Fifa beach soccer world cup paraguay 2019

FIFA BEACH SOCCER WORLD CUP PARAGUAY 2019



Asunción, Paraguay, will host the tenth edition of the FIFA Beach Soccer World Cup, as confirmed by FIFA after the FIFA Council held late in 2018 in Rwanda. 

The competition is scheduled to take place between the 21st of November and the 1st of December, and it will take place in a stadium placed at the Paraguayan Olympic Committee premises. 

 

In terms of number of slots, the distribution goes as follows:

Europe - 5

CONMEBOL - 3*  

AFC - 3

CONCACAF - 2 

CAF - 2 

OFC - 1

*Host (Paraguay) + 2 more 


Date K.O Time Heat Match Result
21/Nov/2019
16:15
Group Stage - Group B Italy Italy - Tahiti Tahiti 12 - 4
21/Nov/2019
17:50
Group Stage - Group A Swizerland Switzerland - USA Usa 8 - 6
21/Nov/2019
19:25
Group Stage - Group B Uruguay Uruguay - Mexico Mexico 1 - 0
21/Nov/2019
21:00
Group Stage - Group A Paraguay Paraguay - Japan Japan 4 - 5
22/Nov/2019
16:15
Group Stage - Group C Senegal Senegal - Russia Russia 7 - 8
22/Nov/2019
17:50
Group Stage - Group D Portugal Portugal - Nigeria Nigeria 10 - 1
22/Nov/2019
19:25
Group Stage - Group C Belarus Belarus - UAE Uae 5 - 1
22/Nov/2019
21:00
Group Stage - Group D Brazil Brazil - Oman Oman 8 - 2
23/Nov/2019
16:15
Group Stage - Group B Tahiti Tahiti - Mexico Mexico 6 - 1
23/Nov/2019
17:50
Group Stage - Group A Usa USA - Japan Japan 3 - 4
23/Nov/2019
19:25
Group Stage - Group B Uruguay Uruguay - Italy Italy 4 - 3
23/Nov/2019
21:00
Group Stage - Group A Paraguay Paraguay - Switzerland Swizerland 6 - 7 (AET)
24/Nov/2019
16:15
Group Stage - Group C Russia Russia - UAE Uae 1 - 4
24/Nov/2019
17:50
Group Stage - Group D Nigeria Nigeria - Oman Oman 5 - 6
24/Nov/2019
19:25
Group Stage - Group C Belarus Belarus - Senegal Senegal 2 - 7
24/Nov/2019
21:00
Group Stage - Group D Brazil Brazil - Portugal Portugal 9 - 7
25/Nov/2019
16:15
Group Stage - Group B Mexico Mexico - Italy Italy 2 - 6
25/Nov/2019
17:50
Group Stage - Group A Japan Japan - Switzerland Swizerland 5 - 3
25/Nov/2019
19:25
Group Stage - Group B Tahiti Tahiti - Uruguay Uruguay 6 - 4
25/Nov/2019
21:00
Group Stage - Group A Usa USA - Paraguay Paraguay 1 - 5
26/Nov/2019
16:15
Group Stage - Group C Uae UAE - Senegal Senegal 1 - 3
26/Nov/2019
17:50
Group Stage - Group D Oman Oman - Portugal Portugal 1 - 3
26/Nov/2019
19:25
Group Stage - Group C Russia Russia - Belarus Belarus 5 - 3
26/Nov/2019
21:00
Group Stage - Group D Nigeria Nigeria - Brazil Brazil 2 - 12
28/Nov/2019
16:15
Quarter-finals Brazil Brazil - Russia Russia 3 - 4
28/Nov/2019
17:50
Quarter-finals Senegal Senegal - Portugal Portugal 2 - 4
28/Nov/2019
19:25
Quarter-finals Italy Italy - Switzerland Swizerland 5 - 4
28/Nov/2019
21:00
Quarter-finals Japan Japan - Uruguay Uruguay 3 - 2
30/Nov/2019
16:15
Semi-finals Italy Italy - Russia Russia 8 - 7
30/Nov/2019
18:00
Semi-finals Japan Japan - Portugal Portugal 3 - 3 (1 - 2) (PSO)
01/Dec/2019
16:15
Play-off for 3rd place Russia Russia - Japan Japan 5 - 4
01/Dec/2019
18:00
Final Italy Italy - Portugal Portugal 4 - 6
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Japan Japan 3 3 0 0 14 10 4 9
Swizerland Switzerland 3 1 1 1 18 17 1 5
Paraguay Paraguay 3 1 0 2 15 13 2 3
Usa USA 3 0 0 3 10 17 -7 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Italy Italy 3 2 0 1 21 10 11 6
Uruguay Uruguay 3 2 0 1 9 9 0 6
Tahiti Tahiti 3 2 0 1 16 17 -1 6
Mexico Mexico 3 0 0 3 3 13 -10 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Senegal Senegal 3 2 0 1 17 11 6 6
Russia Russia 3 2 0 1 14 14 0 6
Belarus Belarus 3 1 0 2 10 13 -3 3
Uae UAE 3 1 0 2 6 9 -3 3
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Brazil Brazil 3 3 0 0 29 11 18 9
Portugal Portugal 3 2 0 1 20 11 9 6
Oman Oman 3 1 0 2 9 16 -7 3
Nigeria Nigeria 3 0 0 3 8 28 -20 0
Quarter-finals
Brazil BRA 3 - 4 RUS Russia
Senegal SEN 2 - 4 POR Portugal
Italy ITA 5 - 4 SUI Swizerland
Japan JPN 3 - 2 URU Uruguay
Semi-finals
Italy ITA 8 - 7 RUS Russia
Japan JPN 3 - 3 (1 - 2) (PSO) POR Portugal
Play-off for 3rd place
Russia RUS 5 - 4 JPN Japan
Final
Italy ITA 4 - 6 POR Portugal


Final standings


COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Nicolas Alejandro Alvarado Caporale
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Gilberto Costa
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Francis Farberoff
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Shinji Makino
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Ramón Raya
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Gustavo 'Guga' Zloccowick
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mohamed Abbas
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Miguel Aguirre Zabala
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Thalib Hilal
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi/Teva Zaveroni
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store beach
BEACHSOCCER MUSIC