EGY Esc gyongyos
Play-off for 7th Place
Play-off for 5th Place
Russia   lokomotiv moscow LOK 0 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Bsc chargers baselland1 CHA 0 - 0 TER Itlay   asd terracina bs
Quarter-finals
Itlay   asd terracina bs TER 4 - 6 AMS Arturmusic
Viareggio VBS 5 - 3 LOK Russia   lokomotiv moscow
Bsc krylya sovetov KSV 3 - 3 (2 - 3) (PSO) SCB Sporting clube braga
Domusbet catania bs CAT 2 - 1 CHA Bsc chargers baselland1
Semi-finals
Viareggio VBS 0 - 0 SCB Sporting clube braga
Domusbet catania bs CAT 0 - 0 AMS Arturmusic
Play-off for 3rd place
Final
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER BALLS
Banner pilotes
BEACH BABES
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC